Více než šest stovek diváků bylo zvědavo na otevírací souboj nového ročníku nejvyšší soutěže basketbalistů. Lépe do sezony vstoupily Pardubice, snadné to ovšem neměly.

Dekstone Tuři Svitavy – BK JIP Pardubice 71:80

Body: Mays 23, Vučica 9, Teplý 9, Mickelson 8, Špaček 7, Andres 7, Vaňák 5, Bašta 3 – Burnett 18, Potoček 16, Autrey 14, Kohout 14, Wall 5, Škranc 5, Švrdlík 4, Nečas 4. Rozhodčí: Hošek, Jeřáb, Holubek. Fauly: 22:17. Trestné hody: 9/6 – 25/16. Doskoky: 31:47. Trojky: 5:8. Diváci: 605. Vývoj po čtvrtinách:  21:24, 41:50, 50:62. Nejlepší hráč utkání: Josef Potoček (Pardubice).

Domácím chyběly tři ze šesti zahraničních posil, ale nervozita ze začátku soutěže jakoby svázala hráče na obou stranách. Ti rukou téměř nerozdílnou spáchali celkem 51 ztrát (26:25).

Ve skóre byli po většinu času mírně vepředu hosté, ve čtvrté čtvrtce odskočili až na sedmnáct bodů a to bylo rozhodující. Tuři v závěru z manka ukrajovali (šňůra 11:0), nicméně na dostřel se už v koncovce nedostali. Také z toho důvodu, že je protivník výrazně přeskákal a to byl jeden z podstatných faktorů pro konečný výsledek.

„Spousta našich ztrát vzešla z toho, že se snažíme o co nejrychlejší basket. Některé ale byly hodně zbytečné. Když proti Pardubicím stahujeme náskok soupeře a uděláme dvě tři ztráty, které Pardubice potrestají, tak je složité se do zápasu vracet podruhé, potřetí, počtvrté," uvedl svitavský rozehrávač Petr Andres.

„My jsme byli nervóznějším týmem. Bývá to tak, když je tým v prvním kole favoritem. Navíc na nás vyšly Svitavy, kde se nám hraje z mého pohledu snad nejhůře. Jsem rád, že jsme to zvládli, ale náš výkon nebyl dobrý," vyjádřil se k derby pardubický Ondřej Kohout.

„Pro diváky to byl zajímavý duel, ve kterém asi zvítězil lepší tým," uznal kouč Turů Stanislav Petr. „Bylo to i proto, že hosté měli silnější lavičku, hráči přinesli na palubovku potřebnou energii a dokázali i skórovat, což u nás nebylo. Musíme pracovat na tom, abychom pod tlakem agresivní obrany neztráceli míče, dokázali hru více kontrolovat a lépe postavili útočné systémy. Docházelo k tomu, že když na nás soupeř vyvinul tlak, tak náš hráč dribloval a dribloval, až nakonec jsme o míč přišli, nebo z toho byla těžká střela," povšiml si domácí lodivod.

„Jakékoli vítězství v lize na venkovní palubovce je důležité. V řadě momentů jsme vypadali jako tým, který je více nervózní. Nechtěli jsme ztrácet míče a dávat soupeři šance na snadné skórování, obzvlášť proti týmu, jako jsou Svitavy. Pokud tyto šance měl, hrálo se nám mnohem hůř. Jsem hlavně rád, že jsme zvítězili," glosoval duel trenér Pardubic Levell Sanders.

Další výsledky – 1. kolo: Děčín – Ostrava 89:76, Prostějov – Kolín 96:94 po prodloužení, USK Praha – Brno 76:64, Jindřichův Hradec – Nymburk 61:105, Opava – Ústí nad Labem 93:60.

Druhé utkání nové sezony odehrají svitavští Tuři ve středu 28. září na palubovce Slunety Ústí nad Labem.