Florbalový A tým zdejšího FbK má za sebou svoji historicky nejlepší sezonu. Ve 2. lize mužů bral stříbrné medaile a stál na dotek postupu do baráže o vyšší soutěž, když do předposledního kola proháněl vítězný Pelhřimov. U trenérského kormidla znovu stál stál LUBOMÍR KOCOUREK, jenž míří na svitavské střídačce do třetí sezony. Bude postupová?

Florbalová sezona pro vás skončila zhruba před měsícem. Jak s odstupem času hodnotíte druhou příčku ve druhé lize?

Druhé místo je pro nás určitě úspěchem. Tým má vzestupnou tendenci, ve druhé polovině soutěže jsme prohráli jen jeden zápas. Hráči přistupovali k utkáním zodpovědně a sami sobě dokázali, že v budoucnu se můžou prosadit i proti silnějším soupeřům. Takže druhá příčka je další krok na cestě k vyšším cílům. Nesmím však opomenout, že kromě hráčů si zaslouží velký dík i tým lidí z vedení klubu, který připravil do náročné sezony perfektní podmínky.

Před sezonou jste říkal, že mužstvo si neklade postupové ambice, ale půjde postupnými kroky a zápas od zápasu. Nenapadlo vás, že to vzhledem k výsledkům byla trochu škoda?

Na konci by se mohlo zdát, že jsme si měli stanovit vyšší cíle, ale od první chvíle, co jsem začal trénovat tento tým, jsme si řekli, že půjdeme nahoru postupně. To znamená, že tým se tvoří třeba tři čtyři roky a pak by mohl být připraven udělat ten poslední krok do vyšší soutěže. Jedna věc je dostat se do vyšší soutěže, druhá, abychom se tam udrželi. Případů rychlého postupu a hned za rok sestupu je mnoho a touto cestou nechceme jít. Navíc máme hodně mladých hráčů, kteří ještě musí nabrat zkušenosti. Letos jsme neporazili ani jednou Pelhřimov, který sestoupil z první ligy. Pokud bychom chtěli myslet na postup, měli bychom takovéto týmy umět porážet. Takže si myslím, že není chybou dát si postupné cíle a do budoucna se nám to určitě vyplatí.

Co chybělo v Poháru České pojišťovny k tomu, aby Svitavy narazily na extraligové Bulldogs Brno? Lepší forma?

Spíše více zkušeností než slabá forma. V přípravě a i následně v soutěži bychom potřebovali více kvalitnějších zápasů, kde hráči nasbírají nejvíce zkušeností. Je to také regionem. Severní Morava je na tom, co se týče kvantity a kvality týmů, určitě lépe než Pardubický kraj. Zde se v soutěži tak často s kvalitními soupeři nepotkáme. Další důvod bylv absenci některých zkušených hráčů, kteří nastoupili až v průběhu sezóny. Ale do poháru nastoupíme určitě i letos a s některým z extraligových týmů rádi změříme síly.

Už jste přemýšlel nad příští sezonou a nad kádrem? Budete sázet na stejné hráče, nebo chcete přivést i nějaké posily?

Přípravu na příští ročník jsem řešil společně s vedením klubu hned po skončení té minulé. Jak jsem již říkal, tvorba kádru schopného nejen kvalitně hrát, ale tvořit soudržný tým, netrvá jeden rok. Takže bych se rád opřel o jádro celku z uplynulé sezony a doplnil chybějící posty. Kompletní složení budeme znát až v létě. Příprava začala 27. dubna poradou týmu a je rozdělena do dvou fází. Takzvaná „suchá" bude probíhat převážně venku a v posilovně. Během léta začneme trénovat v hale.

Který zápas se ve druhé lize vašemu týmu nejlépe povedl a na který byste nejraději zapomněl?

Nejlépe bych vyzdvihl ty zápasy, kde jsme uměli otočit výsledek v náš prospěch. Tam se naplno ukázalo, že náš týmový duch je velice silný, hráči nepolevili a dohrávali s velkým srdcem. Naopak duel ve Rtyni, kde jsme vyhráli jen 1:0 s posledním týmem tabulky, nebyl vůbec podařený. Ale i tohle je pro nás zkušenost.

Jak hodnotíte postavení florbalu s porovnání s ostatními sporty ve Svitavách?

I když je florbal poměrně mladý sport, ve městě si určitě místo mezi ostatními tradičními sporty našel. Je to hlavně velice oblíbený sport dětí ve školách a počet mladých florbalistů u nás v klubu to jen dokazuje. Navíc opravdu veliký počet fanoušků napovídá, že florbal ve Svitavách zaujímá rovnocenné postavení s dalšími odvětvími. Ale nesmíme usnout na vavřínech a hlavně kvalitní práce s mládeží by měla být naší prioritou.

V plánech je výstavba nové haly na Svitavském stadionu, kde do projektu zasáhli i florbaloví zástupci. Jaký je podle vás postoj Svitav ke sportu obecně?

Svitavy podporují sport výrazněji než města v okolí. Máme nádhernou halu, krásně opravený stadion a jiné projekty, do kterých město investovalo. V neposlední řadě město podporuje práci s mládeží, kde je vypsán grant a trenéři mládeže jsou městem odměňováni. Práci s mládeží považuji za nejdůležitější činnost každého sportovního klubu a jsem velice rád, že vedení města má stejný názor. Dalším fenoménem je spolupráce sportovních klubů. Například florbal a atletika mají k sobě hodně blízko. Atleti pravidelně zaujímají místa na tribuně jako skvělí fanoušci při zápasech. Naši zástupci se zase zúčastňují závodů pořádaných atletikou. A ještě k tomu florbal a atletika spolupracují na projektu nové haly na Svitavském stadionu. Toto je velkým příslibem kvalitního rozvoje nejen florbalu, ale i ostatních sportů ve Svitavách.

Svitavy si zaslouží první ligu mužů již kvůli skvělým divákům. Je to reálné? Kde vězí problém?

Moje sportovní plány jsou spjaty hlavně se vzděláváním se a předáváním svých zkušeností ostatním. Velice si vážím spolupráce se svitavským klubem a pokud se situace nezmění, rád bych trénoval právě zde. V otázce postupu jsem optimista. Pokud budeme dál pokračovat s budováním týmu, je možné, že se to podaří v příští sezoně. Podmínky máme jedny z nejlepších, diváci jsou fantastičtí, ale nerad bych předbíhal. Vše záleží na přístupu hráčů, trenérů a ostatních, kteří pomáhají. Problém bych neviděl v penězích. Ty jsou samozřejmě potřeba na chod klubu. Sice jsme zatím amatérský sport, ale třeba atletům taky nestačí tři tréninky týdně a zrovna ve Svitavách není atletika profesionálním sportem. Měli bychom si z ní vzít příklad a pokud to dokážeme změnit, je první liga je jenom otázkou času.

(vom, rh)