Mekka autokrosu jménem Nová Paka nabídla o víkendu další úchvatnou kapitolu své bohaté historie.

Závod mistrovství Evropy se před domácím publikem vydařil českým reprezentantům, kteří se postavili na nejvyšší stupínek ve třídách TouringAutocross, Junior Buggy a Buggy 1600.

Jen v té nejprestižnější, Super Buggy, zůstala „bedna“ bez českého zastoupení.

Ve finálové jízdě kategorie Buggy 1600 zvedl fanoušky okolo okruhu na nohy Jakub Novotný.

Lídr průběžné klasifikace evropského šampionátu, který je v areálu ve Štikovské rokli doma, vystartoval sice na druhém místě za Němcem Wibbelerem, toho ale na vrcholu úvodního stoupání fantastickým manévrem předjel a potom už nedal bezchybnou jízdou v ideální stopě nikomu naději a zcela suverénně si dojel pro vítězství.

„Nahoře jsem měl prostě větší koule, hodil jsem mu to tam po venku a předjel ho, ani nevím jak,“ usmíval se šťastný Jakub Novotný v rozhovoru pro Českou televizi. Wibbeler dojel druhý, lucemburský obhájce titulu Peters byl třetí.

Dalším pořádně žhavým želízkem českého autokrosu byl v Nové Pace Petr Nikodém, jasně vedoucí jezdec ME Super Buggy. Ve čtyřech odjetých podnicích byl dvakrát první a dvakrát druhý.

Petr Nikodém na trati v Nové Pace.Petr Nikodém na trati v Nové Pace.Zdroj: Roman Vlačiha

Ve finále se dostal do čela, jenže prorazil pneumatiku a začal se propadat. Následně ovšem musel být závod zastaven po ošklivě vypadající kolizi, při které skončil Nizozemec van Asten se svým autem v kotrmelcích mimo trať.

V opakovaném finále Nikodémovi vůbec nevyšel startovní manévr a byť potom skoro celých sedm kol strávil „přilepen“ na zadním blatníku třetího Francouze Theuila, tak se na bronzový stupínek neprotlačil a letos poprvé dojel mimo stupně vítězů.

Ve strhujícím souboji o vítězství odolal Nizozemec Bartelen o necelé tři desetiny sekundy atakům Francouze Merciera.

Třída Junior Buggy byla téměř dokonalou českou záležitostí. Z první pětice byli hned čtyři čeští zástupci, do jejichž dominance výrazně promluvil pouze třetí Francouz Feuillade. Bezpečně vyhrál Arnošt Florián před Eliškou Plnou.

Finálový závod kategorie Touring Autocross se stal kořistí Otakara Výborného, který za sebou nechal Lukáše Musila a slovenského jezdce Marcela Dleska.

Petr Nikodém na trati v Nové Pace.Petr Nikodém na trati v Nové Pace.Zdroj: Roman Vlačiha