Průběh byl nesmírně dramatický, s výjimkou jediného setu se vždycky rozhodovalo v koncovkách a za delší konec pokaždé tahal celek z Litovle.

Ten se letos nepohybuje tak vysoko jako v předešlých sezonách, ale je to kvalitní tým opírající se o dvě dirigentky: L. Josefovskou a P. Kreuzziegerovou. Pro domácí tým se tak rýsovala složitá úloha.

TJ Svitavy – Tatran Litovel 2:3 (21, –24, 21, –20, –11) a 2:3 (24, –9, 21, –23, –25)

Už první sada naznačila, co se bude na palubovce odehrávat. Zkraje bylo k vidění dost nervozity, nevynucené chyby, málo lehkosti a hodně dřiny. Pro sebe ji vybojovaly domácí hráčky a tím získaly výhodu do dalšího průběhu.

„Druhý set byl možná pro celý zápas rozhodující. Prohrávaly jsme 10:16, ale stav jsme krásně vyrovnaly, dostaly soupeřky pod tlak a byly v laufu. Vedly jsme ještě 23:22, ale koncovku bohužel nezvládly, což byla veliká škoda,“ lituje asistentka trenérky Marcela Sezemská.

Zpátky na „koně“ se svitavské volejbalistky dostaly ve třetím setu, který díky pestřejšímu útoku a trpělivosti v delších výměnách patřil jim. Následoval další obrat ve vývoji, z přetahované o body ve čtvrtém setu vyšla díky jistější hře v závěru lépe Litovel.

V tie–breaku Svitavačky dotáhly počáteční manko na 10:10, hrát bez chyb do konce ovšem nevydržely a utkání ztratily.

Odveta, to byla další „detektivka“ s otevřeným koncem až do poslední výměny. Domácí zvládly koncovku prvního setu, v jehož průběhu převážně dotahovaly, jenže druhý odehrály bídně, řadu balonů odevzdaly zadarmo, hodně kazily a byl z toho debakl – 9:25. Třetí set a zase zvrat, tentokrát se domácím dařilo zakončovat útočné akce přesně i razantně a znovu byly napřed.

„Čtvrtá sada mě bude dlouho strašit. Od začátku jsme tlačily útokem, výborně bránily, bylo to 20:12 a 21:14. A dál konec, prostě no comment. Výsledek setu 23:25, popsat se to prostě nedá,“ kroutí hlavou svitavská trenérka nad černými chvílemi svých svěřenkyň, během kterých ztratily prakticky vyhraný zápas.

Hovořit o tie–breaku jako o zkráceném setu není v tomto případě vůbec na místě, neboť byl ještě delší než „normální“ sada do 25 bodů. Byla to podívaná jen pro otrlé. „Konečný stav hovoří za vše. Měly jsme osm mečbolů, soupeřky pět, bojovalo se třicet minut. Radovala se opět Litovel,“ řekla Sezemská.

Optimismus však ve Svitavách neztratili. „Myslím, že jsme si smůly vybraly vrchovatě. Slibně rozjetá mašina se nám nyní nějak zadrhla, musíme ji pořádně namazat a roztlačit,“ věří trenérka.

Poslední příležitost v tomto kalendářním roce bude mít svitavský celek v sobotu, kdy nastoupí na půdě vedoucího Přerova B. Nastal čas na menší volejbalový zázrak? Při pohledu do tabulky by se hodil, chvost se pomalu přibližuje…

Hrály: Němečková, Sezemská, K. Bláhová, Pachovská, J. Bláhová, Fröhdeová, Vykydalová, Šařecová, R. Odvárková, Svobodová a Šimková.

(ms, rh)