Qanto Tuři Svitavy – ČEZ Basketball Nymburk 88:93 po prodloužení (19:13, 40:38, 56:60, 82:82)

Body: Macela 20, Teplý 16, Jelínek 15, Kornowski 10, Peterka 10, Špaček 7, Andres 4, Sedlák 2, Šindelář 2, Sehnal 2 – Palyza 21, Mahalbašič 19, Rančík 13, Welsch 12, Hruban 10, Pomikálek 7, Houška 5, Page 4, Massamba 2. Rozhodčí: Vyklický, Kurz, Baloun. Fauly: 24:21. Pět chyb: 40. Jelínek – 42. Palyza. Trestné hody: 15/12 – 23/16. Trojky: 12:9. Doskoky: 44:48. Diváci: 400. Čtvrtiny: 19:13, 21:25, 16:22, 26:22 – 6:11. Hráč zápasu: Tomáš Macela (Svitavy).

Nemá smysl připomínat rozdíly mezi svitavským a nymburským klubem, protože každý ví, že jde o úplně jiné basketbalové světy.

Přesto Tuři už v prvním letošním utkání na půdě soupeře v poločase vedli a nyní byli ve skóre napřed ještě půl minuty před koncem základní hrací doby! „Chybělo málo, opravdu jen kousíček," říkal trenér Lubomír Růžička.

Jak je vůbec něco takového možné? Docela jednoduše. Tuři pojali závěrečný zápas sezony jako svoje finále a vletěli na palubovku s neuvěřitelnou energií.

„Řekli jsme si, že duel odehrajeme, jak nejlépe to půjde, a že to toho dáme srdce. To může pro někoho znít jako fráze, ale my do hry srdce skutečně dali," zdůraznil Růžička.

Výsledkem bylo, že domácí se velmi záhy ujali vedení, které nepřetržitě drželi do 29. minuty. Komu z českých týmů se něco podobného v posledních letech povedlo?

A i když Nymburk, který do Svitav rozhodně nepřijel prohrát, na začátku poslední čtvrtky skóre otočil, nedovolili mu Tuři za podpory nadšených diváků žádný trhák.

„Jsem rád, jak jsme takové utkání odehráli z taktického hlediska," pochvaloval si svitavský trenér. „Troufnu si tvrdit, že možná čtyřicet minut jsme hráli výborně na útočné polovině. Věděli jsme, že Ilievski není hráč, který chce bránit, přes něho jsme se snažili tlačit náš útok a vycházelo to."

Tury navíc úžasně podržela střelba trojek (celkem dvanáct úspěšných pokusů). Necelé dvě minuty před koncem se Macela postaral z perimetru o snížení na 76:77 a když do konce scházelo 33 vteřin, trefil se za tři body Jelínek a Tuři vedli 79:78!

Nymburk ale odpověděl a ve chvíli, kdy Welsch proměnil dvě šestky, zbýval domácím čas na poslední útok. Při něm Palyza fauloval při trojkové střele Peterku a svitavský mladík proměnil všechny tři trestné hody. Tuři ještě dvě sekundy před sirénou vyhazovali zpod soupeřova koše, tuhle šanci však nevyužili a šlo se do prodloužení.

V něm se ukázala zkušenost favorita, který nakonec s pořádně zpoceným čelem dokráčel k vítězství, když rozhodující koše dali Welsch a Hruban. Svitavským trojkařům v kritických chvílích jejich střely do koše nespadly.

I tak má tahle „remíza" pro Tury příchuť výhry a zaplněná hala je odměnila dlouhotrvajícím potleskem.

„Ukázali jsme fanouškům, jaký neskutečný tým se zde vytvořil a jaký má charakter. Byl to zápas, na který budeme jednou všichni s hrdostí vzpomínat," dodal Lubomír Růžička.

I jeho nymburský protějšek Kestutis Kemzura musel ocenil mimořádný výkon svitavských Turů. „My jsme profesionální tým a k zápasu jsme nepřistoupili tak, jak bychom měli. Ze soupeře sálala energie, zatímco z nás ne. Prohrávali jsme hodně situací jeden na jednoho, Macela nás prakticky rozbíjel a vytvářel dobré střelecké pozice spoluhráčům. V prodloužení jsme prostě měli štěstí, Svitavy neproměnily několik otevřených střel. Pokud by je daly, tak zvítězily. Byla to nicméně dobrá škola, jak zůstat připravení. Blíží se play off a my připravenost neukázali. Pro moje družstvo to je alespoň motivace do práce, aby se znovu vrátilo ke svému původnímu projevu," shrnul svoje dojmy z utkání litevský expert na nymburské lavičce.

Pro svitavské Tury tímto památným zápasem skončila sezona, se kterou se rozloučili s bilancí dvanácti vítězství a třiceti porážek na desátém místě v konečné tabulce.