První novoroční zápas Kooperativa NBL skončil z pohledu svitavských Turů malou sportovní katastrofou, kterou představovala porážka rozdílem čtyřiačtyřiceti bodů. Jistě tady jsou určité „polehčující okolnosti", jako třeba skutečně velká síla vedoucího Děčína či absence prvního rozehrávače Jonese, nicméně výsledek mohl přece jen vypadat „o fous" lépe.

Bohemilk Tuři Svitavy – BK Děčín 49:93 (13:15, 21:42, 33:66)

Body: Doaks 13, Barker 11, Teplý 9, Špaček 9, Andres 4, Vaňák 3 – Vyoral 14, Pomikálek 14, Jelínek 13, Kaša 10, Stria 9, Bažant 8, Šiška 7, Houška 7, Landa 4, Bosák 4, Ježek 3. Rozhodčí: Matějek, Paulík, Jedlička. Trestné hody: 21/11 – 14/13. Doskoky: 28:47. Fauly: 18:22. Trojky: 4:10. Diváci: 824. Hráč zápasu: Pomikálek (Děčín).

Úvodní čtvrtka byla jedinou pasáží duelu, která se domácím divákům musela líbit. Tuři se do těžké bitvy pustili s odhodláním, bojovností se favoritovi vyrovnali a udrželi vyrovnané skóre. I díky tomu, že se hosté dlouho marně zastřelovali na perimetru a za tři body se trefil jen Stria těsně před koncem první desetiminutovky (13:15).

Ještě zkraje druhého kvartálu Vaňák trojkou vyrovnal na 16:16, to ale bylo naposledy v zápase, kdy se zdálo, že domácí budou schopni držet s lídrem krok.

Hráči Děčína totiž postupně „utahovali šrouby", začali naplno využívat své široké rotace a rychle si budovali vedení. Tuři dali ve druhé čtvrtině jen osm bodů, ostrá a nekompromisní obrana soupeře jim nedovolila vůbec nic a poločasový stav 21:42 nevěštil nic dobrého.

„Kromě první čtvrtiny jsme se nedokázali se hrou soupeře poprat. To, že Děčín hraje tvrdou obranu, jsme věděli a připravovali se na to, ale bohužel jsme ji nebyli schopni překonat," řekl trenér Stanislav Petr.

Na začátku druhé půlky dali Tuři rychle sedm bodů v řadě, jenže Děčín odmítl jakékoli nebezpečí, znovu přitopil pod kotlem a taktovku hry nepustil z rukou.

„Předvedli jsme přesvědčivý výkon. Byli jsme dravější, fyzičtější, rychlejší, lépe jsme spolupracovali. Kromě pár hluchých minut v úvodu utkání, kdy jsme se nemohli trefit z dálky, jsme si vytvářeli dobré pozice pro zakončení. Jakmile jsme je začali proměňovat, nebylo o našem vítězství pochyb," pochvaloval si snadnou výhru kouč Děčína Pavel Budínský.

„I když jsme se dostali do situací, z nichž mohly padnout koše, tak Děčín raději udělal faul a poslal nás na trestné hody, než aby dovolil jednoduché koše. Takové jsme prakticky nedali, z perimetru jsme hrozili pouze výjimečně," hledal trenér Petr příčiny, proč Tuři nepřelezli ani hranici padesáti bodů.

„Dravost hostů byla vidět na tom, jak nás přeskákali. Udělali jsme také 21 ztrát. Možná to bylo absencí rozehrávače, ale i v této sestavě bychom se takových chyb neměli dopouštět," konstatoval Stanislav Petr, jehož svěřenci poprvé od začátku sezony opustili elitní osmičku.

Pardubice – Jindřichův Hradec 86:65, Prostějov – Brno 101:63, Ostrava – USK Praha 57:70, Ústí nad Labem – Opava 78:75.

1. Děčín (90,5), 2. Nymburk (80,0), 3. Prostějov (76,2), 4. Pardubice (61,9), 5. Opava (61,9), 6. Kolín (45,0), 7. USK Praha (42,9), 8. Ústí nad Labem (40,0), 9. Svitavy (40,0), 10. Ostrava (35,0), 11. Jindřichův Hradec (27,3), 12. Brno (20,0).

Pardubice – Svitavy

Kromě ligových utkání čeká na Tury rovněž zápas pátého kola českého poháru, ve kterém ve středu 13. ledna hostí Opavu.