Místo toho nabídli svým fanouškům, kteří zaplnili hlediště haly Na Střelnici, velmi smutnou podívanou s koncem, jaký si nikdo nepředstavoval. Naopak v Plzni zavládlo nadšení, Lokomotiva vymazala nulu na kontě vítězství. Přesvědčivým šestnáctibodovým rozdílem a zcela zaslouženě.

Basketbal Qanto Svitavy – Lokomotiva Plzeň 54:70 (16:14, 22:26, 35:49)

Body: Horák 16, Teplý 12, Kramný 9, Macela 7, Bratčenkov 4, Šindelář 2, Lepold 2, Sedlák 2 – Novák 14, Frána 14, Pecka 14, Vrubl 12, Honomichl 6, Kovanda 3, Kubizňák 3, Soukup 3, Mandík 1.

Rozhodčí: Dolinek, Paulík, Matějek. Trojky: 3:6. Trestné hody: 20/13 – 27/16. Fauly: 22:21. Doskoky: 36:36. Diváků: 800. Nejlepší hráč: Ladislav Pecka (Plzeň). Čtvrtiny: 16:14, 6:12, 13:23, 19:21.

Hned první čtvrtina naznačila, že to s očekávanou cestou k vítězství nebude pro Svitavy ani trochu lehké. Domácí sice těsně vedli, po koši Teplého v 9. minutě o pět bodů (16:11), jenže velká nervozita, jež byla na palubovce vidět, dávala tušit potíže.

Ty přišly ve druhé části, a to neskutečnou měrou. Svitavští se nebyli schopni trefit z dálky, zpod koše, ze šestky, prostě ze žádné pozice. Ze hry dal jediný koš v 18. minutě Kramný, k tomu přibyly čtyři trestné hody a to bylo vše! Ani Plzeň nepředváděla nic zázračného, ale její zkušení borci Vrubl a Frána jí i tak zařídili poločasové vedení hubeným skóre 22:26.

Druhý poločas zahájily Svitavy sympaticky a Bratčenkov z prvního útoku snížil. To ale byla poslední domácí radost. Pak začali hrát hosté a protože se na rozdíl od svého soupeře byli schopni také prosadit při střelbě, rozdíl stále narůstal.

Ve 25. minutě se za dva body trefil Honomichl a bylo to už „o devět“. V domácích barvách se nenašel nikdo, kdo by nápor Lokomotivy zastavil. Nejlepší hráč zápasu Pecka dal ve 26. minutě trojku (29:38), poté přišly velké okamžiky Vrubla (29:43). Sedlák a Bratčenkov následně snížili na rozdíl deseti bodů, ale Kovandova trojka Svitavy opět zmrazila (35:49).

V poslední čtvrtině už v křeči hrající domácí neměli síly na pokus o zvrat. Když už svoji akci úspěšně zakončili, tak přišla blesková odpověď Plzně, která se dostala do pohody a střelba jí vycházela. Ve 35. minutě se za tři body prosadil Kramný a byla to první svitavská trojka v celém utkání!

Totéž se pak povedlo Teplému a to byla ta poslední jiskřička naděje pro Svitavy (47:56). Nepřežila však dlouho, ihned ji sfoukl Novák košem s faulem a proměněným trestným hodem. Nakonec byli domácí rádi, že díky trojce Macely přelezli padesátibodovou hranici.

Na jedné straně rozčarování, na druhé straně nadšení. Taková byla nálada po posledním klaksonu a nebylo divu.

„Musím předně blahopřát hostům k prvnímu vítězství v Mattoni NBL, vím, jak chutná. Plzeň stála před velice důležitým utkání, jakýkoli jiný výsledek než vítězství by ji dostal do velice svízelné situace. Náš tým si tohoto byl vědom a možná právě proto byla na naší straně pro mě až nepochopitelná nervozita, která vyústila ve špatnou úspěšnost střelby. Nepodali jsme optimální výkon. Náš celek není zdaleka tak zkušený jako tým soupeře. Nedokázali jsme se srovnat s tím, že vyhrát nejen chceme, ale musíme,“ uvedl viditelně velmi zklamaný trenér Svitav Jindřich Svojanovský.

"Samozřejmě jsem šťastný, že jsme vyhráli. Tlak okolí na nás byl velký, pořád se mluvilo o tom, kdy vyhrajeme a jestli vůbec vyhrajeme. Jsem rád, že máme tu čárku a tohle jsme splnili,“ pronesl spokojený plzeňský kouč Dominik Feštr, který kvitoval, jakým způsobem jeho hráči utkání zvládli.

„Svitavy jsou týmem, se kterým budeme dole bojovat, nemusíme si nic namlouvat. Byl to důležitý zápas. Kdybychom ho prohráli, vzdálily by se nám na dva body a už by to bylo těžké. Podali jsme přesně takový výkon, jaký jsem si představoval. Vycházeli jsme z dobré obrany, věnovali jsme se celý týden přípravě na jednotlivé hráče. Dařilo se nám také v útoku, konečně to nebylo o jednom hráči, ale hned čtyři dali přes deset bodů. V minulých utkáních nám scházelo kolektivní pojetí, dnes ale ne a proto jsme dokázali zvítězit,“ uvedl plzeňský trenér Feštr.

Spokojen byl i kapitán hostů Pavel Frána. „Cítili jsme, že už dva tři zápasy zpátky chybělo málo, abychom zvítězili. Tento zápas byl pro nás klíčový. Myslím si, že jsme měli větší touhu po vítězství než domácí. Skvěle jsme bránili, v útoku ještě nějaké rezervy máme, ale blížíme se výkonu, který bychom měli předvádět."