Označit tento boj jako duel basketbalového Davida s Goliášem je možná mírné.

„Dá se říci, že se setkají dva basketbalové světy," říká trenér Stanislav Petr.

Porovnávat Nymburk a Svitavy, to je zbytečná práce, vždyť každému je jasné, jaké nebetyčné rozdíly mezi těmito dvěma kluby jsou.

Přesto se však utkají ve čtvrtfinále. A i tuzemský suverén musí Svitavy nejprve třikrát porazit, aby šel dál.

„Naší motivací bylo dostat se do osmičky. Za tím jsme šli a jsem rád, že se to povedlo, byť to znamená, že jdeme na Nymburk a sezonu si asi prodloužíme o tři zápasy," je si svitavský trenér vědom zřejmé reality.

Že by však Tuři hodlali posloužit favoritovi coby fackovací panáci případně pouzí sparingpartneři, to ne.

„Naší hlavní zbraní musí být bojovnost, a to za jakéhokoli stavu," vyhlašuje Petr.

Zásadní důraz budou svitavští basketbalisté klást na úterní domácí duel. Tam ze sebe chtějí dostat to nejlepší a pokusit se dohnat soupeře do úzkých. A možná, že…

Ale dost snění. Karty jsou před čtvrtfinále rozdány jasně, Tuři v něm chtějí sehrát důstojnou roli a prokázat, že se na úkor Ostravy a Ústí nad Labem mezi účastníky play off probojovali právem.

„Nymburk může i v lize prohrát, ostatně v sezoně se mu to jednou stalo, ale nebude prohrávat," ví svitavský lodivod, že jenom na to, aby se jeho svěřenci postarali o senzaci a získali alespoň jednu výhru, by se na jejich straně muselo vše dokonale sejít.

„Byly zápasy velmi dobré i velmi špatné"

Byla to pozoruhodná sezona. Za začátku vynikající, v její střední části se celý tým topil v problémech, závěr však zase fanouškům všechno vynahradil. Sedmnáct vítězných duelů stačilo, i díky lepší vzájemné bilanci s Ostravou, na účast v play off, což je pro družstvo, které vede trenér STANISLAV PETR, bezesporu úspěch. Bez ohledu na to, že Nymburk bude v prvním vyřazovacím kole nejspíše nestravitelným „soustem". Jak pro hráče, tak pro fanoušky jde o odměnu za celou sezonu.

Tuři jsou v play off Kooperativa NBL. Vaše dojmy jako trenéra, který je na tuto metu přivedl?

Samozřejmě jsem rád, a nejen já. Kluci si to zasloužili, vybojovali si tenhle úspěch přímo na hřišti. Pro svitavský basketbal je to takový malý historický okamžik, i když víme, že jdeme na Nymburk a že naše cesta asi bude končit. Ale to vůbec nevadí. Důležité je, že zahrajeme ještě jeden zápas pro svitavské fanoušky a i pro ně to je odměna za to, že nás po celou sezonu povzbuzovali.

Během soutěže jste byli chvílemi hodně nahoře, jindy zase hodně dole. Jaká byla z vašeho pohledu?

Začátek byl famózní, nastartovali jsme se skvěle, porazili jsme doma Pardubice, vyhráli jsme venku, najednou to bylo 5 – 1 a všichni koukali, co se ve Svitavách děje. Ale ono se nedalo reálně čekat, že by takový vývoj pokračoval po celou dobu. Naše hra stála převážně na zahraničních hráčích a kádr nebyl tak široký, aby všechno zvládl bez zakolísání. V momentech, kdy byli důležití hráči zranění nebo nemocní, a nejen oni, ke konci soutěže se to stalo i českým klukům, tak to nejprve přestalo být ono na tréninku, protože nás tam bylo málo, a promítlo se to také do zápasů.

