Litomyšlští muži narazili na svitavské protivníky a v sázce bylo prvenství v přeboru I. třídy.

Výhoda byla na straně domácích, kteří věděli, že ani dvě případné porážky jim ideální pozici nevezmou. Svitavští ale chtěli jejich roli zkomplikovat.Nepovedlo se jim to ani trochu. Domácí ovládli palubovku a dvěma třísetovými výhrami si zajistili krajský přebornický titul a účast v kvalifikaci o druholigovou soutěž.

VK Litomyšl – TJ Svitavy 3:0 (18, 17, 17) a 3:0 (23, 22, 17)

Sestavy

VK Litomyšl: Fiala, Menc, K. Novotný, R. Novotný, Vodehnal, Tuček, libero Radimecký – Kadlec, Jindra.
TJ Svitavy: Ryšánek, Liška, Jassa, Ehrenberger, Černý, Žižka, libero J. Ovad – Bureš, Doležal, Meluzín, Pavlík. Rozhodčí: Kučera – Drahoš.

Před utkáním hraným v solidní divácké kulise se čekalo ledacos, ale že domácí soupeře tak hladce přejedou, to tedy rozhodně ne. Lídr soutěže postavil svoji hru na perfektním příjmu a bezchybném výkonu nahrávače Fialy. Tyto atributy byly klíčové pro výsledek.

Domácí převýšili svitavské volejbalisty i v dalších herních činnostech a prakticky je nepustili do vedení. Všechny sety se odehrály plně v jejich režii. Pestrou útočnou hrou odsoudili hosty v některých fázích pouze do rolí statistů.

Do odvety nastoupila Litomyšl ve stejné základní sestavě. Pod dojmem hladkého dopoledního vítězství přece jen poněkud povolila. Soupeř toho využil, v prvním setu vedl 20:18, ale to bylo z jeho strany vše. Koncovka se výborně povedla domácím a tvrdé smeče Tučka rozetnuly zápletku.

Ve zbytku zápasu se hra vrátila do vyjetých kolejí a litomyšlský celek dokráčel ke druhému přesvědčivému vítězství.

„Celkově lze zhodnotit naše vystoupení v utkáních prvního s druhým týmem tabulky jako vynikající. Ambiciózního soupeře jsme přehráli rozdílem třídy,“ komentoval zápasy spokojený předseda VK Litomyšl Břetislav Fiala.

„Podali jsme v obou utkáních kolektivní výkon. Na příjmu se ve velmi dobrém světle předvedli Karel a Radek Novotní, na smeči se dařilo Tučkovi a Vodehnalovi, na nahrávce Fialovi. Už bez ohledu na výsledky posledního kola v Lanškrouně jsme splnili náš cíl a získali titul krajských přeborníků. V kvalifikaci zkusíme zabojovat o postup do druhé ligy,“ doplnil předseda volejbalistů.

O poznání méně radosti panovalo ve Svitavách, protože tamní celek nedokázal navázat na vítězství nad Litomyšlí z podzimní poloviny sezony a utržil pořádnou „ťafku“. „Proti Litomyšli je možné uspět jenom při mimořádném výkonu a nasazení, což se tentokrát nestalo,“ litoval na klubovém webu trenér Petr Sezemský.

„Na začátek šel na nahrávku Liška, ale vůbec se mu nedařilo, takže ho vystřídal zkušený Meluzín, přestože nebyl v ideální pohodě. Hra se pak zklidnila, ale k ideálu to mělo daleko. Nedařilo se nám plnit stanovené taktické pokyny. Soupeři jsme dokázali zatopit v prvních dvou setech odvety, jenže v koncovkách jsme vždy selhali. Přejeme Litomyšli postup z kvalifikace, abychom měli v příštím roce o jednoho nepříjemného rivala v soutěži méně,“ uvedl trenér Svitav.

Závěrečný dvojzápas na půdě Lanškrouna už může Litomyšl pojmout jako dobrý trénink na kvalifikaci. Svitavy se rozloučí se sezonou proti Sokolu Chrudim a budou se snažit pojistit si stávající druhou příčku před Chvaleticemi.

Předposlední kolo se odehrálo také v krajském přeboru I. třídy žen, v němž okresní celky bojují na opačném pólu tabulky než muži. Dolní Újezd si odvezl jednu výhru ze Žamberka, Litomyšl po boji dvakrát prohrála a v soutěži bude poslední.

Výsledky: TJ Sokol Žamberk – Sokol Dolní Újezd 3:1 (–18, 20, 27, 13) a 1:3 (–22, 21, –22, –23), VK Litomyšl – Tesla Pardubice 2:3 (–26, 22, 23, –20, –9) a 1:3 (–20, –23, 20, –20).

(rh)