Tedy ne že by měly svoje boty úplně suché, to ani zdaleka, bezprostřední hrozbu přímého sestupu z první ligy nicméně alespoň po tomto kole dokázali zažehnat. Aby však jejich naděje vydržela, potřebují v podobném duchu zvládnout i závěr základní ligové části.

Ve vyrovnané přetahované proti Slovanu Havířov nevedl ani jeden ze soupeřů více než o branku. Šance se střídaly na obou stranách a nervydrásající koncovku strhnul na svitavskou stranu pohotovou střelou „z první“ v čase 56:18 Čížek.

Jeho trefa na 5:4 byla „zlatá“, hubený náskok domácí za vydatného přispění svého brankáře Musila a jeho důležitých zákroků zuby nehty uhájili. Hostující Smeták je počastoval hattrickem, na týmovější projev svitavských hráčů to ovšem nakonec nestačilo.

„Konečně jsme šli vstříc vítězství naší aktivitou,“ pochvaloval si domácí trenér Ladislav Štancl. „Kdybychom se vyvarovali hluchých míst ve hře, kdy jsme soupeři dali až moc prostoru, nemuselo to být drama až do konce. Vynikající výkon podal gólman Musil, který nám v závěru při tlaku hostů zachránil tři body,“ dodal Štancl.

Protože hlavní svitavský konkurent z Pelhřimova prohrál 1:2 na palubovce druhého havířovského klubu Florbal Pegres, měli Svitavští před dohrávkou proti Petrovicím bojujícím o čtvrtfinále play off o motivaci postaráno ještě ve větší míře. A naštěstí ji přetavili i v kvalitní výkon.

Zpočátku to však na nějaký exkluzivní počin v podání domácího mančaftu nevypadalo ani omylem, jelikož uteklo sotva pět minut a po hrubých chybách v rozehrávce prohrával 0:2. Reakce ale byla nejlepší možná. Čtyři trefy ještě v první třetině, velký tlak na soupeře a razantní obrat skóre!

„Kdybychom předváděli takový florbal jako v těchto pasážích častěji, museli bychom se pohybovat v úplně jiných tabulkových patrech, než se nacházíme,“ museli si jen povzdechnout domácí fanoušci v hledišti.

Získaný náskok si Svitaváci udržovali, ve třetí části odskočili díky nebývalé střelecké produktivitě na rozdíl čtyř branek a závěr se dohrával pod jejich taktovkou.

„Byl to disciplinovaný výkon hodný první ligy. Družstvo se snažilo plnit pokyny a měli jsme také větší chuť než soupeř, čímž jsme nahradili nedostatek florbalovosti. Konečně se nám také probudili střelci. Pro naše diváky to snad byla omluva za letošní sezonu,“ vyjádřil se vedoucí týmu Lukáš Brýdl.

Rovněž v nedělním duelu byli diváci svědky hattricku a tentokrát na straně Svitav, potlesk si vysloužil David Říha, který svoje zásahy rozdělil hezky po jednom do každé dvacetiminutovky.

Do konce základní části chybí svitavským florbalistům sehrát tři zápasy (18. února v Karlových Varech, 24. února proti Hattricku Brno a 3. března v Ostravě). V nich se rozhodně o jejich osudu (buď přímý sestup ze 14. místa, nebo play out o záchranu ligy). Pelhřimov bude hrát do konce soutěže pouze dvakrát a svitavská pozice se tedy jeví jako slibná.

Svitavy – Slovan Havířov 5:4

Fakta – branky: 1. L. Zach (Jedlička), 11. Štarman (Blažejovský), 40. Říha (Musil), 42. Petr (L. Zach), 57. Čížek (T. Zach) – 11. Prorok (Vylegala), 22. Smeták (Gregor), 26. Smeták (Gregor), 54. Smeták (Posselt). Rozhodčí: K. Sojka – T. Sojka. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 201. Střely: 33:22. Třetiny: 2:1, 1:2, 2:1.

Svitavy – Petrovice 9:6

Fakta – branky: 11. Pakosta (Petr), 13. Petr (Víšek), 17. Říha, 19. Prudil, 32. Kulhavý (Jedlička), 38. Říha (Richter), 43. Říha (Sauer), 47. T. Zach (Štarman), 50. Pakosta (Musil) – 5. Lázók, 6. David (Ivan), 28. Jakubec (Zbořil), 38. Kopelec (Michalík), 48. Michalík (Ivan), 58. Szweda (Oborák). Rozhodčí: Kačer – Vašíček. Vyloučení: 1:1. Využití: 0:1. Diváci: 126. Střely: 40:24. Třetiny: 4:2, 2:2, 3:2.

1. Pegres Havířov (44), 2. Black Angels (43), 3. Ostrava (43), 4. Start 98 (41), 5. Královské Vinohrady (39), 6. Kladno (39), 7. Karlovy Vary (38), 8. Petrovice (32), 9. Hattrick Brno (31), 10. Chomutov (29), 11. Litvínov (28), 12. Slovan Havířov (27), 13. Svitavy (21), 14. Pelhřimov (19).