Z juniorského mistrovství světa, které se konalo v íránském Dizinu, se vrátil se čtyřmi medailemi a zopakoval po osmnácti letech výkon kolegy z oddílu Michala Mačáta.

Žádný jiný účastník vrcholné akce se v Íránu mezi juniory takovou bilanci nechlubil.
Travní lyžaři z deseti zemí, mimo jiné i z Mongolska, se v exotické destinaci během pěti soutěžních dnů setkali se sněhem na okolních vrcholech a teplotou kolem osmi stupňů i se čtyřicetistupňovými vedry v závěru celého šampionátu.
První disciplínou byla superkombinace a v ní Lukáš Kolouch zahájil svoji spanilou jízdu. V úvodním super–G byl třetí. „Slalom zajel fantasticky a z vedoucí pozice čekal, co předvedou jeho soupeři. Slovák Oravec chyboval, Rakušan Rest se ale představil jako zkušený rutinér, zvítězil a obhájil tak výsledek z předešlého MS. Stříbro však potěšilo Lukáše stejně jako titul, vždyť to byla jeho první medaile z mistrovství světa,“ okomentoval superkombinaci Daniel Mačát, český reprezentační trenér.

O jedenáct setinek

Druhý medailový sen si moravskotřebovský travní lyžař splnil ve slalomu. Bylo to veliké drama a rozhodovaly setiny sekundy. „Lukáš byl po prvním kole dokonce stříbrný, ale nakonec velmi těsně uhájil bronz o pouhé dvě setinky před Němem Sauerem,“ uvedl Mačát. Zklamání z předchozí disciplíny si titulem vynahradil Oravec, druhý skončil Íránec Sologhami. „Výkony domácích travních lyžařů byly velkým překvapením šampionátu,“ potvrzuje český trenér.

Zlatá chvíle pro Lukáše Koloucha nastala při třetí disciplíně v programu MSJ, kterou byl superobří slalom, tedy ta nejrychlejší ze všech. „Startoval jako poslední z favoritů a měl dokonalý přehled o trati a výkonech svých soupeřů. Dokonale toho využil, závod zajel výborně,“ chválil Mačát. V cíli byl mezi novým mistrem světa a stříbrným Timotejem Oravcem rozdíl 11 setin vteřiny, třetí zůstal Sologhami.

Výtečné druhé kolo

Tečku za svým skvělým vystoupení v Dizinu napsal svitavský rodák na závěr v obřím slalomu, který se jel za velkého horka. „Další medaili, bronzovou, přidal do své úctyhodné sbírky především díky vynikajícímu výkonu ve druhém kole. Stal se tak jediným juniorem, který na letošním šampionátu vybojoval cenný kov v každém ze čtyř startů,“ vyzdvihuje Daniel Mačát parádní představení svého svěřence. Lepší než on byli pouze podruhé zlatý Rakušan Rest a stříbrný Slovák Oravec. Souboje této trojice a Sologhamiho byly skutečnou ozdobou na tomto mistrovství světa.

Zatímco v závodech juniorů byl Kolouch jediným čtyřnásobným medailistou, tak mezi juniorkami stály vždy na stupních vítězů dvě travní lyžařky. Nejúspěšnější účastnicí na MS byla Barbora Miková ze Slovenska, která ke dvěma titulům přidala stříbro a bronz. Bilanci 1 – 1 – 2 pak dosáhla Japonka Nikamiová.

(dm, rh)