Druhá liga mužů ve florbale má za sebou sedmnácté a osmnácté kolo. Svitavští hráči i v nich potvrdili svoji velmi dobrou aktuální formu a nadále živí naději, že by ještě mohli potrápit vedoucí Pelhřimov. Zato v Litomyšli nyní panuje truchlivá nálada, protože nebezpečí sestupu je stále více reálné.

Centropen Dačice – FbK Svitavy 0:15 (0:3, 0:6, 0:6). Branky: 13., 34. a 54. Brýdl, 27., 30. a 53. Říha, 8. a 15. König, 39. a 60. Kalhaus, 29. Musil, 40. Malý, 44. Štěpař, 52. Prudil, 60. Čáp.

Kdo čekal od tonoucích domácích větší odpor, hodně se spletl. Zápas měl jednoznačný průběh, hosté se do soupeře zakousli od první minuty a zasypali jeho svatyni šedesáti střelami, což dokumentuje jejich převahu. Brankáři Skácelíkovi stačilo pokrýt devatenáct pokusů, aby dosáhl na třetí nulu v sezoně, sedm kanadských bodů si připsal Říha. Největších ovací se dočkal v 60. minutě Čáp, který se trefil do černého po 812 dnech.

Snipers Třebíč – FbK Svitavy 7:9 (4:1, 2:4, 1:4). Branky: 15. a 27. Petr, 5. Štěpánek, 5. Jakub, 12. Holas, 32. Mátl, 60. Farkaš – 27., 37. a 47. Doseděl, 22. a 32. Prudil, 3. Richter, 46. Malý, 52. König, 59. Brýdl.

V kvalitativně zcela odlišném zápase šly sice Svitavy do vedení, ale zbytek první třetiny ovládl soupeř, jehož fyzicky i technicky vyspělý florbal hosté nedokázali zachytit a čtyřikrát inkasovali. Náznak obrat přišel ve druhé části a po čtyřiceti minutách to bylo jenom o gól. A potom Svitavští prokázali svoji vynikající kondici a Třebíč začala ztrácet dech. Ve 46. minutě Malý vyrovnal a záhy poté nasměroval hosty k výhře Doseděl, který ve vlastním oslabení završil hattrick (6:7). Soustředěnou defenzivou pak Svitavy nedaly Sniperům šanci na vyrovnání, samy udeřily z brejků a závěr dohrály v klidu.

„Připsali jsme si sedmé vítězství za sebou a vzhledem k vývoji duelu bylo letos asi nejcennější. Respekt patří i soupeři z Třebíče, zatímco Dačice mi připadaly, jako kdyby nebyly vůbec na hřišti a šetřily si síly na jindy,“ vyjádřil se sváteční střelec Petr Čáp.

Sestava – FbK Svitavy: Skácelík – Musil, Sauer, Kalhaus, Čáp, Sauer, Macků – Prudil, Říha, Brýdl, König, Richter, Malý, Doseděl, Štěpař.

FBC Peaksport Litomyšl – TJ Spartak Pelhřimov 4:10 (2:2, 1:4, 1:4). Branky: 21. a 54. T. Jakubík, 6. Karlík, 12. Štancl – 26., 40. a 48. Bína, 20. a 37. Jirků, 8. Kučera, 26. Poduška, 44. Fučík, 51. Brychca, 56. Zrzavý.

Proti vedoucímu celku tabulky se od domácích zázraky nečekaly. Nastoupili sice bojovně a s odhodláním poprat se o body, což jim však vydrželo jenom do druhé třetiny. Peaksport dokonce třikrát o branku vedl, ale od stavu 3:3 přebrali otěže hosté, kteří výsledek rychle obrátili ve svůj prospěch a odvezli si tři body.

„Bohužel jsme dokázali udržet krok pouze polovinu zápasu. Pelhřimov pak prokázal svoji kvalitu a s přehledem nás porazil. Opět jsme se nevyvarovali zbytečných vyloučení, která soupeř v přesilovkách tvrdě trestal,“ řekl k utkání hrající trenér Ladislav Štancl.

