Na závěrečný turnaj se kvalifikovalo osm vítězů z jednotlivých oblastí a čtyři nejlepší družstva z loňského roku. Východní Čechy reprezentoval tým TO TJ Svitavy.

Každé utkání tvoří čtyři dvouhry a dvě čtyřhry, hraje se na jeden vítězný set. V prvním kole Svitavy narazily na západočeského zástupce z Lokomotivy Plzeň. Po čtyřech singlech bylo jasné, že svitavský tým má blízko k postupu mezi elitní osmičku. Body uhráli Daniel Drápela, Jan Růžička a František Hloušek, Kateřina Rakoušová podlehla jen těsně v tie-breaku. Rozhodující bod přidala dvojice Drápela – Růžička. Po vítězství 4:2 tak mohli svitavští babytenisté slavit postup do čtvrtfinále.

V této fázi na ně čekal nasazený tým TK SC Ostrava. Dvouhry se svitavským tenistům opět povedly. Vyhráli Jan Růžička, František Hloušek i Kateřina Rakoušová a před debly tak byla účast mezi nejlepší čtveřicí velmi blízko. Těsné porážky dvojic Drápela – Růžička a Rakoušová – Hloušek znamenaly po remíze 3:3 vítězství pro Svitavy díky skóre 30:29 na gamy a postup!

„V semifinále jsme narazili na obhájce titulu TK Agrofert Prostějov. Zápasy s hráči absolutní republikové špičky i prostředí prostějovského centr kurtu byly pro naše hráče obrovskou zkušeností, ale soupeř byl bohužel nad naše síly. Prohra 0:6 nás posunula do boje o třetí místo," popisuje trenér Martin Lipenský.

V utkání o třetí místo prověřil kvalitu svitavského družstva tým TC MJ Brno. „Všechny dvouhry byly velmi vyrovnané, o vítězi rozhodlo někdy jen několik zbytečných chyb svitavských tenistů. Zvítězil jen Jan Růžička a za stavu 1:3 jsme museli vyhrát obě čtyřhry. Přes obrovskou bojovnost a čtyři neproměněné mečboly páry Růžička – Rakoušová i Drápela – Hloušek prohrály, což znamenalo porážku 1:5," uvedl trenér.

Celek TO TJ Svitavy obsadil na mistrovství ČR v babytenisu vynikající čtvrtou příčku, která dává jistotu startu pro příští rok a nasazení mezi čtyřmi nejlepšími týmy. Svitavy se tak vyhnou nepříjemnému předkolu o postup do čtvrtfinále. Nutno dodat, že až za nimi skončila taková družstva jako Přerov, 1. ČLTK Praha nebo Liberec. Mistrem je pražská Sparta.

„Tento tým navázal na dva roky starý úspěch ze šampionátu v minitenise, kde vybojoval třetí místo. Hlavními tahouny tehdy byli právě Jan Růžička a Daniel Drápela. Třeba se jim to opět povede za dva roky v kategorii mladšího žactva. Všichni naši hráči si tuto vrcholnou akci v Prostějově moc užili. Mistrovství republiky čeká ještě 28. září na jejich mladší kamarády v Praze v kategorii minitenis do 7 let," dodal Lipenský. (rh, ml)