Kdo tušil, že ze skromných začátků vyroste tak monstrózní podnik. Zásluhu na tom má v první řadě Petr Kovář, manažer motokrosového Orion Teamu, který je v těchto dnech na roztrhání.

Loni Orion Cup slavil desáté narozeniny. Do druhé desítky vstupuje s řadou novinek. Primátorskou hráz jako tradiční dějiště show střídá autodrom ve Vysokém Mýtě. Proč?
Rozhodli jsme se tak loni po úspěšném desátém ročníku. Na hrázi jsme několikrát v minulosti docela riskovali s kaskadéry na silnici, lidé museli z areálu ven a nebylo to šťastné, i když vše dopadlo dobře. Hledali jsme jiné místo, no a přes Mýto jezdíme pořád, Orion má také motokárový tým, řekli jsme si: zkusíme to tam. Z myšlenky se zrodil konkrétní plán, pochopitelně jsme 11. ročník zaměřili hlavně na kaskadéry a zejména pražskou skupinu Stunts. To, co oni předvádějí, všichni čtyři na předním kole a jiskry přitom létají od přilby, to nikdo na světě nedělá.


Druhá část otázky je nabíledni. Proč poprvé od roku 2000 motokros v Benátkách a nikoli v Horním Újezdu?
V Horním Újezdu jsme byli sedm let v exilu a je třeba poděkovat tamním nadšencům za perfektní spolupráci. Teď se však vracíme do Benátek, za vším stojí Automotoklub Litomyšl v čele s panem Mikuleckým. Trať je připravená, srovnaná, byť to nebude třeba hned v tomto ročníku úplně se vším všudy. Po startu se zatáčí o 180 stupňů, je to docela úzké, víc tam hrozí kolize, ale jezdci se musí přizpůsobit. Věřím, že se tam bude lidem líbit, už vzhledem k silnému jezdeckému obsazení se snažíme, aby vše bylo perfektní.

Jména závodníků, ta motokrosovou veřejnost vždy nejvíce zajímají. Kdo z našich hvězd do Jiráskova údolí zavítá, kdo bude naopak scházet?
Účast je perfektní, z české špičky nejede jen Martin Žerava, jenž startuje v Chile na mistrovství světa MX3, a Petr Bartoš bojující v Polsku o titul mistra Evropy. Musím k tomu říci, že termín pro Orion Cup hledáme prakticky měsíc, aby pokud možno všem vyhovoval a nekolidoval. Jde o to najít lepší řešení z těch horších. Kromě dvou zmíněných bude startovat skutečná špička: loňský mistr republiky Čepelák, Slovák Bučenec, Rakušan Machtlinger, Kadleček, Bittner, Michek a další. Myslím si, že nabitější bude třída MX2, závodit bude i osmnáctiletý Petr Smitka, který jinak jezdí v Německu, dále mladý závodník z Holic Petr Michalec, škoda, že je stále zraněn František Smola. Mňuk Team povolal Holanďana, má přijet také junior z Německa. Z týmů bych jmenoval Profistav, Orion, Gold– fren, Mňuk či LR Cosmetic.


Kteří motokrosaři se představí pod hlavičkou Orion Teamu Litomyšl?
V našich barvách bude startovat Petr Masařík, který jezdí v dobré formě a v minulosti za nás už závodil. Dále zmiňovaný Rakušan Kurt Machtlinger, ve třídě MX2 pak Martin Čekal, Jan Mikulecký a Jaromír Romančík, který si před nedávnem poranil koleno, ale byl na vyšetření a nejde o nic vážného. Ještě bych k nedělnímu podniku dodal, že se pojedou závody třídy MX2 a „openů“, vyhodili jsme osmdesátky. Máme krásné ceny pro diváky, vstupenky jsou slosovatelné.


