Pakliže svitavští basketbaloví fanoušci po nepříliš vydařeném vstupu Dekstone Turů do nadstavbové skupiny A1 malinko zapochybovali o jejich formě, tak se teď mohou opět uklidnit. Poslední dva zápasy naznačily, že všechno je opět v nejlepším pořádku.

Dvacetibodové vítězství v Děčíně jim sluší, byť je třeba jedním dechem dodat, že Válečníci byli v zápase značně oslabení, mimo jiných jim scházel elitní rozehrávač Autrey, což se na jejich výkonu muselo zákonitě podepsat. Ostatně vzpomeňme, jak špatně dopadli Tuři v nedávných duelech s USK Praha či Olomouckem, když jejich sestava „krvácela“ podobně jako nyní ta děčínská.

„Nepřijeli jsme Děčín přestřílet, přijeli jsme udělat dobrou práci na obranné polovině, což se nám v prvním poločase absolutně nedařilo. Naštěstí ve druhém jsme obranu diametrálně zlepšili, což bylo spolu s užší rotací domácích klíčem k vítězství,“ vyjádřil se svitavský trenér Lukáš Pivoda.

Zatímco do poločasu se hrálo 50:50, tak druhých dvacet minut opanovali hostující basketbalisté v poměru 48:28!

O sedmatřicet bodů proti Ústí nad Labem, o dvacet v Děčíně. Severočeské menu Turům opravdu chutnalo.

Utkání bylo dost dlouho vyrovnané a skóre se přelévalo ze strany na stranu. Do prvního většího trháku se dostali Tuři (35:45), ovšem následovala jejich slabá pasáž a Děčín šňůrou 15:0 otočil vývoj. Trojkou s klaksonem rozhodl Marko o tom, že do kabin se půjde za rovnovážného stavu a svým způsobem to byl signál k tomu, co se začne odehrávat po změně stran.

Druhou půli totiž Tuři jasně opanovali, krok za krok dostávali průběh pod svoji kontrolu a proti jejich podstatně zlepšené obraně neměli Válečníci protizbraň. Devítibodové vedení po třech čtvrtinách naznačovalo, že Tuři si výhru nenechají sebrat z rukou, což se také potvrdilo, s blížícím se koncem soupeřův útok úplně vymazali. Přes strašidelnou bilanci trestných hodů (patnáct neproměněných!) byla výhra Turů nakonec přesvědčivá. Hrdinou střetnutí byl výborný Crandall s užitečností 39!

„Když jsme se dozvěděli, že nenastoupí ani Lamb Autrey, chtěli jsme držet ještě vyšší tempo díky široké rotaci, což se nám ale nevedlo v důsledku našich hloupých faulů. Rotaci jsem tedy musel zúžit, ale hráči tempo udrželi, byť někdy za cenu laciných ztrát. V Děčíně se nikdy nehraje úplně lehce, takže jsme za vítězství rádi,“ byl spokojen Lukáš Pivoda.

„Věděli jsme, že nás čeká tvrdý zápas, což se potvrdilo. Utkání bylo velmi fyzické a agresivní. Museli jsme zabojovat a jsem šťastný, že jsme získali výhru,“ připojil se Geno Crandall, který do statistiky zapsal třiadvacet bodů, osm doskoků, osm získaných faulů, šest získaných míčů a čtyři asistence. Před takovou bilanci tedy klobouček dolů.

„Odehráli jsme velmi dobrý první poločas, ve kterém jsme stáhli ztrátu patnáctibodovým úsekem a otočili stav v náš prospěch. Bohužel ve druhé půli nám docházely síly a zápas jsme vysoko prohráli, hlavně vinou stupidních ztrát,“ zlobil se kormidelník Děčína Tomáš Grepl.

Svitavští basketbalisté se znovu přiblížili k průběžně druhé Opavě na rozdíl jediného vítězství a v příštím kole budou mít naději její čísla dorovnat, neboť na Slezany čeká zápolení s Nymburkem. Tuři se však dívají především na sebe a na krajské derby s lepšícími se Pardubicemi (sobota, 19:00).

NADSTAVBA A1, 6. kolo:

BK Armex Děčín – Dekstone Tuři Svitavy 78:98 (23:24, 50:50, 66:75)

Body: Carlson 21, Pomikálek 19, Šiška 18, Vukosavljevič 10, Žikla 7, Kroutil 2, Skalička 1 – Crandall 23, Puršl 17, Marko 15, O'Brien 12, Kotásek 10, Jelínek 8, Dodd 5, Thompson 4, Kovář 3, Slezák 1. Rozhodčí: Baloun, Kec, Vondráček. Fauly: 26:29. Pět chyb: Thompson a Dodd (oba Svitavy). Trestné hody: 25/17 – 27/12. Trojky: 7:10. Doskoky: 34:31. Diváci: 569. Nejlepší hráč utkání: Crandall (Svitavy).

Další výsledky:

BK JIP Pardubice – BK Opava 97:65, BK Olomoucko – ERA Basketball Nymburk 73:90, Sluneta Ústí nad Labem – USK Praha (neděle, 18:00).

Pořadí:

1. ERA Basketball Nymburk (100.0), 2. BK Opava (71.4), 3. Dekstone Tuři Svitavy (67.9), 4. BK JIP Pardubice (55.6), 5. Slumeta Ústí nad Labem (55.6), 6. BK Olomoucko (53.6), 7. USK Praha (48.1), 8. BK Armex Děčín (37.0).

Příště:

Dekstone Tuři Svitavy vs. BK JIP Pardubice (sobota 14. března, 19:00).