Na start 28. ročníku se postavili všichni naši přední cyklisté, a to i ti, kteří startují v zahraničních týmech. Ozdobou peletonu byl světový rekordman v hodinovce Ondřej Sosenka startující v týmu CK Příbram B.E.I. a Jakub Danačík z Whirlpoolu, mistr ČR do 23 let pro letošní rok.

Na start závodu, který se jel handicapovým způsobem, se postavilo 35 cyklistů s licencí B a po pěti minutách a čtyřiadvaceti vteřinách se je vydalo stíhat 42 cyklistů elite A. Na cyklisty čekalo 171 km okolím Jevíčka s šesti výjezdy na kopec nad Křenovem. Připravenost závodníků prověřila také nepříjemně stoupající teplota slunečného dne.

V závodě byly vypsány rychlostní a vrchařské prémie, které se stávaly kořistí jezdců skupiny B. Ti se nechtěli nechat dojet a společně se sedmi juniorskými reprezentanty připravujícími se na blížící mistrovství Evropy tvořili hnací motor této skupiny. Do šestého okruhu měla tato vedoucí skupina náskok jednu minutu a dvacet vteřin.

Na jevíčské náměstí po 139 kilometrech přivedl vedoucí tříčlennou skupinu Horák z KC Slávia Praha před Danačíkem a Swaczynou, všichni s licencí B. Druhá osamocená skupina čtyř pronásledovatelů projela náměstím se ztrátou dvaceti vteřin a peloton složený z jezdců obou kategorií pak se spožděním jedné minuty a čtyřiceti vteřin.

Na cyklisty ve stoupajícím vedru čekalo závěrečných 32 km se stoupáním na Hartinkov. Zde peloton dostihl uprchlíky a na čelo závodu se probojovali ti nejlepší. Tříkilometrové stoupání rozdělilo peloton na osamocené cyklisty, kteří tak pokračovali až do cíle v Jevíčku.

Na prémii v Hartinkově byl první Martin Hebík před Janem Bártou. Tradice, kdo je první na Hartinkově, je první v cíli, porušena nebyla, a tak si Hebík z teamu Hein Von Heiden dojel pro celkové první místo. Druhý v cíli VC Czech Blades byl Jan Bárta z DT Specialized s licencí B. Na třetím místě, se ztrátou sedmadvaceti vteřin, dojel Leopold König z PSK Whirpool Hradec Králové. Zbytek startovního pole dojížděl do cíle v roztrhaném pelotonu, přičemž nejpočetnější skupina měla šest jezdců. Do závodu nastoupilo celkem 77 závodníků. V cíli bylo klasifikováno 47 cyklistů. Na třicátém místě dojel se ztrátou pěti minut junior Jiří Polnický z Empela Czech teamu, který nás bude reprezentovat na blížícím se mistrovství Evropy juniorů.

Soutěž o nejlepšího vrchaře vyhrál junior Jakub Danačík z SKP Duha Fort Lanškroun. Sprintérskou soutěž pak David Krejčí z TJ Dukla Brno. Skončený 28. ročník VC Czech Blades byl dle přítomných nejtěžším závodem letošního seriálu Extraligy 2007.

Odměnou za námahu byl doprovodný program na jevíčském náměstí. Na Dni kol s Českou spořitelnou se předvedli trialisté z AMK Blansko spolu s šestnáctiletým mistrem světa Janem Kolářem. „Závod se jel za omezeného silničního provozu, za doprovodu Policie ČR Svitavy, oddělení Jevíčko a Moravská Třebová.

Bez pomoci pořadatelů z řad mládeže by se nedal závod tohoto rozsahu uspořádat. Chtěl bych všem touto cestou poděkovat,“ říká Antonín Dostál, ředitel závodu.

Výsledky Velké ceny Czech Blades: 1. Martin Hebík (Team Heinz von Heiden) 4:19:59 hod., 2. Jan Bárta (DT - Specialized) 4:20:02 hod., 3. Leopold König (PSK Whirpool Hradec Králové) 4:20:29 hod.