Extreme Moto Show se sice koná mimo svitavský region, těch pár kilometrů se ale bohatě vyplatí, že?
Celý program začne ve 13 hodin představením motokrosových týmů a největších favoritů nedělních závodů. Skupina Stunts, to je skutečně největší lákadlo. Když jede auto na dvou kolech a pod ním motokára, co k tomu víc dodat. Dokonce v minulosti byli vyzváni diváci a tři pak jeli v tom autě. Mají také perfektního jezdce na motorce Petra Přívozníka, dalšího ostříleného borce, a dvě dívky.

Saltem se Orion Cup proslavil, právě na něm ho Petr Kuchař skočil jako vůbec první v Evropě. Pár let uběhlo av sobotubude těch salt přehršel…
Petr Kuchař, to je miláček davů. Teď závodil ve středu a ve čtvrtek, mluvil jsem s ním několikrát, snad to přežije, ale to je jeho byznys. Dobře si pamatujeme, jak se loni zranil na hrázi při zkoušce a museli jsme narychlo zajistit Libora Podmola. Petr je jedním ze dvou Evropanů, kteří skáčou salto na čtyřdobé motorce, i svoje letošní zranění z Ostravy přičítal tomu, že s motocyklem nebyl sžitý. Teď už to má více zmáknuté, měl by mít dva bloky, jeden bez salt a druhý dvacetiminutový jenom o saltech. Společně s ním se na jiné rampě představí skupina kolem Luďka Jankovského, která umí salta na pitbiku. Na závěr by měl přijít showman z Jeseníku, který tyto profíky napodobuje a umí publikum skvěle pobavit.


Pomineme–li motosport, přijdou si zítra na své i vyznavači siláckých odvětví. Co jste nachystali?
V první řadě to bude kulturistika. Přijede mistr světa ve své kategorii Martin Kasal a předvede svoji show, další „strongman“ bude tahat přistavený náklaďák a šestisetkilové pneumatiky. Pak máme připravenu další zajímavost, a tou je páka s dvanáctinásobným mistrem republiky Františkem Živným. Uděláme soutěž a tři nejlepší si to s ním nakonec rozdají. Navíc jsme zajistili ženu, ta dohlédne na dámskou soutěž.


Ani největší současné hvězdy českých silničních motocyklů nebudou ve Vysokém Mýtě chybět?
Domluvil jsem účast Lukáše Peška a Karla Abrahama, měli by být k dispozici na autogramiádu, v koutku duše bych je chtěl zapojit do těch pitbiků, ale to nemůžu říci najisto. Budou se prodávat lístky na Grand Prix do Brna, možná bude i nějaká soutěž o ně. Pokud se týče dalších celebrit, to si zatím nechávám jako překvapení pro diváky.

Ukážete se na nových místech, jakou na nich očekáváte návštěvu?
Poněkud se děsím předpovědi ohledně přívalových dešťů, snad se nám vyhnou. Na Primátorské hrázi jsme měli divácký rekord tři tisíce lidí, loni bylo kolem 1800, kdybychom se letos pohybovali kolem dvou tisíc, byli bychom spokojeni. To samé platí i na neděli. Největší úspěch v Horním Újezdu byl, když tam závodily holky společně s muži, toto startovní pole je rovněž atraktivní.


Možná, že leckoho napadne, proč to vlastně všechno děláte, proč podstupujete několikaměsíční hektickou organizaci, proč trávíte dlouhé hodiny na telefonu a podobně?
Letošní program je znovu bohatý, pro diváky je to deset hodin adrenalinu za stovku vstupného. V rozpočtu se blížíme k milionu korun, ale v žádném případě na tom nezbohatneme, jak by si někdo mohl myslet. Děláme všechno pro lidi, je to bláznovství, ale s takovými nadšenci, jako jsou majitelé Orion Teamu, se mi dobře dělá a proto pořád něco vymýšlíme. Když se vše povede, je to pro celý realizační tým ocenění. Starostí je moc, ale spolupracovníci se pořád nabalují, poslední týden pomáhá téměř celá firma Orion.