Jednatřicet bodů, devět asistencí, osm doskoků, užitečnost 39, málem „triple double“. No, pokud máte ve svém středu takového borce, je cesta k vítězství daleko snazší. Richard Williams byl hvězdou krajského derby mezi svitavskými a pardubickými basketbalisty.

Ovšem rozhodně neplatí, že by Beksa měla cestu k výhře měla kdovíjak jednoduchou. Pravý opak byl pravdou. Po zcela vyrovnané první čtvrtce začali hosté úřadovat ve druhé periodě, během které nasázeli více než třicet bodů. Těžili především za své aktivity pod košem soupeře (14 útočných doskoků do poločasu a za stejnou dobu 18 bodů z druhých šancí). Výsledkem bylo jejich dvouciferné vedení.

Tuři však nejsou týmem, který by se snadno vzdával, tím spíše ne před svým bouřícím publikem. Nedovolili soupeři trhák, naopak sami se začali ve skóre přibližovat, především Marko je přirazil na rozdíl šesti bodů a to jim před poslední čtvrtinou vlilo čerstvou krev do žil.

A ti se činili. Ve 33. minutě trefil Marko trojku a rázem to bylo o jediný bod, totožná situace se opakovala o něco později (82:83 čtyři minuty před sirénou). Tady možná scházel kousíček k obratu. Velký tým se však pozná podle toho, že ho ztráta náskoku nesrazí do kolen, což vzápětí předvedl Benjamin, když se trefil neomylně „za tři“.

Poslední nadějí pro Svitavy vykřesal trojkou Slezák (85:88), jenže vzápětí předvedl svoje umění nezastavitelný Williams (85:92) a to byl ten pověstný hřebík zatlučený do osudu tohoto derby. Vzápětí přidal MVP zápasu ještě koš s faulem a, jak se říká, dokonale duel „zavřel“.

Dekstone Tuři Svitavy – BK JIP Pardubice 85:93 (20:20, 40:51, 64:72)

Body: Slezák 23, Marko 20, Puršl 15, Kovář 11, O'Brien 9, Svoboda 4, Woods 3 – Williams 31, Benjamin 18, Kohout 13, McGaughey 11, Půlpán 8, Potoček 5, Švrdlík 3, Nečas 2, Škranc 2. Rozhodčí: Hruša, Kurz, Karafiát. Fauly: 24:19. Trestné hody: 21/19 – 23/15. Trojky: 10:6. Doskoky: 39:45. Diváci: 406. Nejlepší hráč utkání: Williams (Pardubice).

Lubomír Růžička, trenér Svitav: Prohráli jsme, ale s výkonem ve třech čtvrtinách proti týmu, který bude hrát evropské poháry, můžeme být spokojeni. Ukázali jsme dobrou tvář, bohužel jedna čtvrtina nám nevyšla. Dovolili jsme v ní soupeři 31 bodů, v první půli měli hosté čtrnáct útočných doskoků a 45 střel z pole, zatímco ve druhé jen 31, což je obrovský rozdíl. Dotahovali jsme, dostali se na rozdíl bodu, ale soupeř má zkušené hráče, kteří si utkání pohlídali. Nám chyběly dvě střely, které neskončily košem, abychom skóre překlopili na svojí stranu. V koncovce rozhodl Richard Williams. My hlavy nevěšíme, pokud budeme pokračovat v progresu naší hry, tak docílíme svých předsevzetí, které jsme si dali před sezonou.

Levell Sanders, trenér Pardubic: Domácí tým odehrál dobrý zápas, ale my také. Přijeli jsme do Svitav, kde byla skutečně dobrá atmosféra hodná derby, ale to jsme očekávali. Zejména v první polovině jsme hráli s velkou energií, zéskávali doskoky, měli pouze čtyři ztráty. Na to jsme kladli důraz, abychom nedávali domácím šanci k přechodové fázi a jednoduchým košům. Druhý poločas byl skutečný boj, oba týmy hrály dobře, proměňovaly těžké střely. V takových zápasech potřebujete hráče jako Richard Williams, který proměnil několik útoků sám, nebo Benjamin, který trefil těžké trojky, i Ondra Kohout, jenž měl důležité doskoky. Byla to zásluha celého týmu. Fanoušci mohli být s tímto derby spokojeni, samozřejmě ne domácí, protože jejich tým prohrál. Výkony z obou stran však byly velmi dobré.

Luboš Kovář, hráč Svitav: Škoda, že nedokážeme hrát všechny čtvrtiny stejně. Bohužel ve druhé čtvrtině měl soupeř velké množství doskoků, my nedokázali protihráče odstavit, a to rozhodlo, proč jsme v poločase prohrávali o jedenáct bodů. V šatně jsme si řekli, že půjdeme krok po kroku, začali jsme náskok stahovat. Dotáhli jsme se na nějaké tři body, do vedení jsme se bohužel nedostali, protože jsme minuli ty nejdůležitější střely a soupeř si koncovku pohlídal.

Richard Williams, hráč Pardubic: Myslím, že jsme do zápasu dali hodně energie. Byli jsme soustředění, pohlídali si doskok a neztráceli míče. Jenže druhý poločas jsme tak koncentrovaní nebyli, jak v obraně, tak v útoku. Dostali jsme mnoho laciných košů a také jsme měli zbytečné ztráty. Nehráli jsme v tu chvíli tak dobře. V závěru jsme ale zvládli několik důležitých akcí. Před koncovkou Svitavy daly snad dvanáct těžkých bodů v řadě, ale v úplném závěru pár střel minuly, což rozhodlo.

Příště:

ČEZ Basketball Nymburk - Dekstone Tuři Svitavy (čtvrtek 18. října, 18:30), BK Opava - Dekstone Tuři Svitavy (sobota 20. října, 18:00).