Poprvé před čtyřmi lety, podruhé letos. V kolektivu patří spolu s René Hnátem k největším patriotům svitavského florbalu. Jako hráč má nejvíce zkušeností, které jsou ve vypjatých zápasech potřeba. Kdo jiný by se tedy měl ohlédnout za ús– pěšnou třetiligovou sezonou završenou postupem.
Jak se cítíte po posledním turnaji, kde jste završili postupové snažení? Kdy jste začal věřit v úspěch?
Je to skvělý pocit postoupit do vyšší soutěže s tak dobrým týmem, jako je FbK Svitavy. Já už jsem to zažil asi dvakrát, ale letošní výsledek je něčím výjimečný. V postup jsem začal věřit, když byly asi dvě minuty do konce druhého zápasu a vedli jsme rozdílem dvou gólů.
Berete postup jako satisfakci za dobře odvedenou týmovou práci?
Stoprocentně je to zúročení celosezonní práce. Dělat kapitána tak dobré partě kluků je radost, kterou jen tak někdo nezažije, mně se té cti dostalo.
Tým, to je slovo, které velice často opakujete. Opravdu byla letošní svitavská parta tak dobrá?
Myslím si, že tento tým je v nejlepším složení, co jsem kdy zažil, a že jich bylo dost, přece jenom hraji již dvanáct let. Výborně jsme se dokázali sehrát a stmelit nejen jako hráči, ale i jako kamarádi. Když nám o něco jde, jsme schopni táhnout za jeden provaz a to z nás dělá velmi dobrý kolektiv.
Kdy vám bylo během dlouhé florbalové soutěžní sezony nejlépe?
Každému kapitánovi je nejlépe, když vidí, že celý tým stojí za ním a bere jeho autoritu, že se navzájem respektují. Potom samozřejmě po zaznění klaksonu, jenž oznamoval konec posledního zápasu a potvrzení našeho postupu.
Když si zpětně vybavíte průběh celé třetí ligy, které okamžiky vám utkvěly nejvíce v paměti?
Jeden z momentů určitě byl, když jsme prohrávali s Kostelcem nad Orlicí 1:4. Řekli jsme si, že ztracené body by nás mohly na konci sezony mrzet a zkusíme ještě vybojovat už téměř ztracený zápas. Utkání skončilo 4:4. Byla to krásná ukázka toho, že když se chce, tak to jde. Další zážitky ve zkratce: třeba výhra nad Jaroměří, každý zápas doma před našimi vynikajícími fanoušky a samozřejmě také závěrečný turnaj v Rokytnici.
Poprvé, tedy před čtyřmi lety, když jste dovedl svitavský celek do druhé ligy, jste předal kapitánskou pásku někomu jinému a hned jste sestoupili. Proč a nemáte obavy, že by k tomu mohlo dojít znovu?
Určitě to nebudu svádět na fakt, že jsem nebyl kapitánem. Spíš to bylo tím, že v týmu nefungovalo něco, co funguje nyní. Tým byl hodně „splácaný“ z hráčů odjinud a každý měl o způsobu hry jinou představu. Pevně věřím tomu, že opakovat se to nebude.
Co říkáte na diváky a jejich rostoucí zájem o florbal ve Svitavách?
Florbal zde získává stále více a více na popularitě a hrát u nás doma ve Svitavách, tak to je „mazec“. Ta spousta lidí, co chodí fandit, žene celé družstvo dopředu. Je to v podstatě náš šestý hráč na palubovce. Diváckou kulisu nám závidí i hráči z ostatních klubů, jako je například blízká Litomyšl nebo třeba Pardubice z naší ligy a další. Postoupit jsme dokázali také díky fanouškům.
Na poslední turnaj s vámi odcestovalo autobusem na 40 příznivců a další se přijeli podívat sami. Jak tato podpora působí na hráče a na vás osobně jako zkušeného matadora?
Bylo to fakt super. Za celou svou dvanáctiletou kariéru jsem tohle nezažil. Když za námi stojí takoví fandové, hrajeme opravdu na sto procent a ještě trochu přidáme, protože je nechceme zklamat.
Postupem jste ztvrdili vytyčený cíl ze začátku sezony. Jaké jsou podle vašeho názoru šance ve druhé lize?
Cíl pro příští sezonu je pohybovat se v horní polovině tabulky. Pokud budeme hrát tak, jako v uplynulém ročníku, pak si myslím, že máme šanci tento cíl zrealizovat. Důležité bude táhnout znovu za jeden provaz a makat všichni za jednoho a jeden za všechny.
Kdybyste si mohl zvolit svého budoucího nástupce, který by měl táhnout svitavský mančaft jako kapitán, kdo z hráčů by to byl?
Zrovna nedávno jsme se o tom bavili s naším brankářem René Hnátem a říkal jsem mu, že jsem nad tím přemýšlel a mám jediného a jednoznačného kandidáta a tím je Jakub Klusák, protože si myslím, že je to skvělý hráč s velkým patriotským srdcem. Dovede si zjednat respekt a berou ho také ostatní hráči, když jim něco říká. Nicméně doufám, že si kapitánskou pásku ještě nějakou tu chvíli udržím.

A slovo závěrem pro všechny, kteří rádi sledují svitavský florbal?
Chtěl bych poděkovat především našim fanouškům a všem lidem, kteří se ve svitavském florbale pohybují. Dále i našim sponzorům, jež dostanou příležitost prezentovat se ve vyšší ligové soutěži. (mv, rh)