Nováček této soutěže z Litomyšle v něm velice příjemně překvapil sám sebe i svoje příznivce a dosti výrazně posílil naděje na udržení. Svitavy se představily pouze v jednom klání, v němž utrpěly poměrně nečekanou ztrátu bodů.

SK JeMoBu – Litomyšl 6:10

Branky: Stříteský 4, Hrubeš 2, V. Jakubík 2, Joch, Klejch.

K prvnímu zápasu zajížděli Litomyšlští do Třešti, kde má domácí prostředí klub z Jemnice a Moravských Budějovic. „Soupeř byl pouze o bod před námi, takže nám bylo jasné, že pokud chceme myslet na udržení ligy, musíme zabodovat,“ byl si vědom hrající trenér Peaksportu Ladislav Štancl.

Za splněním tohoto cíle také hosté šli od první minuty. Byli aktivnější, hráli ze zajištěné obrany a hrozili především z nebezpečných rychlých brejků. Tři z nich proměnili, ale po nešťastné brance v posledních vteřinách první třetiny odcházeli do šaten s vedením 3:2. Ve druhé třetině tento náskok ještě navýšili (3:6).

„Poslední část jsme zvládli takticky výborně a nepřipustili už žádné další komplikace,“ pochvaloval si Ladislav Štancl.

Jihlava – Litomyšl 3:10

Branky: Hrubeš 5, Štancl 2, V. Jakubík, T. Jakubík, Blatný.

Pátý tým tabulky byl v zápase jasným favoritem, ale hosté povzbuzení sobotní výhrou jej dokázali zaskočit. Od začátku se také hrálo v mnohem rychlejším tempu nežli o den dříve. „Nasazení bylo z naší strany chvílemi neuvěřitelné a soupeři jsme v první třetině v podstatě vůbec nic nedovolili,“ komentuje hrající trenér.

Díky dobré defenzivě a proměněným šancím Peaksport po první části vedl 3:0. Ihned po začátku druhého dějství sice domácí snížili, leč odpověď Litomyšle byla blesková a drtivá. Během dalších tří minut vstřelili hráči Peaksportu čtyři branky, což jim dodalo velké sebevědomí. „V letošní sezoně se nám poprvé podařilo se i po obdrženém gólu soustředit na svoji hru a nepustit soupeře do tlaku. To bylo podle mě klíčové,“ řekl Štancl.

Po druhé třetině svítil na tabuli stav 2:7. Jihlava se ve třetí třetině snažila zvýšit obrátky, její hráči o poznání více napadali a chvílemi se domácím dařilo zamknout soupeře v obranném pásmu, ale nic z toho nevytěžili. Litomyšl přidala další branky a soupeř už jen korigoval, případně kouskoval hru nesmyslnými a místy zákeřnými fauly. Zrodilo se tak obrovské překvapení. Celek Peaksportu nasázel deset branek i ve druhém zápase.

„Tento víkend nám názorně ukázal, kudy vede cesta,“ potvrzuje Ladislav Štancl. „Tím hlavním faktorem, který určil výsledky, byl přístup hráčů, touha po vítězství a bojovnost v obou utkáních. Od tohoto se musíme odrazit a věřit v další úspěchy. Důležitým faktorem byly i bravurní výkony brankáře Jakuba Řezníčka. Zazářil střelec Tomáš Hrubeš, který dal během víkendu sedm gólů. Ve velmi dobrém světle se představila rovněž naše nová posila Matěj Blatný.“

FBC Peaksport Litomyšl: Řezníček (Bártek) – Hrdina, Kmošek, Hubinka, Klejch, Bouška – Blatný, Hrubeš, T. Jakubík, Stříteský, V. Jakubík, Joch, Štancl.

SK JeMoBu – Svitavy 4:3 PP

Branky: Richter 2, Prudil.

Hostům chyběli Musil, Bureš, Brýdl a Krbušík, přesto přijeli pro tři body. Domácí se dostali rychle do vedení, ovšem zásluhou Richtera se nepříznivý vývoj podařilo obrátit.

Velkou možnost zvýšit na dvoubrankový rozdíl měl posléze Říha, ale z trestného nájezdu trefil dobře postaveného brankáře. Svitavy si vypracovaly mnoho střeleckých šancí, kterým chyběla finální přesnost. Nedařily se ani přesilové hry a domácí po zásluze stav otočili ve svůj prospěch.

V poslední třetině se hosté prosadili při vlastním oslabení a Prudil se postaral o srovnání, jež znamenalo prodloužení. V něm už byla hra obou týmů velmi opatrná, ale nakonec se po nedorozumění v obraně Svitav radoval domácí celek a získal bonusový bod.

„Zbytečně jsme ztratili dva body. Soupeře jsme měli deklasovat, jenže kvůli naší střelecké impotenci a nedůslednosti některých hráčů se zrodila prohra v prodloužení. Na konci listopadu nás doma čekají Hradec a Tábor. Vracíme se na svoji palubovku a bezpodmínečně chceme bodovat,“ řekl vedoucí Marek Vomočil.

FbK Svitavy: Skácelík – Říha, Šivák, Sauer, Čáp – Muselík, Hynek, Richter, Prudil, Plch, Horáček.

Další výsledky – 8. – 9. kolo: Tábor – Náchod 6:7 PP a Rtyně 5:3, Hradec Králové – Rtyně 9:2 a Náchod 5:9, Snipers Třebíč – Letohrad 12:11 a Orlicko-Třebovsko 15:2, TJ OA Třebíč – Orlicko–Třebovsko 14:4 a Letohrad 6:7 PP.

Pořadí: 1. Snipers Třebíč (25), 2. Náchod (23), 3. Tábor (20), 4. Hradec Králové (15), 5. Svitavy (14), 6. Letohrad (12), 7. Jihlava (12), 8. Rtyně (9), 9. Litomyšl (9), 10. OA Třebíč (7), 11. Orlicko-Třebovsko (7), 12. SK JeMoBu (6).

(rh, vom, lš)