Mistrovství České republiky v motoskijöringu – Orion Shiva KTM Cup 2013 – mělo na programu dva poslední závody. Nejprve se jelo na nové trati v Martinicích v Krkonoších a druhý den skončil seriál v Dobřanech v Orlických horách.

MARTINICE

Členové klubu Enduro Martinice v AČR připravili jezdecky zajímavou a pro diváky přehlednou trať, která byla díky blízké hlavní silnici dobře přístupná. Martinický závod byl jubilejním stým kláním MČR v motoskijöringu, které se jezdí od roku 1998. Na startu byla dokonce jedna dvojice, jež nevynechala žádný závod. Byli to populární žamberští jezdci Jan Zářecký s Ivanem Morávkem.

Přihlížející diváci měli možnost vidět kvalitní sport už od úvodních kvalifikačních jízd. Velice dobře si vedli letos tak suverénní Josef Mňuk s Filipem Langerem. Ale v jedné jízdě měli pád a poprvé letos tedy kvalifikaci nevyhráli.

O tři bonusové body je připravili loňští mistři Josef Sládek s Petrem Čížkem, kteří vyhráli dvě své jízdy a jednou byli druzí. Obdivuhodný výkon podával hlavně lyžař Petr Čížek, který závodil s bolestivě zraněnými žebry z minulého zápolení v Horním Městě.

O dvě postupové příčky se utkali jezdci ve finále B. Suverénně ho vyhráli Kubíček s Hovadem, kterým se příliš nedařilo v kvalifikaci. Postup si vybojovali i Lux s Adamcem a pro ostatní tím závod skončil.

Nejlepších deset dvojic nastoupilo na start finálové jízdy o předposlední letošní „porci" bodů. Nejlépe odstartovali vedoucí jezdci šampionátu Mňuk s Langerem sledováni Sládkem s Čížkem, neustále se zlepšujícími Markem s Langerem a bratry Šrolery. Mňuk a Langer se udrželi na čele jezdeckého pole po celých jedenáct kol.

Až do pátého okruhu odolávali Sládek s Čížkem náporu Marka s Langerem, kterým se je nakonec po velkém boji podařilo předjet. Snažili se také bratři Šrolerové, kteří jezdili těsně na čtvrté pozici a čekali na možné chyby svých soupeřů. Ti ale jeli stále bez zaváhání. V posledním kole se Sládek s Čížkem dotáhli těsně na druhé Marka s Langerem, ti však svoji pozici dokázali udržet.

MČR v motoskijöringu – 4. závod v Martinicích: 1. Josef Mňuk – Filip Langer (Yamaha, Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto), 2. Vítězslav Marek – Zdeněk Langer (KTM, Cermen Racing), 3. Josef Sládek – Petr Čížek (Honda, Dukla Racing), 4. Patrik Šroler – Miroslav Šroler (Yamaha, SMK Klášterec nad Orlicí v AČR,) 5. Josef Švorc – Ondřej Šlechta (KTM, AMK Dobřany v Orlických horách).

DOBŘANY V ORLICKÝCH HORÁCH

Díky vítězství Mňuka s Langerem v Martinicích bylo o jejich titulu prakticky rozhodnuto, ale očekával se velký boj o celkovou druhou pozici, neboť stejný počet bodů měli bratři Šrolerové i Sládek s Čížkem.

Tyto posádky také jezdili v kvalifikaci s největším nasazením a loňští mistři Sládek s Čížkem si připsali tři bonusové body. Bratři Šrolerové také dvakrát vyhráli, jenže jednou dojeli až třetí a v základní části závodu skončili druzí.

Po kvalifikaci už mohli oslavovat zisk mistrovského titulu v týmu Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto. Josef Mňuk s Filipem Langerem opanovali jednu kvalifikační jízdu a přímý postup do finále jim zajistil první titul v jejich kariéře.

Finále A se od začátku nejlépe vyvíjelo pro Sládka s Čížkem, kterým se v Dobřanech výtečně dařily starty. Za nimi jezdili Marek s Langerem a domácí Švorc se Šlechtou. Po kolizi začínali finálové boje ze zadních pozic bratři Šrolerové. Ale už ve třetím kole bylo všechno jinak. Sládek a Čížek si posléze vytvořili náskok, ten si udrželi až do cíle a letos poprvé zvítězili. Druzí dojeli po strhujícím závěru Šrolerovi a čtvrtou příčku nakonec obsadil nestárnoucí Pavel Kunc z Orionu Litomyšl, pro něhož to bylo nejlepší letošní umístění.

Přímo na závodišti byla celá sezona slavnostně vyhodnocena. Cenami i krásnými poháry byli odměněni nejlepší jezdci mistrovství ČR, Orlického poháru, jako „skokan roku" Josef Švorc s Ondřejem Šlechtou, jako pořadatel roku pak organizátoři z Horního Města a osobnost roku Josef Vašíček.

MČR v motoskijöringu – 5. závod v Dobřanech: 1. Josef Sládek – Petr Čížek (Honda, Dukla Racing), 2. Patrik Šroler – Miroslav Šroler (Yamaha, SMK Klášterec nad Orlicí v AČR), 3. Vítězslav Marek – Zdeněk Langer (KTM, Cermen Racing), 4. Pavel Kunc – Roman Pross (Honda, Orion Litomyšl – RS Petrol Team), 5. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový (Honda, SMS střední Čechy).

MČR v motoskijöringu 2013: 1. Josef Mňuk – Filip Langer (95 bodů), 2. Josef Sládek – Petr Čížek (89), 3. Patrik Šroler – Miroslav Šroler (85), 4. Josef Švorc – Ondřej Šlechta (61), 5. Vítězslav Marek – Zdeněk Langer (54), 6. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový (51).

Posádky Orionu Litomyšl: 11. Pavel Kunc – Roman Pross (21), 18. Michal Roušavý – Lukáš Mareš (2).

(vaš, rh)

Manažer Petr Kovář o motoskijöringu

„Letošní mistrovství České republiky v motoskijöringu se do historie zapíše určitě pozitivně. Odjeli jsme pět závodů v jižních Čechách, na severní Moravě a na závěr na východě Čech. Jenom podnik v Letohradu uplaval, jinak nám zima přála. Posádek bylo dost, podařilo se nám realizovat to, co jsme si společně s Autoklubem ČR předsevzali, tedy snížit počet závodů, otevřít seriál i pro jezdce s licencí C, dávat bonusové body za výsledky v kvalifikaci a pořádat vložené závody, to všechno se osvědčilo. Z pohledu Orionu Litomyšl je škoda, že naše závodníky potkaly zdravotní problémy. Michal Roušavý mohl po zlomenině klíční kosti závodit až v posledním kole v Dobřanech a Pavel Kunc se zase potýkal s vykloubeným prstem. Mistrovský titul je ve správných rukou, protože Josef Mňuk s Filipem Langerem podávali nejstabilnější výkony a jejich prvenství je zasloužené. Motoskijöring máme zdárně za sebou a těšíme se na motokrosovou sezonu, která je pro Orion Litomyšl – RS Petrol Team velkou výzvou."