Pomoci má příchod brankáře Jakuba Víška ze superligového Sokola Pardubice na střídavý start a prodloužení působení trenéra Ladislava Štancla, jemuž asistuje Lukáš Brýdl. Novým kapitánem týmu se stal Vít Sauer.

PRVNÍ TŘETINA SNŮ

Hosté se po vánoční pauze pustili na severu Čech do boje s velkou chutí, byli hladoví po gólech a také je dávali. V 8. minutě se trefil Pakosta a poslal je do vedení, které jim zachoval gólman Lamař zlikvidovaným trestným střílením. Následné oslabení Svitavští ubránili a pokračovali v tlaku.

To se vyplatilo v 11. minutě, kdy si Savický počkal na správnou chvíli a vsítil druhou branku. Zbytek první třetiny byl víceméně ve znamení náporu hostů, jimž se podařilo ještě dvakrát skórovat a do šaten se šlo za stavu 0:4.

Ve druhé třetině nastalo svitavské polevení, což mělo za následek snížení na 3:5. Ještě v prostřední části však přišel klíčový okamžik duelu, domácí faulovali vysokou holí Musila do obličeje (trest na pět minut), v nástupu do třetí třetině přišlo další vyloučení a dlouhou hru v početní výhodě zužitkovali Říha se Savickým (3:7).

Což znamenalo bezproblémové dohrání zápasu, střelecky se ještě prosadili Richter s Pakostou a korekce soupeře byla z rodu kosmetických.

„Jednalo se o velmi těžké utkání, především v hlavách hráčů. Bylo vidět, že oba týmy potřebují získat velmi důležité tři body. Na to, jaká vládla komorní atmosféra, byl zápas zbytečně vyhrocený a nervózní z obou stran. Dokázali jsme využít gólové šance a hrát zodpovědně v obraně. Utkání rozhodla efektivita v první třetině a rychle využité dvě přesilovky v úvodu třetí třetiny,“ okomentoval duel kouč Svitav Ladislav Štancl.

Ve svitavském dresu se blýskl brankář Filip Lamař, jenž byl díky devětadvaceti zákrokům zvolen hráčem utkání, vytáhli se i pětibodoví Jan Savický a Ondřej Pakosta. Suma sumárum, začátek nového roku je nad očekávání vydařený, ale aby zůstala naděje na záchranu zachována, bude třeba podobný výkon zopakovat také v dalších kolech.

A nejlépe hned v tom nejbližším, kdy v sobotu 13. ledna od 20 hodin přivítají svitavští florbalisté na domácí půdě Chomutov, což vzhledem k situaci v tabulce bude bitva s mimořádným významem.

1. LIGA:

18. KOLO:

SK Bivoj Litvínov – FbK TJ Svitavy 4:9 (0:4, 3:1, 1:4). Branky: 21. Sattler, 32. Hulič, 36. Pitek, 53. Skuhrovec – 8., 16. a 53. Pakosta, 11. a 44. Savický, 15. Musil, 27. L. Zach, 42. Říha, 48. Richter.

Pořadí:

1. Florbal Pegres Havířov (38), 2. MVIL Ostrava (33), 3. Black Angels Praha (31), 4. FB Hurrican Karlovy Vary (29), 5. AQM Petrovice (29), 6. TJ Sokol Královské Vinohrady (29), 7. Start 98 Praha (27), 8. Kanonýři Kladno (27), 9. SK Bivoj Litvínov (24), 10. Florbal Chomutov (22), 11. FBŠ Hummel Hattrick Brno (21), 12 Slovan Havířov (17), 13. Spartak Pelhřimov (16), 14. FbK TJ Svitavy (14). (rh, dč)