Buď ho ovládne celek Litomyšle a v tom případě si na čele tabulky vytvoří téměř nedostižný náskok, nebo hostující Energetik (v případě dvou výher) zlikviduje svoji ztrátu a zdramatizuje závěr soutěže.

Správně bylo za „a“. Stalo se tak způsobem, s jakým asi ani domácí volejbalisté nepočítali.

VK Litomyšl – Chvaletice 3:0 (17, 21, 14)

Vstup do utkání vyšel domácím na výbornou. Od prvních míčů zatlačili soupeře do defenzivy a tím předznamenali celý další vývoj hry. Brzy si vytvořili velký náskok (14:7), když dobrým servisem prakticky zlikvidovali chvaletický příjem a z toho pak vyplývala jejich evidentní dominance ve všech ostatních činnostech.

Druhá sada zkraje připomínala, že hraje první proti druhému, ale vyrovnaný boj trval pouze do stavu 13:13. Poté se domácí znovu lehce vzdálili, když se tvrdými a přesnými útoky na síti prosadili K. Novotný a Tuček. To hostujícím smečařům naopak chyběl důraz, litomyšlská obrana v poli tak měla ulehčenou roli. Domácí navíc stále tlačili podáním a koncovku si pohlídali.

Diváci pořád čekali, kdy se Energetik vytasí s volejbalem hodným svého umístění v tabulce, ani ve třetí sadě to však nenastalo. Dvě esa z ruky K. Novotného vzala soupeři definitivně elán a závěr se proměnil v exhibici, výsledek 25:14 o tom nakonec vypovídá jasnou řečí. Celé utkání trvalo o něco málo déle než hodinu a mělo překvapivě klidný průběh.

VK Litomyšl – Chvaletice 3:0 (17, 19, 18)

Odpolední odveta zpočátku naznačovala přece jenom vyrovnanějšímu průběhu, protože Energetik zpočátku držel ve skóre krok. Vydrželo mu to do střední části setu, než se domácí celek uplatnil účinným blokem a protivník začal znovu vyrábět chybu za chybou.

Popisování druhého setu není ničím jiným než nošením dříví do lesa. Opět jakž takž rovnocený úvod a poté snadný zisk setu pro Litomyšl, která pobavila publikum i nohejbalovou vložkou Petra Tučka. Snad jen ve třetím dějství hosté trochu pozlobili dotažením na 18:17, ale na nic dalšího se nezmohli a jednoznačné střetnutí opět skončilo po hodince.

Sestava VK Litomyšl: Fiala, Menc, Tuček, K. Novotný, Vodehnal, R. Novotný, libero Radimecký. Rozhodovali: Drahoš (Osík) a Veselský (Svitavy).

„Určitě jsme očekávali vyrovnanější zápasy, vždyť šlo o souboj prvního s druhým týmem tabulky,“ sdělil po zápase nejzkušenější domácí volejbalista Karel Novotný.

Proč se tedy jemu a jeho spoluhráčům podařilo konkurenty ze špice KP I. třídy takhle vyřídit? „Bylo to díky servisu, kterým jsme soupeře od začátku tlačili. Našli jsme si jednoho protihráče, kterému se na příjmu nedařilo a do něho jsme bušili, což se vyplatilo. Další rozdíl byl i ve výkonu nahrávače,“ komentoval Novotný. Vývoj obou střetnutí byl plně podle jeho představ. „Neustále jsme hosty drželi pod sebou. Pokud se trochu přiblížil, hned jsme mu zase odskočili. Zahráli jsme dobře, jsme spokojeni.“

Situace v popředí soutěže se z litomyšlského pohledu vyjasnila. Ztratit aktuální náskok čtyř vítězství, to se vzhledem k síle mužstva a kvalitám většiny soupeřů jeví jako utopie. „Čekají nás ještě těžké zápasy venku v Kerharticích a samozřejmě doma s ambiciózními Svitavami. To je derby, které je vždy prestižní, navíc jsme tam na podzim jednou prohráli,“ zůstává Karel Novotný na zemi.

Ambice týmu VK Litomyšl jsou nicméně jasné. „Určitě chceme sezonu dotáhnout k úspěšnému konci, to znamená vyhrát v krajském přeboru a zahrát si kvalifikaci o druhou ligu. Víme, že na ligu je nás málo, museli bychom kolektiv doplnit, ale popereme se o ni,“ uzavřel Karel Novotný.

Litomyšli zbývá sehrát deset duelů a při zběžném pohledu lze konstatovat, že při zodpovědném a soustředěném přístupu už nemůže svůj výrazný náskok ztratit. Dočká se tedy náš okres dalšího zastoupení na ligové úrovni?