V minulých čtyřech zápasech získalo osm bodů, vyhrálo jednou venku proti Black Angels, doma porazilo největšího aspiranta na postup do extraligy Českou Lípu, připsalo si bod z utkání proti playdownovému Pelhřimovu a naposledy otočilo zápas proti Hattricku Brno k výhře v prodloužení. Aktuální devátá pozice zajišťuje dvě kola před koncem základní části první ligy teoretickou naději na play off, a proto se více než dříve objevuje heslo „Věříme". Velký podíl na tom má zejména znovu nalezená vnitřní síla týmu a nový kormidelník Roman Kalhaus. Ten sbíral několik let trenérskou zkušenost u hokejistů, poté se přidal k florbalu. Během letní přípravy připravoval tým společně s Jiřím Brýdlem a více jak polovinu sezony asistoval Lubomíru Kocourkovi. „Oběma bych chtěl poděkovat za spolupráci," říká kouč Kalhaus. Na kolik bude mise „Věříme" úspěšná, to se ukáže v závěru základní části (zápasy na Kladně a proti Ústí nad Labem) a potažmo při pravděpodobné záchraně příslušnosti k první lize v play down.

Tým vedete coby hlavní trenér čtyři zápasy. Vidíte nějaký zásadní vývoj nebo změnu ve hře?

Možná proto, že jsem k tomu hodně blízko, tak ani ne. Je to jako když máte doma štěně a vidíte ho každý den, tak to nevnímáte, ale kamarád, co ho uvidí po třech týdnech, řekne „Hergot, ten roste jako z vody." Možná se kluci víc semkli, možná víc chtějí, možná, že mají znovu radost ze hry. Možná by to lépe řekli hráči. Ono to nestojí tak, že musíme udělat něco zásadního a otočit kormidlem někam jinam. Luboš tady odvedl kus práce a není na pořadu dne udělat nějakou razantní změnu. Říká se, že polovina, možná i větší část, výkonu je „v hlavě". Možná, že Luboš a tým byli spolu moc dlouho a jejich vztah „vyhořel", ale to neznamená, že je potřeba někoho nebo něco označit za špatné. Vztahy mají svůj vývoj a někdy dojdou do bodu, kdy pokračovat dál nemá smysl pro jednu nebo i pro obě strany. My teď potřebujeme jenom více touhy po vítězství než soupeř. Naši hráči florbal umí a již mnohokrát to dokázali.

Z dvanácti možných bodů máte osm získaných. Jste spokojen?

Trošku mě mrzí prohra v prodloužení v Pelhřimově, kde jsme si chtěli vzít tři body. Bohužel jsme celý zápas museli dotahovat a nedostali se do vedení. Pelhřimov velmi dobře bránil a nebylo snadné se dostat do gólových příležitostí. Se zápasy s Black Angels, Českou Lípou a Hattrickem bych asi mohl být spokojený, ačkoli v každém z nich jsme si prožili slabou chvilku.

Podařil se vám skvělý tah s Vladislavem Dosedělem, který rozhodl nájezdy proti České Lípě, aniž by předtím zasáhl do základní hrací doby a prodloužení. Byli jste nějak dohodnuti?

Nemohl do hry kvůli drobnému zranění. Tahle myšlenka mě napadla už ráno a když jsem viděl, že si bere florbalku, měl jsem jasno. Před zápasem jsme se domluvili, že ho dáme do zápisu, kdyby došlo na penalty. A ono na ně došlo.

Je vidět, že ve větší pohodě oproti dvěma třetinám sezony jsou i gólmani. Skácelík proti České Lípě doslova čaroval a držel naděje domácích hodně vysoko. Máte z toho radost?

Jirka je ohromný bojovník a těžce snáší neúspěch. On pro dobrý výsledek udělá všechno, co může, někdy i víc. Filip Lamař odchytal poslední zápasy ve Znojmě a Pelhřimově velmi dobře. Je super, že máme takovou dvojici gólmanů.

Cílem je především udržet první ligu, není ovšem těch teorií před závěrečnými zápasy ještě více?

Pro nás je teď nejdůležitější získat herní pohodu. Pokud půjdeme do play down, budeme ji potřebovat. Samozřejmě jsou tady ještě hodně teoretické možnosti play off, ale to už není jen o nás a bude záležet na ostatních výsledcích. Takže my se zaměříme na věci, které ovlivnit můžeme, a zbytek jde teď mimo nás. Chceme hrát nejlépe, jak umíme a na hřišti nechat to nejlepší, co v nás je. Chceme hrát tak, abychom se nemuseli nikomu omlouvat a nemuseli potom vysvětlovat, „co se stalo".

Jaký vývoj a výsledky očekáváte v posledních kolech soutěže?

Já se na ostatní výsledky moc nedívám. Každý zápas začíná 0:0 a je těžké předvídat vývoj. My se dobře připravíme, protože chceme pokaždé získat tři body, ať budou v konečném účtování znamenat cokoli. To je to, proč děláte sport. Vždycky chcete vyhrát, porazit soupeře, překonat překážky, být rychlejší, silnější, lepší. Jdete na hranici svých možností a zkusíte to o kousek dál. To vás posouvá a dělá z vás lepšího sportovce a člověka. Spokojit se s tím, kde jste teď, nestačí a nikomu by stačit nemělo. Takže abych to uzavřel, my chceme vždy vyhrát!

(vom, rh)