Dlouho očekávané se stává skutečností. Mužský A tým svitavského florbalového oddílu zvládl na jedničku závěr sezony poté, co si domácími výhrami nad Dačicemi a Pelhřimovem B zajistil celkové vítězství v 2. lize – divizi III s propastným jedenáctibodovým náskokem na Náchod.

Tím pádem se Svitavy kvalifikovaly do play up o 1. ligu, což je druhá nejvyšší celostátní soutěž ve florbalu. Pro tým FbK by se případný postup stal historickým úspěchem. Vždyť hrát první ligu znamená patřit mezi 24 nejlepších celků v České republice ve sportu s aktivní členskou základnou přes 80 000 hráčů, což je daleko třeba před basketbalem, hokejem, volejbalem nebo házenou.

Svitavský tým se proto od konce základní části velmi intenzivně připravoval. Kapitán Josef Prudil hodnotí přípravu na vrchol ročníku pozitivně: „Trenér nám naordinoval čtrnáctidenní program. Mimo klasických tréninků jsme tak absolvovali i teambuilding, speciální střelecký trénink, ale také přátelské utkání, abychom nevypadli z herního rytmu."

Systém play up proti sobě postaví vítěze všech čtyř divizí ve druhé lize. Díky počtu bodů a skóre tak v pavouku Svitavy narazí na celek Kopřivnice, vítěze divize IV. Série se hraje na dvě vítězná střetnutí, přičemž Svitavští jako hůře postavené v minitabulce začínají doma, aby pak odvetu a případný rozhodující třetí duel odehrály za týden na kopřivnické půdě.

V případě neúspěchu má poražený tým druhou šanci v sérii s poraženým z druhé dvojice (FBC Start 98 Praha – USK Ústí nad Labem) o třetí a zároveň poslední postupové místo.

Domácí utkání proti Kopřivnici odehrají svitavští florbalisté v sobotu 6. dubna od 18 hodin v hale Na Střelnici. Je nadmíru jasné, že ve hře je hodně.

Dokáží-li Svitavy na domácím hřišti zvítězit, pak do odvety pojedou s obrovskou psychickou výhodou dvou „mečbolů".

Strážce svitavské svatyně Jiří Skácelík, mimochodem nedávno vyhlášený jako nejlepší brankář druhé ligy, k tomu poznamenal: „Play up se hraje na dvě kola, my však na druhou šanci nespoléháme. Doma před našimi fantastickými diváky chceme Kopřivnici porazit a odvděčit se jim tak za podporu v celé sezoně. Poté se pokusíme sérii zakončit v její hale postupem v nejkratším možném čase. Kopřivnice již s první ligou zkušenosti má, což ji činí favoritem, ale my jsme postupu podřídili poslední tři roky života a věříme, že se nám to konečně vrátí. Celý tým jde za postupem jako jeden muž a věřím, že právě náš celek prokáže charakter a klíčové duely vyhraje," řekl Jiří Skácelík.

Pravdou je, že ve Svitavách se tak důležité florbalové utkání ještě nikdy nehrálo. Příznivci sportu tak mají jedinečnou šanci být svědky vrcholu regionální florbalové sezony.

(lb, rh)