Hlavními tahouny sportovních výsledků oddílu Karate-do Litomyšl byli v roce 2023 zástupci kategorie Masters Květa a Jan Ramešovi. „Květa u nás začínala v žákovském věku. Když se před několika lety vrátila do svého rodného kraje, rovnou k nám s sebou přivedla i svého muže a nejstarší dceru Barboru. Její výsledky jsou obdivuhodné. V kategorii Masters U50, tedy 40-50 let, získala na mistrovství České republiky federace SKIF titul v kata a v kumite jen velice těsně vybojovala místo druhé. Obdobně si vedla na Grand Prix Hradce Králové,“ oceňuje dosažené výsledky hlavní trenér Jiří Smékal.

Jan Rameš zůstal na mistrovství ČR SKIF v kategorii kata U50 těsně pod stupni vítězů, z královéhradecké Grand Prix ale přivezl zlato ze své váhy v kumite mezi muži ve věku 18+. Na závodní tatami po delší odmlce nastoupil také jeden z nejúspěšnějších závodníků historie litomyšlského oddílu Václav Andrle, který též ve věkové kategorii Masters bral na královéhradeckém Novoročním turnaji bronz v kata i kumite.

„V kategorii dospělých v olympijském karate WKF zazářil Tomáš Dostál, který si z Národních pohárů přivezl druhé a třetí místo v kategorii kumite muži do 67 kg a těmito výsledky si vysloužil nominaci na mistrovství České republiky, kde po velmi bojovném výkonu obsadil páté místo. Nutno dodat, že za soupeře měl hned dva české reprezentanty a účastníky mistrovství Evropy. Tomáš jim ale nedal nic zadarmo a i když prohrál, tak odvedl velice odvážný boj, což ocenili i oba soupeři,“ chválil svého talentopvaného svěřence Jiří Smékal.

Dalšími, kdo se na soutěžích neztratili, byli mladší závodníci v dorosteneckých kategoriích. Alexandr Šimák a Mikuláš Krejčí poprvé zakusili atmosféru velkých závodů, ať už šlo o Národní pohár nebo mezinárodní turnaj vPardubicích. „Zejména Alex měl úspěšnou sezónu, když si vybojoval stříbrné medaile na Novoročním turnaji v Hradci, v Pardubicích potom bral zlato za kata i kumite a zlato se stříbrem zkombinoval také ve Velké ceně Ústí nad Orlicí. Miki se v závodním světě teprve rozkoukává, ale zlaté a stříbrné medaile ze Shotokan Cupu ve Vamberku jsou dobrým příslibem do budoucna,“ říká Smékal.

Kdo naopak zkušenosti z velkých závodů má, je Barbora Ramešová, jejíž nadějně rozjetou kariéru bohužel delší dobu brzdí zdravotní komplikace. „O to větším překvapením bylo, že se rozhodla prakticky bez předchozí přípravy startovat na mistrovství ČR SKIF, kde prošla několika náročnými zápasy až do finále kumite dorostenek, které jen těsně prohrála a stala se tak vicemistryní republiky,“ zdůrazňuje litomyšlský trenér.

„Když se ohlédnu za sezonou 2023, tak z pohledu soutěží bych ji hodnotil jako méně úspěšnou, ale žádný propadák to určitě nebyl. Jenom se nám prostě nepodařilo přivézt z republikového šampionátu v olympijském karate žádnou medaili, na což nejsme z uplynulých let zvyklí. Ale věřím, že bojovníci ještě ukážou své kvality a vůli trénovat,“ je přesvědčen Jiří Smékal.

A jak jedním dechem dodává, karate není jenom o soutěžích a dosažených výsledcích, ale především o cestě. Cestě za zdokonalením těla i ducha a za překonáním sebe sama. Naučit se rány přijímat a až pak je teprve rozdávat. „Můj velký dík patří trenérům Petru Jandovi a Václavu Andrlemu, kteří se starají o ty nejmenší a začínající, a také všem členům, kteří chodí pravidelně trénovat a tím motivují k tréninku i mě. A když jsem zmínil menší a začínající cvičence, je potěšitelné, že se téměř všem podařilo zvýšit si technický stupeň na žlutý či zelený pás a ani na menších oblastních soutěžích nepropadli, přestože to pro mnohé byla první závodní zkušenost.“

Ostatně o tom, že celoroční náplní oddílu Karate-do Litomyšl není pouze start na soutěžích a velkých cenách, svědčí řada dalších akcí, které pořádá nebo se jich účastní. „Jednou z významných událostí bylo tradiční soustředění v nedaleké Budislavi pod vedením shihana Bohumila Koloce. Sice nám skoro celé propršelo, ale to nás nemohlo zastavit! Byl to týden plný potu, krve, ale i nezapomenutelných zážitků a legrace s kamarády z oddílu USK Slavia Karate Liberec. Atmosféra je zde vždy skvělá a soudržnost mezi staršími a těmi menšími a méně zkušenými je výjimečná. Stále mě překvapuje, jak si dokážou vzájemně pomoct a třeba i ti starší sami od sebe přijdou s nápadem, že na večerku zazpívají svým malým spolubojovníkům „ukolébavku“. No zkrátka to je prostě naše Budislav,“ uzavřel s úsměvem bilancování karatistického roku v Litomyšli Jiří Smékal.