Jak je to se zajištěním bezpečnosti na trase v silničním provozu? Nemáte problémy s neukázněnými řidiči, chodci a podobně?
Bezpečnost tak početného pelotonu na úzkých silnicích a křižovatkách nám pomáhají vedle našich pořadatelů i přes snížené stavy opět zajistit policisté ze Svitav, Jevíčka, Konice a Moravské Třebové. Bez jejich pomoci by agresivní a spěchající řidiči jedoucí zejména na chalupy těžko dávali na křižovatkách přednost cyklistům, pokud by tam stáli jen pořadatelé. Zkušenost je taková, že 90 procent řidičů zastaví a dá přednost. Ale zastavit těch zbývajících 10 procent, to chce opravdu pevné nervy a někdy i hodně odvahy. Chodce bych chtěl pochválit za ukázněnost. Nerad bych to zakřiknul, ale za těch 31 odjetých ročníků jsme měli jen jediný střet cyklisty na dojezdu s opilým chodcem, který vstoupil do vozovky přes tkaloun. Cyklista se zvedl a etapu dokončil, chodec musel být ošetřen.
Cyklisté, to je v dnešní době téměř synonymum pro dopující sportovce. Nemáte obavy z něčeho podobně nesportovního i v Jevíčku?
Doping, to není jen cyklistika. Nutno podotknout, že tolik odběrů na doping není v žádném jiném sportu. U této kategorie 15 – 16 let jsme však žádnou dopingovou kontrolu nezaznamenali. Myslím, že hoši ani nic neberou. Když někdo v etapě zvadne, tak druhý den je stejně mimo pořadí, zkrátka se zázračně nevzpamatuje.
Koho považujete za favority letošního Závodu míru nejmladších?
Vysoko vidím loňského vítěze Vrážela z brněnského Favoritu nebo před rokem desátého Dána Kousgaarda. Silní by měli být Slovák Swabík či Smola z Příbrami, překvapit mohou hoši z Olomouce.