O víkendu se na stadionu v Ostravě-Vítkovicích konalo mistrovství České republiky v atletice v juniorské a dorostenecké kategorii. Na tomto šampionátu, kterému se kvůli počtu účastníků a startů přezdívá „gigant", slavil svitavský region v minulých letech celou řadu vynikajících úspěchů a letošní rok nebyl v tomto směru výjimkou. Atleti z okresu byli v silné konkurenci zase vidět.

Svoje zástupce měly na dráze a v sektorech všechny čtyři atletické kluby z našeho okresu.

Litomyšlskou Jiskru reprezentoval na vrcholu domácí sezony běžec Jáchym Kovář a dopředu bylo jasné, že při obou svých startech bude usilovat o pozice nejvyšší. Což se také stalo. Jeho hlavní tratí byl závod na 3000 metrů překážek juniorů, v němž si počínal zcela suverénně a doběhl si pro zlatou medaili v čase 9:34,98. O jeho převaze svědčí, že druhý Matěj Beňovič ze Sokola Opava ztratil na vítězného litomyšlského závodníka plných devět vteřin a třetí Adam Gaura z Třince další čtyři. Druhý cenný kov pak utekl Jáchymu Kovářovi jen těsně na 5000 metrů juniorů, kde se sešla početná sestava patnácti vytrvalců a jen tři z nich byli rychlejší než atlet z Jiskry, který bral časem 15:50,60 nepopulární, ale vynikající čtvrtou příčku. V závodu zvítězil Dominik Kubec (Hvězda SKP Pardubice), druhý doběhl Sebastian Vošvrda z Mladé Boleslavi a třetí David Kákona z Hodonína. Litomyšlský běžec potvrdil svými výkony pozici mezi českou juniorskou elitou.

Vynikající mistrovství prožila v Ostravě Lada Vondrová z Atletiky Polička. Není zase tolik závodnic, které by si odvážely domů hned dvě medaile, jako se to nyní povedlo této nadějné dorostence, a to dokonce v rozmezí jediné hodiny. Nejprve se postavila na start osmistovky a v cíli se objevila první v čase 2:16,40, když ve finiši porazila druhou Petru Herzogovou z brněnského Olympu a třetí Michaelu Červínovou z Lovosic. Prakticky se zlatou medailí na krku pak Lada Vondrová zaklekla do bloku ve finále na 300 metrů překážek dorostenek a za Terezou Vokálovou z Jablonce nad Nisou a Lucií Krupařovou z Olympu Brno si doběhla v čase 43,58 pro druhou ostravskou medaili, která měla tentokrát bronzovou hodnotu. Barvy poličského oddílu hájili rovněž dorostenci Jiří Machek (100 metrů 11,63) a Jan Tomšů (100 metrů překážek 16,15). Oba vypadli v rozbězích.

Atletický klub Moravská Třebová vyslal do boje dvě svoje zástupkyně a jejich výsledná umístění v TOP 10 ve svých disciplínách rozhodně nebyla k zahození. Denisa Borbélyová se probojovala do finále na 800 metrů juniorek, kde se prezentovala výkonem 2:25,67 a ten jí stačil na osmé místo. Její klubová kolegyně Ivona Bambušková měřila svoje síly s jedenácti rivalkami ve výškařském sektoru a mezi juniorkami jí patřila také osmá příčka, když prvním pokusem zdolala 160 centimetrů.

Ve výčtu výsledků okresních atletů na mistrovství České republiky zbývá ještě počínání jediného borce z TJ Svitavy Jana Štěpánka. Ve výšce juniorů byl za 189 centimetrů devátý.