S bilancí šesti vítězství a pěti porážek zakončili svitavští basketbaloví Dekstone Tuři první polovinu základní části nejvyšší soutěže.

Úspěch? Zklamání?

Ze sta procent asi ani jedno. Na jejich základní cíl, jímž je postup do nadstavbové skupiny A1 mezi šest nejlepších, mají nicméně v tuto chvíli slibně políčeno a, upřímně řečeno, bylo by nemilým překvapením, pokud by na tuto metu nedosáhli.

„Vstup do ligy pro nás byl velice těžký, první čtyři duely se podle očekávání změnily v náročné zkoušky. Získali jsme z nich jen jedno vítězství, i když jsme v zápasech v Opavě a Děčíně po výhrách sahali a byla škoda, že jsme alespoň na jednu nedosáhli,“ připomněl trenér LUBOMÍR RŮŽIČKA „vražednou“ sérii Děčín – Nymburk – Opava – Pardubice v počátečních kolech.

Mimochodem ve stejném pořadí čekají tito soupeři na Tury v nadcházejících týdnech a tyto souboje do značné míry napoví, jak vysoko budou moci v tabulce NBL myslet.

„Podle mého názoru jsme z jedenácti utkání zklamali herně jenom ve dvou, devětkrát jsme hráli dobrý basketbal,“ vrací se kouč Růžička do minulosti.

Ony dvě výjimky jsou zřejmé jemu i fanouškům. „Bylo to v Ostravě, která však hraje velice dobře a nemyslím si, že to je tým, který by měl letos hrát spodek ligy. Bude pro každého velice nepříjemným protivníkem, a to zejména doma. Druhým případem byl domácí zápas s Kolínem, ve kterém jsme si od první do poslední minuty vybrali špatný den.“

Ze slov svitavského lodivoda vyznívá po první části sezony střídmá spokojenost, byť s vědomím, že do tuhého teprve půjde. „Celkem dobře jsme se vypořádali s dlouhodobým zraněním Garreta Kerra, který nám chyběl v pěti zápasech. Z nich jsme však tři zvládli vítězně. Základní osa hráčů si na palubovce vyhoví, což je pozitivní zpráva před druhou polovinou základní části,“ poznamenal Růžička.

Bude tedy v odvetách výher na kontě jeho svěřenců více než šest?

„Hrajeme vícekrát doma, los se mí jeví z našeho pohledu jako opticky hratelnější, takže věřím, že jich přibude,“ dodává s optimismem svitavský trenér.

Nejbližší program Dekstone Turů: 9. prosince ve 20:00 Děčín (doma), 16. prosince v 17:00 Nymburk (venku), 28. prosince v 18:00 Opava (doma), 3. ledna v 18:00 Pardubice (venku), 6. ledna v 18:00 Brno (doma).