Do některých až tolik, že jste v nich utržili příliš vysoké prohry…

Je pravdou, že tohle bylo na sezoně hodně negativní. Mám na mysli kolísavost našich výkonů. Byly zápasy velmi dobré, ale také velmi špatné. Na tom musíme do budoucna pracovat, aby tyto výkyvy nebyly tak značné. Což je ale otázka šíře kádru, který můžeme ve Svitavách sestavit podle možností, jaké tu máme. Nicméně jsem rád, že postupem času naše propady na palubovkách soupeřů nebyly tak hrozné, jaké nás několikrát postihly v první půlce sezony.

Ke konci vás marodka zasáhla natolik, že jste do některých utkání šli třeba jen v sedmi hráčích. Přesto ale právě podobné zápasy nebyly z vaší strany vůbec beznadějné (Pardubice, Prostějov). Čemu to přičítáte?

Řekl bych, že když se jde do hry v sedmi lidech, má to na tým takový dopad, že kluci najednou vědí, že budou hrát, že se po nějaké chybě nebude hned střídat, že mohou jít do utkání s úplně čistými hlavami a bez respektu. Potom se i v tak okleštěné sestavě dala odehrát slušná utkání, ovšem na vítězství to v nich nebylo.

Závěrečné dva duely jste hráli doma s vědomím, že chcete-li do play off, musíte zvítězit. Sám jste nicméně říkal, že jste necítili tlak. Bylo tomu skutečně tak?

My jsme se chtěli dostat do osmičky, ale současně jsme si jakýkoli tlak nehodlali připouštět. Snažili jsme se to v přípravě brát tak, že se pro nás otevírá nějaká příležitost a pokud budeme hrát dobře, tak ji využijeme. Když ne, tak se svět nezboří. Podstatné bylo, abychom opravdu chtěli všichni uspět. A přesně tohle se v obou zápasech projevilo. Odehráli jsme je s velkou energií a nasazením. Brno jsme ve druhém poločase přejeli o dvacet bodů, s Děčínem jsme byli ve vedení po celou dobu a i když se ke konci náš náskok malinko ztenčil, tak to vůbec nevadilo, protože nám šlo jen o vítězství a bylo jedno, zda o dva body nebo o dvacet.

A nyní jste si vysloužili Nymburk. Jak se nachystat na sérii, před kterou víte, že vaše naděje na úspěch se limitně blíží nule?

Kdo sleduje český basketbal, ten vidí výsledky Nymburka, které má na mezinárodní scéně dobré a v české lize prohrál jednou. Kvalita jeho týmu samozřejmě odpovídá i finančnímu zázemí klubu. Takže co nám zbývá jiného, než se co nejlépe připravit na nadcházející zápasy a hrát to, co hrajeme celou sezonu a je nám vlastní, pokud možno v co nejvyšší kvalitě, jakou jsme schopni nabídnout. Hlavně musíme přidat maximum bojovnost, protože to je naprostý základ. Kdybychom přestávali bojovat, když budeme prohrávat, tak by zápasy o ničem nebyly. My prostě musíme bojovat naplno od začátku do konce a je jedno, jestli to v daný okamžik bude o deset, dvacet nebo třicet bodů.

Svitavy ve čtvrtfinálové sérii

Pátek 8. dubna: ČEZ Basketball Nymburk – Bohemilk Tuři Svitavy (18:30)

Úterý 12. dubna: Bohemilk Tuři Svitavy – ČEZ Basketball Nymburk (18:00)

Pátek 15. dubna: ČEZ Basketball Nymburk – Bohemilk Tuři Svitavy (18:30)

Případně úterý 19. dubna: Bohemilk Tuři Svitavy – ČEZ Basketball Nymburk
Případně pátek 22. dubna: ČEZ Basketball Nymburk – Bohemilk Tuři Svitavy

O soupeři

ČEZ BASKETBALL NYMBURK: „Je to tým, který není postaven na naší ligu." Takhle charakterizoval po jediném letošním vzájemném duelu protivníka svitavský trenér. Je tím řečeno v podstatě vše. Pro vítěze základní části nic jiného než další titul nepřipadá v úvahu.

Vzájemný zápas v letošní sezoně: 69:98.