Do třiceti metrů

Orion Cup, jehož tradice začala v Moravské Třebové, kde se show na náměstí konala v rámci superkrosových podniků v Dlouhé Loučce, nabídl za deset let své historie řadu mimořádných zážitků, zejména poté, co se z centra Litomyšle přestěhoval na „Primátorku“. Ať už to bylo první „evropské“ salto na motocyklu v podání Petra Kuchaře, rekordní přeskok ležících lidí Miroslava Lisého, loňští motokaskadéři a mnoho dalšího. Letošní jubileum by tak mělo být hlavně průřezem tím nejlepším, co zde bylo v minulosti k vidění.

„Letos chceme výročí oslavit, užít si ho se vším všudy,“ uvedl manažer Orion Teamu Petr Kovář. „Snížili jsme cenu vstupenek na 100 korun, připravili pestrý program, pokud vyjde počasí, bude to stát za to.“ O vrchol programu se postarají Petrové Kuchař a Pilát.

„Kuchař tu byl dvakrát, skočil tu jako první Evropan salto, věděl jsem, že zde musí být. Přemýšleli jsme, zda by bylo možné zkusit salto před hráz. Přijel, podíval se na to a řekl: šlo by to a bez velkých úprav. Přitom oni normálně skáčou tak sedmnáct metrů, tady je to pětadvacet, rampa je bude házet do výšky třiceti metrů,“ líčí Kovář, který jako bývalý závodník dokáže dobře posoudit vývoj motokrosového freestylu. „My jsme si kdysi říkali, že vůbec zvednout ruku na motorce je problém. A dnes? Roznožky, které se dělaly nad motorkou, oni dnes dovedou pod ní. Ten vývoj je neuvěřitelný.“

Skok do výšky

Dalším velkým magnetem pro diváky je Miroslav Lisý. Kromě jiného bude opět přeskakovat odvážlivce. „S ním přijede i mistr republiky Pavel Baláš, spolu si to rozdají ve skoku vysokém na motorce,“ popisuje Kovář. „Protože u nás pravidelně padají rekordy, pozval jsem Jana Froňka a tomu tu postavíme rekordní počet aut.“

Sobotní odpolední pořad doplní řada dalších atrakcí pro děti i dospělé, například pivní spartakiáda, soutěž v pojídání párků, závod minibiků a podobně. Hlavní průvodní slovo bude mít Zdeněk Izer, který si nachystal svoji vlastní show.

Pochopitelně, že podobná „legrace“ není zadarmo. „Rozpočet Orion Cupu je stejný jako loni: půl milionu korun,“ říká manažer. „Jen Kuchař s Pilátem nás přijdou na 170 tisíc, večerní kapely kolem sta tisíc,“ přibližuje finanční relace. Jak je také tradicí, večer bude na Primátorské hrázi patřit hudební produkci, tentokrát vystoupí Red Hot Chilli Peppers Rev., Walda Gang, Rammstein Rev. a další.

Pojede naše elita V neděli od 13 hodin se pojede mezinárodní volný závod v Horním Újezdu na účasti české elity i zahraničních zástupců. Závodit se bude ve třech kubaturách: 80 ccm o pohár Taurus Trans, 125 ccm o pohár Profistavu Litomyšl a OPEN o pohár firmy Orion – domácí potřeby. Pořadatelé letos vynechávají superfinále.