Kdo v sobě den po zklamání z vyřazení v semifinále najde více motivace a chuti zabojovat o bronzovou medaili v českém poháru? Tradiční otázka na turnajích závěrečné čtyřky dostala v Plzni jasnou odpověď. Tuři znovu vsadili na bleskový začátek, za čtyři minuty vedli 12:0 a dali tím najevo, jakým směrem se bude utkání vyvíjet.

Než se Slezané vzpamatovali, narostl svitavský náskok na 27:6 (!), po polovině druhé čtvrtiny to bylo o sedmadvacet bodů (50:23!) a vypadalo to na pořádnou opavskou ostudu. Tuři potom přece jen polevili a soupeř se malinko zvedl, ale na to, že by se vrátil zpět do utkání, nemohl ve zbytku hracího času ani pomýšlet.

Nejvíce se přiblížil na rozdíl dvanácti bodů, ale svitavská opět nekompletní sestava následně znovu zařadila vyšší stupeň a až do konce zápasu se její odstup pohyboval kolem dvaceti bodů. Tuři jsou v poháru bronzoví a stalo se tak zcela po zásluze.

Ve finále sahal tým USK Praha po senzačním nymburském skalpu, ale český suverén nakonec překvapení nepřipustil a v prodloužení si zajistil další prvenství (100:94).

45. kolo hokejové extraligy mezi HC Vítkovice Ridera - HC Dynamo Pardubice v Ostravě dne 14. února 2020. Zleva (radost) Patrik Poulíček z Pardubic a Jan Mandát z Pardubic.
Dvakrát ztráceli, ale vyhráli! Hokejisté Pardubic už nejsou poslední

HYUNDAI FINAL FOUR, o 3. místo

BK Opava - Dekstone Tuři Svitavy 77:97 (16:31, 38:54, 55:76)

Body: Bukovjan 19, Švandrlík 19, Dragoun 9, Bujnoch 7, Slavík 6, Klečka 6, Šiřina 5, Štěpánek 4, Kurečka 2 – Puršl 17, Kovář 16, Slezák 14, Kotásek 13, Crandall 12, Dodd 8, Jelínek 7, Marko 6, Hlobil 4. Rozhodčí: Baloun, Salvetr, Blahout. Fauly: 21:29. Pět chyb: Crandall (Svitavy). Trestné hody: 37/23 – 20/18. Trojky: 8:11. Doskoky: 36:52. Diváci: 420.

„Je to zadostiučinění a ocenění naší dosavadní práce. Zároveň je to motivace do zbytku sezony. My si dali za cíl získat medaili v lize i poháru. První úkol jsme splnili, uvidíme, jak se bude dařit dál,“ řekl kouč Lukáš Pivoda.

„Neřekl bych, že všechno šlo podle plánu, ale chtěli jsme medaili a šli si za ní. Samozřejmě utkání bylo ovlivněné spoustou zranění na naší straně i na straně Opavy, během zápasu se bohužel soupeři zranili další dva hráči a asi to nemělo takový náboj, jaký by od toho všichni čekali. Na to se ale historie neptá a my jsme za třetí místo hrozně rádi,“ konstatoval Lukáš Pivoda po výhře, která byla pro něho osobně vlastně prvním takovým úspěšným počinem na pozici hlavního kouče na top úrovni.

K tomu, aby Tuři mohli pomýšlet na splnění druhého cíle tohoto ročníku, tedy premiérové medaile, je potřeba v první řadě zdraví. I proto jim nadcházející reprezentační přestávka přijde rozhodně nadmíru vhod. „Hlavně se musíme uzdravit a pak to bude zase vypadat jinak. K našemu stylu hry totiž potřebujeme širokou rotaci. O'Brien a Stamenkovič by se měli vrátit po reprezentační pauze a Svoboda podstoupí ještě jednu magnetickou rezonanci,“ vyjádřil se na toto témě svitavský kormidelník.

Na ligové palubovky se Tuři znovu vrátí v pátek 28. února v Nymburku. Doma se příznivcům představí 4. března proti Ústí nad Labem.