Jednou z největších postav šampionátu byla jako tradičně poličská závodnice Tereza Vytlačilová, která opět rozšířila svoje neskutečné medailové konto. A to ve velkém stylu. V hodu oštěpem juniorek poslala svoje náčiní při nezdařilejším pokusu do vzdálenosti 56,26 m a tímto výkonem početné startovní pole (18 účastnic) doslova deklasovala. Byl to rekord juniorského mistrovství republiky, jen těsně přitom poličská hvězda zaostala za historickým tuzemským maximem ve své kategorii. A elitní hod by to byl i mezi ženami, vždyť dál v této sezoně hodily jen Barbora Špotáková a Nikol Ogrodníková. O tom, jak drtivé bylo prvenství Terezy Vytlačilové, svědčí rovněž skutečnost, že její tradiční rivalka Kateřina Klailová z Plzně zaostala za vítězkou na druhém místě skoro o deset metrů!

Oštěpařský titul navíc nebyl pro zástupkyni Atletiky Polička v Třinci jediný. Nejlepší byla i v juniorském vrhu koulí, kde byl její souboj s Klailovou o poznání vyrovnanější, ale i tady vynesla vyšší karty svěřenkyně trenéra Jaroslava Kacálka. Na její výkon 12,78 nenašel nikdo odpověď, nejlepší pokus konkurentky měřil o 27 centimetrů méně. Třetí start na mistrovství si Tereza Vytlačilová připsala na překážkové stovce. V rozběhu dosáhla času 15,67 a ten jí stačil na postup do finále, do něhož ovšem nenastoupila.

Výborné oštěpařské výkony Terezy Vytlačilové nezůstaly bez povšimnutí stavitelů českého reprezentačního družstva pro juniorské mistrovství světa. V těchto dnech tak dvojice Vytlačilová – Kacálek pobývá v americkém městě Eugene v Oregonu, kde se zmíněný šampionát koná. Právě dnes na ni čeká kvalifikace závodu oštěpařek a pokud splní daný limit, bude házet ve čtvrtek ve finále o medaile.

Zpět do Třince, kde se i další atleti ze Svitavska prezentovali parádními výsledky. Litomyšlský běžec Jáchym Kovář obsadil třetí místo v závodu na 3000 metrů překážek juniorů. Bronz si zasloužil časem 9:40,72, když na „bednu" vystoupil společně s vítězným Sasínkem z Hodonína a druhým Koutným ze Slavie Praha. Na medaili útočil i na 5 kilometrů, tady však bral po boji pěknou pátou příčku s nevelkou ztrátou za bronzem.

Jáchym Kovář má úspěšný mezinárodní start již za sebou. Ve francouzském Gapu reprezentoval Českou republiku na mistrovství Evropy v běhu do vrchu a v kategorii juniorů si vedl velice dobře. Na náročné tratil obsadil 11. místo a spolu se svými parťáky Dominikem Sádlem a Sebastianem Vošvrdou vybojovali překvapivě, ale zaslouženě týmové stříbro za vítěznými Italy. Hlavní zásluhu na tom měl Sádlo z Nového Města nad Metují, který se stal novým evropským šampiónem.

Ani svitavský atletický oddíl nevyšel na domácím mistrovství medailově naprázdno, o což se postaral Jan Štěpánek. Nadějný výškař si v měření sil dorostenců připsal výkon 193 centimetrů a ten stačil na stříbrnou pozici. Nebyl daleko ani od nejcennějšího kovu, vítězný Vodák z Břeclavi zapsal stejnou výšku, dokázal to však prvním pokusem, zatímco svitavský borec na to potřeboval pokusy dva.

Také další atleti z našeho regionu, byť se neprobojovali na stupně vítězů, určitě nezklamali. Martin Pavliš z Atletiky Polička se vytáhl především v běhu na 1500 metrů dorostenců, kde překvapil výkonem 4:15,83 a pátým místem na cílové čáře. Na medailové pozice mu scházely jen necelé dvě sekundy. Na trojce přidal 12. místo (9:55,49). Dobrou výkonnost potvrdila v Třinci i svitavská vrhačka Iva Kramářová. V kouli dorostenek brala šestou příčku (12,73) a v disku jí výkon 31,43 postačil na sedmý post ve výsledkové listině. V obou případech se umístila v lepší polovině startovního pole. Své zástupce měl na tomto vrcholném klání i moravskotřebovský atletický klub. Jaroslav Žouželka vypadl na stovce juniorů v rozběhu (11,72) a Ivona Bambušková byla ve výšce dorostenek třináctá (157).