Celoroční seriál Cykloman – Haibike Cup 2011 má za sebou sedmý závod. Na řadu přišel kunčinský duatlon Powerman avizovaný jako nejtvrdší podnik v roce. Realita to jen potvrdila.

Kolo 1

Cyklistická část Powermana byla rozdělena do dvou segmentů (20 a 7 kilometrů), které odděloval běh na 2,2 km. Start poznamenal sice krátký, zato intenzivní liják, jenž zchladil entuziasmus a nadšení mnoha z pětapadesáti účastníků.

Stav trati po noční bouři i její profil znamenaly, že si závodníci sáhli na dno svých sil. Od startu si připisoval systematicky náskok průběžný lídr seriálu Dušan Orálek, bez ohledu na měníci se houf svých pronásledovatelů. Potvrdil tak formu, cílem projel s velikým náskokem, a potvrdil fakt, že je nejvážnějším adeptem na titul nejvšestrannějšího cyklisty ve městě v roce 2011.

“Bylo to velmi brutální, až nelidské. Nedivím se, že pořadatelé ženám odpustili jeden z krkolomných sjezdů,“ bylo v cíli slyšet. „Jsme to ale idioti, když se takto ničíme,“ procedil skrze zuby jeden z předních jezdců, když viděl zděšené tváře diváků při sesedání z kola. S neutuchající vervou ale poté vyrazil na běžeckou trať.

V předchozím roce se pokusil ujet od počátku Boštík. Letos takovou taktiku zvolil Orálek, pro kterého to byla první účast vůbec. Vidina celkového primátu se mu přiblížila, takže neponechal nic náhodě.

„Věděl jsem, že na kole mám větší šanci, tak jsem za to vzal. Sám jsem byl zvědav, kdo vydrží.“ A viděno očima soupeřů: „Nenápadně se nám ztrácel. Každý kilometr o deset až patnáct sekund, v polovině trati bylo rozhodnuto, zvrátit to mohla snad jen velká smůla.“ podotknul smířlivě Boštík.

Běh

Základní otázka zněla: Kdo kolik získá nebo ztratí? Orálek běžel překvapivě dobře, matador Štěpař či loňský vítěz Pocsai ukrajovali cenné sekundy, aby eliminovali ztrátu na vedoucího závodníka. Na celkového suveréna ovšem získali pouze málo. V cíli běžeckého úseku jim zůstalo postesknutí: „Dušan je někde jinde!“

Kolo 2

Boj „kdo s koho“ mělo rozhodnout závěrečné kolo. Sedm kilometrů mělo už mírnější ráz. Za Orálkem se v podstatných časových rozestupech seřadili další favorité, vlastně na jedinou výjimku stejní jako loni – chyběl Němčík, přibyl poličský Škorpík. Pokud se zdálo, že k mnoha zvratům nemůže dojít, opak byl pravdou.

Právě na tomto úseku se objevily těžko sjízdné (až nesjízdné) pasáže, jež donutily každého jet „na krev“ a prodat svoji vůli. Svou dávku smůly si vybral tentokráte vynikající Pocsai, který po jezdecké chybě musel přenechat lepší pódiové místo soupeři Rotterovi.

„Kromě technicky to chtělo i štěstí. Místy se nedalo vůbec jet, kola pod nánosy mazlavého bláta se buď netočila, nebo klouzala libovolným směrem. Ráno jsem v novinách přečetl, že nás čeká nejtěžší závod seriálu. Nevěřil jsem, ale bylo to tak,“ glosoval v cíli vyčerpaný Jiří Boštík, když se stal ještě aktérem dramatického pádu tři metry před závěrečnou metou. Ten mu zhatil lepší umístění v souboji s Doleželem. V absolutním pořadí byl stříbrný Rotter a bronzový Pocsai.

Nicméně všichni brzy zapomněli na své vypětí při závodu. Bez ohledu na další bouři a déšť zavládla atmosféra spokojenosti. Duatlon opravdu prověřil všechny cyklisty. I přes individuální zklamání byli organizátoři z CK Čerti Kunčina Roman Richter a Leoš Honzírek s účastí i průběhem také spokojeni: „Včera to vypadalo na pohodový závod, ale bylo to vskutku čertovské klání. Mimo jednoho defektu všichni dojeli, o pády nouze nebyla, ale zranění nejsou evidována."

Účastníci mají za sebou sedm závodů, které se povinně počítají do konečné klasifikace. Teď začne fáze vylepšování bodových zisků a likvidace předešlých ztrát. Zdá se, že favorité v jednotlivých kategoriích jsou jasní, drobné změny však rozhodně přijdou. Nejbližším dílem Cyklomanu bude zářijové cross country Babí léto.

Z listiny výsledků

Powerman Kunčina – celkové pořadí (bez rozdílu kategorie): 1. Dušan Crálek (CK Slovan Moravská Třebová) 1:14:02 hod., 2. Michal Rotter (CK Slovan Moravská Třebová) 1:17:24, 3. Sandor Pocsai (Čerti Kunčina) 1:19:18, 4. Josef Doležel (Abner Moravská Třebová) 1:19:50, 5. Jiří Boštík (Cyklo Stratílek Litomyšl) 1:19:59, 6. Petr Štěpař (Čerti Kunčina) 1:20:45, 7. Jiří Škorpík (Polička) 1:22:12, 8. Jiří Kadidlo (Moravská Třebová) 1:23:09, 9. Michal Sedláček (CK Slovan Moravská Třebová) 1:26:08, 10. Tomáš Sedláček (CK Slovan Moravská Třebová) 1:26:08.

Vítězové jednotlivých kategoriích: M1 – Dušan Orálek, M2 – Michal Rotter, M3 – Jiří Boštík, J – Karel Urbášek, Ž1 – Kateřina Truhlářová, Ž2 – Bed-řiška Schneiderová, ŽJ – Aneta Rotterová.

Pořadí seriálu Cykloman po duatlonu: 1. Orálek, 2. Boštík, 3. Štěpař, 4. Kadidlo, 5. Doležel, 6. Rotter, 7. Pocsai, 8. Hotař, 9. Schneider, 10. T. Sedláček.

(mt)