FBC Peaksport Litomyšl – FBŠ Jihlava 4:7 (0:2, 2:2, 2:3). Branky: 36. a 53. Štancl, 34. Hubinka, 55. V. Jakubík – 39. a 59. Paul, 3. Varhaník, 7. Fehér, 23. Nevoral, 28. Deraha, 50. Kalina.

Střetnutí se hrálo doslova o šest bodů a toto vědomí jakoby domácím florbalistům svázalo ruce i nohy. Úvod pro ně byl naprostým šokem, jelikož po chvíli prohrávali 0:2. Jihlava se potom stáhla do obranného bloku a chodila do brejků, které dokázala využívat a ve druhé třetině to bylo 0:4!

Peaksport si vynutil naději na zvrat, když ještě do druhé přestávky korigoval na rozdíl dvou branek. Ve třetí třetině si vynutil neuvěřitelný tlak, pálil na branku jednu ránu za druhou, jenže jediným výsledkem bylo, že z jihlavského gólmana udělal hrdinu zápasu. Hosté útočili ojediněle, ale pokud, tak to mělo smrtící efekt. Snaha domácích znamenala už pouze snížení, ztrátě všech bodů nedokázal nikdo zabránit.

„Takové množství šancí, jaké jsme nedokázali proměnit, jsme snad v žádném utkání neměli. Nepovedl se nám začátek a na to jsme doplatili, protože hosté toho dokázali skvěle využít a pak už jen úporně a chytře bránili. Zradilo nás to, co nás doposud zdobilo, tedy produktivita. Naše situace je špatná, nicméně naděje pořád žije,“ nevzdává se Štancl.

Sestava – FBC Peaksport Litomyšl: Bártek, Řezníček – Hubinka, Kaplan, Bouška, Hrdina, Kmošek, Klička – V. Jakubík, T. Jakubík, Štancl, Maloch, Joch, Karlík, Tobek, Háp.

Do konce druhé ligy schází pouze čtyři kola. V boji o první místo a postup do baráže o prvoligovou soutěž má všechny trumfy v rukou Pelhřimov. Jeho vzájemné utkání se Svitavami je na programu v úplně posledním dějství, ale aby se v něm ještě o něco hrálo, tak musí být splněny dvě podmínky: Svitavští florbalisté předtím nesmějí ztratit žádné body a Pelhřimov někde musí selhat. A to při jeho kvalitách nevypadá příliš reálně. Tým FbK se příště představí domácím divákům, a to 10. března se Rtyní a o den později s Jaroměří.

Kritická situace Litomyšle je dána i tím, že počet sestupujících není jasný. Závisí na vyšších soutěžích. Může to být jeden, ale také čtyři. Peaksport zkrátka potřebuje pokud možno vše vyhrát. V příštím kole hostí Třebíč a Dačice.

2. liga muži divize III – 17. – 18. kolo – další výsledky: Innebandytos Hradec Králové – FBŠ Jihlava 10:6 a Spartak Pelhřimov 5:6 (PP), FBC Štíři České Budějovice – Orel Rtyně v Podkrkonoší 13:4 a Sokol Jaroměř 6:4, 1. FbK Tábor – Sokol Jaroměř 8:4 a Orel Rtyně v Podkrkonoší 2:1, Snipers Třebíč – ASK Bystřice nad Pernštejnem 8:2, Centropen Dačice – ASK Bystřice nad Pernštejnem 5:6 (PP).

Pořadí: 1. Pelhřimov (49 bodů), 2. Svitavy (43), 3. Třebíč (39), 4. Hradec Králové (34), 5. České Budějovice (32), 6. Tábor (25), 7. Bystřice nad Pernštejnem (23), 8. Jaroměř (22), 9. Dačice (19), 10. Jihlava (19), 11. Litomyšl (18), 12. Rtyně (1).

(rh, lš, vom)