Florbalisté zakončili první polovinu druholigové soutěže. Oba celky z regionu měly výhodu domácího prostředí a stoprocentně ji dokázal zužitkovat litomyšlský celek FBC Peaksport. Ten si připsal plný počet šesti bodů a velice výrazně si tím vylepšil svoji situaci. Také Svitavští mysleli na šest bodů, jenže druhý Pelhřimov byl po dramatickém závěru nad jejich síly a vedoucí dvojice jim po jedenácti kolech bodově unikla o něco více, než je zdrávo.

FbK Svitavy – FBŠ Jihlava 11:0 (2:0, 2:0, 7:0). Branky: Říha 3, Brýdl 2, Musil 2, Prudil 2.

V předešlé sezoně vyhrával ve vzájemných zápasech vždy domácí tým a tradice opět nebyla narušena. Ze začátku byla partie ještě vyrovnaná, ale postupně se změnila v jednoznačnou záležitost. Svitavští přestříleli Jihlavu 33:19 a jedenáct střel si našlo cestu do branky, devět z nich v podání prvního útoku. Mužem zápasu byl David Říha, který k hattricku přidal tři asistence.

„Výsledkově šlo sice o jasné utkání, ale předpokládám, že na hřišti soupeře to bude znovu o něčem jiném,“ varuje vedoucí týmu Marek Vomočil.

FbK Svitavy – Spartak Pelhřimov 5:6 (0:3, 1:2, 4:1). Branky: Kalhaus, Malý, Richter, Říha, Sauer.

V bitvě o špici tabulky sehráli Svitavští katastrofální první třetinu. O den dříve zářící první formace dostala během tří svých po sobě jdoucích střídáních vždy gól a brankář Skácelík se měl co ohánět, aby manko nebylo ještě hrozivější (střely 3:10!). Náznak obrat předvedli domácí ve druhé části, kdy se trefil Richter, jenomže soupeř kontroval a ještě devět vteřin před sirénou dal na 1:5.

Zdálo se, že o výsledku není pochyb, ale závěrečná třetina zvedala diváky z jejich sedaček. Pelhřimov nejprve přidal svoji šestou trefu, ale ani takové skóre ve florbale nemusí nic znamenat. Domácí to dokázali v posledních pěti minutách, kdy během třiapadesáti vteřin nasázeli tři góly! A 35 sekund před koncem přidali další, svůj v pořadí pátý, ale pohádkový obrat nedotáhli a soupeř se radoval z vítězství.

„Pelhřimov jsme doma chtěli porazit, ale bohužel se to nepovedlo. Možná to bylo i vinou absence tradičních opor. Za první třetinu jsme si však vyhrát nezasloužili. Hosté hráli jednoduše a jejich brejky, byť šablonovité, na naši obranu platily. Na konci nám pak zase chyběla trocha štěstí, kterou jsme si zřejmě vybrali v jiných utkáních,“ okomentoval duel Marek Vomočil, jenž pokládá průběžné čtvrté místo svitavského týmu za zasloužené.

Svitavy: Skácelík – Čáp, Kalhaus, Sauer, Macků – Prudil, Říha, Musil, Brýdl, Klusák, Richter, Malý, Vomočil.

FBC Peaksport Litomyšl – 1. FbK Tábor 7:2 (2:0, 2:0, 3:2). Branky: Hrubeš 3, T. Jakubík 2, Hrdina, Štancl.

Jihočeši jsou zatím v soutěži nečekaně nevýrazní a tudíž zněl imperativ pro domácí jasně – zvítězit. K němu vykročili v první třetině maximálně efektivní hrou, když na rozdíl od soupeře proměňovali svoje šance. Ani v dalším průběhu se obraz hry neměnil, když Tábor se velmi trápil v zakončení a jeho hráči často ztroskotávali na výborném Bártkovi. Naopak domácí zvýšili až na 4:0 a v poslední části svižného zápasu si výsledek pohlídali.

„Celé utkání se dohrávalo ve velmi vypjaté atmosféře, hra u mantinelů byla hodně tvrdá. Na naší straně se hattrickem prosadil Hrubeš a protože nás Bártek stále držel, skóre se zastavilo v konečné podobě 7:2,“ byl spokojen kapitán a hrající trenér florbalistů Litomyšle Ladislav Štancl.

FBC Peaksport Litomyšl – FBC Štíři České Budějovice 7:6 (1:4, 3:2, 3:0). Branky: Štancl 2, V. Jakubík, Maloch, T. Jakubík, Hrdina, Kmošek.

Nedělní utkání Svitav proti Pelhřimovu bylo jen pro silné povahy, ale měření sil v Litomyšli snad pro ještě silnější. A na jeho konci slavili domácí senzační a veledůležitý triumf s velkým favoritem.

Přitom po půlminutě vypadali na odpis, protože začali jako z hororu a prohrávali 0:2. Peaksport snížil, ale Štíři pokračovali v rozletu, skórovali ještě dvakrát a nepříznivý stav 1:4 po dvaceti minutách nevěštil naprosto nic dobrého.

Jenže kouzlo florbalu se pak znovu ukázalo. Do druhé třetiny vlétl v domácích barvách úplně jiný tým, velkým nasazením si vynutil tlak a soupeři začali dělat chyby. Výsledkem bylo vyrovnání na 4:4. V nastoupeném trendu ale nedokázal pokračovat, naopak se opětovně předvedli Štíři a do šaten se tak šlo při skóre 4:6.

Hráči Peaksportu ovšem stále cítili naději na body. Ve třetí části nejprve snížili a v závěru drama vyvrcholilo. Štírům nebyla uznána trefa pro postavení hráče v brankovišti, domácí poté hráli pět na tři, ale prosadili se až po návratu prvního vyloučeného – 6:6!

„Každý by čekal, že začneme úporně bránit, abychom získali alespoň bod, ale všechno byli jinak. Aktivitou jsme si vynutili další přesilovku a minutu a půl před koncem vstřelili vítěznou brankou. Hosty jsme poté už k ničemu nepustili a mohli slavit překvapivé vítězství,“ popsal Štancl, který byl v čase 58:28 autorem rozhodujícího úderu domácích.

Litomyšl: Bártek (Řezníček) – Bouška, Štancl, Kmošek, Kaplan, Klička, Šeránek – T. Jakubík, Hrubeš, V. Jakubík, Hrdina, Maloch, Joch, Karlík, Háp.

2. liga muži divize III – 10. – 11. kolo – další výsledky: Centropen Dačice – Orel Rtyně v Podkrkonoší 4:3 a Sokol Jaroměř 6:8, Snipers Třebíč – Sokol Jaroměř 10:6 a Orel Rtyně v Podkrkonoší 7:2, FBC Innebandytos Hradec Králové – FBC Štíři Č. Budějovice 8:7 (PP) a 1. FbK Tábor 12:3, ASK Bystřice nad Pernštejnem – Spartak Pelhřimov 5:6 (SN) a FBŠ Jihlava 9:6

Pořadí: 1. Třebíč (30 bodů), 2. Pelhřimov (29), 3. České Budějovice (23), 4. Svitavy (22), 5. Hradec Králové (20), 6. Jaroměř (14), 7. Litomyšl (14), 8. Bystřice nad Pernštejnem (13), 9. Dačice (13), 10. Tábor (10), 11. Jihlava (9), 12. Rtyně v Podkrkonoší (1).

(vom, lš, rh)