Zahajovací zápas 2. florbalové ligy mužů – divize III svedl proti sobě dva regionální konkurenty: FbK Svitavy a FBC Peaksport Litomyšl.

Hostující nováček soutěže nastupoval k zápasu s respektem a s vědomím, že výsledek může hodně ovlivnit další dění, zejména psychiku týmu. A právě z tohoto hlediska nedopadla premiéra vůbec dobře, naopak domácí si sebevědomí posílili drtivým vítězstvím.

FbK Svitavy – FBC Peaksport Litomyšl 12:3

Ze začátku byl k vidění spíše opatrný florbal, nikdo nechtěl udělat první chybu. Svitavští florbalisté více drželi míček na hokejkách a snažili se kontrolovat hru. První třetina se odvíjela převážně v tomto duchu, nejtěsnější náskok 2:1 si vypracovali svitavští hráči.

Ve druhé dvacetiminutovce zvýšily Svitavy svoji aktivitu a začaly rivala zřetelněji přehrávat, vytvářely si také více šancí. Zejména přesilovky byly pilířem jejich úspěchu. Litomyšl hrála v průběhu utkání sedm oslabení. „Nejen, že nám to ubíralo mnoho sil, ale pořádně jsme se pak nedostali do hry na míčku,“ uvedl hrající kouč hostů Ladislav Štancl.

Ani tak to po druhé části ještě na debakl nevypadalo, protože FBC Peaksport současně se sirénou zkorigoval na 5:3. Ve třetí třetině se však naplno projevila nezkušenost hostů a skóre začalo hrozivě narůstat. Na hřišti už bylo jediné družstvo, Peaksport nedokázal na dobrou hru soupeře reagovat.

„Klíčovým faktorem při naší výhře bylo komplexní pokrytí Ládi Štancla, nejnebezpečnějšího hráče z Litomyšle. Velký rozdíl byl i ve výkonech obou brankářů, což se podepsalo na konečném výsledku. S utkáním jsme velmi spokojeni, ale zůstáváme nohama na zemi,“ okomentoval zápas vedoucí týmu FbK Svitavy Marek Vomočil.

Litomyšlský hrající trenér Ladislav Štancl se přidal: „My se z tohoto výsledku musíme jen poučit a soustředit se na další utkání, která budou obtížná. Sezona je na začátku a vše je otevřené.“

V dalších utkáních prvního kola se dařilo hostujícím celkům: Letohrad zvítězil nad Orlicko–Třebovskem 6:5, Tábor v Hradci Králové 4:3, Rtyně v Náchodě 5:4 po prodloužení a Snipers Třebíč nad OA Třebíč 4:1. Doma se radovala jen Jihlava (6:5 s SK JeMoBu).

Soutěž pokračuje o následujícím víkendu. Okresní duo zajíždí na palubovky Letohradu a Orlicka–Třebovska.

Fakta – branky a asistence: 13. Musil, 19. Prudil (Říha), 29. Krbúšik (Musil), 34. Brýdl (Čáp), 35. Plch, 41. Richter (Prudil), 45. Muselík (Plch), 45. Richter (Musil), 52. Prudil (Musil), 55. Brýdl (Říha), 57. Muselík, 59. Vomočil – 18. Hrdina (Hrubeš), 31. Hrubeš (Hrdina), 40. Holub (Joch). Rozhodčí: Němec – Vlček. Vyloučení: 3:7. Využití: 3:0. Diváci: 100. Třetiny: 2:1, 3:2, 7:0.

Svitavy: Skácelík – Prudil, Krbúšik, Říha, Richter, Brýdl, Musil, Plch, Muselík, Vomočil, Čáp, Bureš.
Litomyšl: Bártek – Štancl, Bouška, Klejch, Štefl, Stříteský, T. Jakubík, Kmošek, Hrdina, Joch, Hrubeš, Hubinka, Holub.

(rh, lš)