Začíná soutěž, která v minulých letech přinesla zásluhou VPS Novabrik Polička pro okresní sport řadu výrazných úspěchů. Ročník 09/10 bude z pohledu regionálního fanouška dvojnásob zajímavý, protože z kvalifikace si právo účasti mezi tuzemskou elitou vybojovali i sálovkáři ze Sádku. A právě vzájemná bitva Polička – Sádek v sobotu otevírá extraligovou sezonu.

VPS Novabrik Polička

Obhájci zlatých medailí se na nadcházející sezonu těší. „Byť jsme už mnozí spíše ve věku, že bychom tomu měli jen přihlížet, tak po zisku titulu samozřejmě nikdo nepřišel, že by skončil. Chceme opět uhrát dobrý výsledek, naši pozici rozhodně nikomu nepřepustíme bez boje,“ pronesl hrající trenér týmu František Švec.

Další slova už tak optimisticky nevyznívají, jelikož se Poličští musejí vyrovnávat s několika citelnými absencemi. „Tou největší je gólman Ondra Dittrich, jehož zranění zad je tak vážné, že mu znemožňuje teď jakoukoli sportovní činnost. Zranění trápí také Nováka, rovněž jeho budeme půl sezony postrádat,“ vypočítává František Švec ztráty. Jinak zůstal poličský kádr stabilní.

Jako tradičně vstupují Poličští do sezony opatrně, první turnaje jim poslouží spíše k sehrání se a osvěžení sálovkářských zvyklostí. „Nemáme moc natrénováno, takže naší zbraní bude znovu zkušenost. Základní cílem je postup do play off, je vcelku jedno, z jaké pozice, protože pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte porazit každého. Postupně se budeme snažit zkvalitnit hru a připravit se na vrcholy sezony,“ říká hrající trenér týmu, jenž by měl na jaře reprezentovat ČR na evropském poháru.

První kolo a hned derby se Sádkem, to bude pro poličský region pořádný tahák. Bylo by asi potřeba nafouknout halu, což bohužel pro diváky není možné. „Všichni se na derby těšíme, nějaké to hecování určitě probíhá. Jako zápas mistra s nováčkem to může vypadat coby snadný úkol pro nás, ale tak tomu nebude. Sádek má oproti nám náskok v přípravě, je to mladý tým a sám jsem zvědav, jak bude derby vypadat. Ať v něm vyhraje ten lepší,“ dodal František Švec.

První turnaj

Sobota 31. října 2009

sportovní hala Gymnázia Polička

10.00 Sádek – Běloves
10.50 Polička – Slavičín
11.50 Sádek – Polička
12.40 Běloves – Slavičín

FS Sádek

Na extraligu se nováček připravoval od začátku září, když se přizpůsoboval vytíženosti hráčů ve velkém fotbalu. „Postupně jsme od fyzické přípravy přešli k nácviku herních útočných a obraných stylů až po standardní situace. Sehráli jsme také dvě přátelská utkání s futsalisty Realu Hlinsko,“ informoval vedoucí sádeckého družstva Radek Češka.

Oproti loňské sezoně v kraji je v kádru pět nových tváří. „Po dlouhodobých zraněních se nám vrátili Mička a Švec. Posilami jsou útočník Ondřej Petr, brankář Miroslav Dobeš a útočník Miroslav Stejskal, kteří všichni hrají velký fotbal za SK Masokombinát Polička. Na soupisce je celkem 16 hráčů, do těchto chvil se nám vyhnula zranění, tudíž máme příjemné starosti s výběrem základní sestavy,“ říká Češka.

Sádečtí si pro svoji premiérovou sezonu v extralize samozřejmě nekladou nijak přehnané cíle. Vedoucí týmu to potvrzuje: „Stanovili jsme si vlastně jediný cíl a to snažit se vyhnout sestupovým starostem. V kolektivu není jediný hráč se zkušenostmi z extraligy, proto nevíme, co nás čeká. Máme velice mladý celek, možná nejmladší v extralize, a čas teprve ukáže, zda je schopen zvládnout vypjatá utkání.“

O tom, jak vysoké může mít nováček ambice, hodně napoví zítřejší turnaj a střetnutí s elitními družstvy z uplynulého ročníku: čtvrtou Bělovsí a mistrovskou Poličkou. „Touto cestou bych chtěl pozvat všechny fandy kvalitní sálové kopané na první turnaj v Poličce,“ uzavřel Radek Češka.

Účastníci CL 2009/2010: FS Sádek, Polička, Běloves, Nový Bor, Jilemnice, Klatovy, Prachatice, Větřní, Stonava, Slavičín, Darkovice, Chemcomex Praha. V základní části sehraje každý tým 22 utkání.