Na stejném místě znovu spolu ale tentokrát už opravdu spolu… Že vám tato věta nedává smysl? Tak tady je vysvětlení. Přesně před čtrnácti dny se oba krajští rivalové představili v hale Na Střelnici ve Final Four poháru. Svitavy jako pořadatel a Pardubice se však na turnaji minuly. Ve druhém kole lepší nadstavbové skupiny už ale není úniku. Derby je tu!

Kooperativa NBL
skupina A1

Sobota 18.00: Dekstone Tuři Svitavy – BK JIP Pardubice (hala Na Střelnici).

To nejtěžší na začátek. Svitavští basketbalisté si „vyžrali“ v prvních dvou kolech nadstavby ty nejtěžší soupeře. Z Nymburka se ve středu vraceli s rozporuplnými pocity. Ne snad kvůli porážce 69:73, ale z toho důvodu, že sami cítili, jak obrovskou šanci na historicky první skalp středočeských suverénů promarnili.

„V Nymburku jsme hráli velice dobře, slušně bránili, stíhali jsme se vracet, v útoku si dobře půjčovali míč, měli hodně otevřených střel. Byl to mnohem lepší výkon, než jsme možná sami čekali,“ vrátil se rozehrávač Roman Marko k duelu, který jen potvrdil, že se Tuři nemusí bát v nejvyšší soutěži žádného protivníka, ale současně opět ukázal, že se dokážou o poznání více vyhecovat na favorita než na papírové slabší družstvo.

Zároveň jim také středeční dramatický boj ukázal cestu, jak vyzrát na Pardubice, které jsou rivalem podobného kalibru. Ovšem Svitavy hrají doma a to je v jejich případě značná výhoda, o tom není nejmenšího sporu. „Výkon z Nymburku nás určitě povzbudí do dalšího průběhu sezony,“ je přesvědčen Marko. „Pardubice jsou těžkým soupeřem, ale na domácí palubovce je určitě chceme porazit,“ dodal bojovně rozehrávač Turů.

Ti chtějí před čtvrtfinále play off usilovat nejhůře o čtvrté místo a ztráta v derby by pro ně byla v tomhle ohledu hodně nepříjemná.

„Pardubice, pokud jsou kompletní, mají silnou soupisku. Z každé situace mohou ohrozit koš, na každé pozici jsou dvě či tři kvalitní hráči. Myslím, že rozhodne, kdo bude mít lepší rychlý protiútok. Dominance na doskoku bude také hrát velkou roli. Pokusíme se o první výhru ve skupině A1. Na derby se těším, vždy má skvělou atmosféru,“ říká křídelník Garret Kerr.

KLÍČ VIDÍ V ÚVODU

Pardubičtí obři vstoupili do další fáze nejvyšší soutěže zadními dveřmi. Dvojciferná prohra v Opavě má ještě jeden následek. Slezané se na Beksu dotáhli v tabulce. To znamená, že v derby se další zaváhání nepřipouští.

„Máme natolik zkušené hráče, kteří vědí, co se v Opavě stalo a jak důležitý zápas je před námi. Hrajeme o co nejlepší pozici do play off. Je potřeba začít od těch základních atributů, jako je bojovnost, výborná individuální i kolektivní obrana. Potom se k tomu přidá rovněž pohoda v útoku,“ nabádá ke klidu pardubický trenér Tomáš Bartošek.

V opavské hale měli jeho svěřenci hrozné vstupy do všech čtvrtin. Stejně jako v závěrečném turnaji v některých kvartálech zápasu s Děčínem i Nymburkem. „Klíčový bude vstup do zápasu. Nebojím se říct, že udá ráz celému utkání. Nesmíme začít vlažně. Naopak, je potřeba vstoupit do utkání aktivně, agresivně, chytit rytmus. I kvůli sebevědomí,“ míní kouč.

Svitavy se v této sezoně staly učenlivým žákem. A jejich hra směrem dopředu začíná připomínat nymburské i pardubické zbraně.

„Z důležitých herních faktorů bych zmínil přechodovou fázi. Tedy zastavení rychlého protiútoku domácích a naši vlastní zvýšenou snahu o rychlý přechod z obranné na útočnou polovinu hřiště. Z dalších aspektů bych jmenoval eliminaci útočného doskoku domácích hráčů. Zejména Kerra, který je velmi aktivní v této činnosti a umí z podobných situací dobře těžit,” varuje Tomáš Bartošek.