V patnáctém kole Mattoni NBL se ve sportovní hale Na Střelnici představili basketbalisté USK Praha a po dramatickém průběhu si do hlavního města odvezli vítězství těsným rozdílem pěti bodů. Domácím se několikrát podařilo dotáhnout ztrátu, ale na rozhodující nápor soupeře a dvě trojky svitavského odchovance Lukáše Kotase ve čtvrté čtvrtině už zareagovat nedokázali. Na svoji druhou výhru v nejvyšší soutěži si tak musejí počkat do nového roku. Výborný zápas sehrál Ladislav Horák, jenomže se svými jedenadvaceti body zůstal příliš osamocen.

Basketbal Qanto Svitavy – USK Praha 58:63 (8:16, 33:29, 44:46)

Body: Horák 21, Špaček 9, Kramný 9, Macela 8, Teplý 6, Sedlák 4, Šindelář 1 – Kotas 14, Klimeš 14, Hruban 13, Moravec 8, Bjegovič 8, Hanke 4, Slavík 2. Rozhodčí: Zachara, Vrážel, Večeřa. Fauly: 22:22. Trestné hody: 27/18 – 18/8. Doskoky: 30:36. Trojky: 2:5. Diváci: 600. Čtvrtiny: 8:16, 25:13, 11:17, 14:17. Nejlepší hráč zápasu: Martin Klimeš (USK).

Utkání bylo od začátku nervózní, oba soupeři kupili nepřesnosti a chybovali. Dříve se oklepali Pražané a vypracovali si osmibodový náskok. Druhá desetiminutovka patřila domácím a zejména Horákovi, jenž se prakticky sám svými body postaral o vyrovnání a následně o obrat. Krásnou individuální akcí stanovil pro Svitavy velmi nadějné poločasové skóre na 33:29. Mírný náskok domácí drželi, ještě ve 33. minutě dal výborný Horák na 49:48, jenomže se svým střeleckým příspěvkem zůstal příliš osamocen. A to bylo osudné, protože v týmu USK se hned tři hráči dostali přes deset bodů. Jeden z nich, odchovanec Svitav Lukáš Kotas, zavelel k rozhodujícímu náporu hostů dvěma trojkami. Pražský celek si vypracoval znovu až osmibodový odstup a přestože Svitavští bojovali do posledního klaksonu, stačili porážku pouze zkorigovat. V celém zápase je srážela tragická střelba za tři body (21/2!) a v závěru i horší trestné hody.

„Dvakrát jsme se vrátili do utkání. Poprvé po nedobře sehrané první čtvrtině, ve druhé jsme pak šli do konce do vedení. Potom tam byla ještě jedna minisérie ze strany soupeře a nám se znovu podařilo vyrovnat, ale bohužel do třetice to už nevyšlo,“ uvedl svitavský trenér Jindřich Svojanovský. Na straně Pražanů byly podle jeho slov větší zkušenosti, a to hlavně u trojice Kotas, Klimeš, Bjegovič. „U nás se zkušenostmi uplatnil pouze Láďa Horák. Radim Kramný zůstal hodně za výkony z minulých utkání. Možná ho ovlivnily tři rychlé fauly v prvním poločase,“ myslí si Svojanovský. O klíčové body USK se postarali Lukáš Kotas a Luboš Moravec, tedy dva odchovanci sviravského basketbalu. „V prvním utkání v Praze nás porazil Lukáš svým famózním výkonem. Nyní jsme se na něj lépe připravili a jeho výkon nebyl takový, ale i tak celý zápas v podstatě rozhodly jeho dvě trojky a Moravcův doskok a dopíchnutí do koše mezi našimi třemi vysokými hráči. To bylo osm bodů, které určily výsledek,“ dodal trenér.

„Je to pro nás veliké zklamání, těšili jsme se, že vyhrajeme,“ potvrzuje nejlepší střelec zápasu, autor 21 bodů Ladislav Horák. Byť byl důsledně bráněn, dokázal se výborně uplatnit. Bohužel ale jako jediný ze svitavských hráčů. „Souhlasím, že Martin Klimeš byl nejlepším hráčem utkání. Bylo opravdu těžké se s ním popasovat a bolelo to, těžko se přes něho prosazovalo,“ uvedl Horák, který vidí důvody porážky jasně. „Opět jsme zaplatili daň z nezkušenosti. Sice ani USK není zase tak zkušený tým, ale když se lámal chleba, tak jsme bouchli. Volili jsme špatně tempo hry, jdeme moc do plných nebo příliš pomalu. Když máme hrát na fauly, tak střílíme, když máme vystřelit, tak se do toho nutíme, malí hráči najíždějí do věží v obraně. Je to pořád dokola. Nezbývá, než se z toho zase ponaučit a jít dál,“ říká Ladislav Horák.

Poprvé si za Svitavy zahrál Ognjen Petrovič a přestože se do střelecké listiny nezapsal, tak za více než dvacet minut na palubovce fanoušky zaujal. „Hodnotit ho podle statistiky by bylo nespravedlivé, měl na hřišti určité úkoly. Jsem nadmíru spokojen, jak se za ten krátký čas s týmem sžil. Myslím, že to bude na postu střední rozehrávače přínos. Jednak dostane větší možnost pracovat naplno Tomáš Macela a bude mít více času na oddech. Petrovič se samozřejmě projeví i zkušenostmi, které má. Co si na něm nejvíce cením, je smysl pro spolupráci s vysokými hráči. Věřím, že se během dalších čtrnácti dnů zapracuje ještě více, jeho výkony porostou a zapojí se i střelecky,“ přemítá kouč Jindřich Svojanovský o nové posile.

Trenér USK Praha Kenneth Scalabroni byl za vydřené vítězství rád. „Byli jsme v podobné situaci jako Svitavy, které také potřebovaly vyhrát. Tyto zápasy, kdy nepadá moc košů, rozhodují detaily. Musíte dobře přihrávat, doskakovat nebo driblovat. Po většinu druhého poločasu se nám tyto činnosti dařily, ale i tak jsme se nevyhnuli některým chybám,“ zhodnotil střetnutí.

Odchovanec Svitav Lukáš Kotas byl hráčem, který dvěma trojkami ve čtvrté čtvrtině nasměroval pražský celek k výhře. „Byl to hodně bojovný zápas. Pro mě osobně byl velice těžký, chtěl jsem se doma ukázat v co nejlepším světle. Naštěstí jsme ve druhém poločase utkání otočili a za čtrnáct dnů se nikdo nebude ptát, jak ten zápas probíhal. Měřítkem je bod navíc na naší straně.“