Před pěti lety se pořadatelé rozhodli vytvořit turnaj, jehož obdoba v republice není, a proto vznikl Primator Cup Senior Open.

Dva Češi v osmičce

„Jak název napovídá, jedná se o turnaj pro seniorské hráče nad 40 let. Po zjištění, že seniorských turnajů je málo, a to nejen u nás, byla snaha, aby se podobná klání konala ve všech státech tzv. Visegrádské čtyřky, tedy v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku,“ představuje Primator Cup jeho ředitel Jan Rychtařík a dodává: „Bohužel se s ostatními státy zatím nedaří domluvit. Ono to také není jednoduché, uspořádat tak velký turnaj na vysoké úrovni a s takovou dotací, jakým Primator Cup je. Na letošní pátý ročník se sjelo 32 seniorů z Česka, Maďarska, Polska, Slovenska a jeden Kanaďan a Chorvat, oba trvale žijící v našem hlavním městě.“

Letošní ročník byl až vzácně vyrovnaný. „V úvodu se hráčům moc nedařilo, po chvilce hraní se jim jistota dostávala do ruky. Nejdříve se bojovalo ve skupinách, ty rozhodly o nasazení do pavouka. Tam se hrálo naplno a nic se nenechávalo náhodě,“ řekl Rychtařík.

Královská hra 9ball nepustí každého do dalších bojů. V Litomyšli prošlo do druhého dne osm nejlepších, kteří si to rozdali o medaile (ty se na Primator Cupu dávají nejlepší osmičce). Sem se dostali pouze dva Češi: Karel Žaludek a Ladislav Urban. Ty však smolný los poslal proti sobě a bylo jasné, že mezi elitní čtyřku se dostane pouze jeden domácí hráč a byl jím první jmenovaný.

Maďarský smolař

V dalších zápasech se Maďar Mozes Denes velmi trápil se Slovákem Vladimírem Zaičekem, kdy při stavu 2:4 pro Zaičeka dokázal vývoj obrátit a bez jediné chyby zvítězit 6:4. Bronislav Mažari ze Slovenska prohrál jen těsně 5:6 s Polákem Mariem Ostaszewskim. Rovněž poslední reprezentant Slovenska Jozef Porubský se s turnajem rozloučil, nad jeho síly byl Mario Marič z Chorvatska. „Marič jako obhájce titulu nenechal nikoho na pochybách o své síle, v semifinále porazil 6:4 Ostaszewského. Ve stejný čas i stejným skóre přehrál Denes Žaludka. Vypjatý finálový zápas nakonec vyhrál 6:3 Mario Marič a potřetí si od nás odvezl trofej pro vítěze,“ popsal Jan Rychtařík závěr Primator Cupu 2009.

Stříbrný Maďar M. Denes se může směle označit za smolaře turnaje, vždyť v předchozích pěti ročnících byl třikrát ve finále, ale na stupínek nejvyšší nedosáhl. Třetí pozici vybojoval Karel Žaludek.

„Turnaj byl dobrý, šlo o kvalitní přípravu na mistrovství Evropy seniorů,“ tak se vyjádřili hráči, jež do Litomyšle zavítali.

(rh, jr)