Pouze vítězná Praha, druhé Ústí nad Labem a třetí Plzeň jsou letos ve věkové kategorii jedenáctiletých basketbalistů lepší než kluci z Litomyšle.

Ti do mistrovského turnaje vstoupili zápasem s pozdějším finalistou z Ústí nad Labem. Tak, jak to v úvodních kláních bývá, hra byla svázaná nervozitou a očekáváním. „Pro naše hráče to byla první zkušenost s tak významnou akcí," upozornil předseda klubu Martin Šorf. Duel byl vyrovnaný, ale Litomyšlští nezvládli koncovku s větším klidem a nakonec tak podlehli 59:64.

Následoval druhý zápas ve skupině s Kolínem a šlo „o všechno". Jen vítěz mohl postoupit do play off. „Do utkání jsme vlétli s velkou energií, po celou dobu jsme předváděli velmi dobrý výkon a nakonec si dokráčeli pro poklidnou, ale velmi důležitou výhru 52:31," pochválil družstvo Martin Šorf.

Postup z druhého místa ve skupině znamenal, že čtvrtfinálovým soupeřem Litomyšle je domácí favorizovaný tým NH Ostrava. „Předváděli jsme náš nejlepší basket na turnaji, ale bohužel v závěru neudrželi slibný náskok a šlo se do prodloužení. To jsme zvládli a po výhře 61:56 mohla propuknout obrovská radost z postupu mezi nejlepší čtyři týmy," popisuje Šorf.

V semifinále tým narazil na pozdější vítěze turnaje – BŠ Praha. V poločase ještě držel nadějné manko devíti bodů, které ale ve třetí periodě výrazně narostlo. Poslední čtvrtinu naopak litomyšlští basketbalisté dokázali vyhrát, což jim ovšem stačilo pouze na korekci skóre na konečných 58:75.

Bylo tu ještě střetnutí o bronz a v něm Lokomotiva Plzeň, která se v Ostravě prezentovala výborným basketbalem s aktivní obranou. „Právě plzeňská obrana byla v tomto duelu klíčová a my se jenom těžko prosazovali, ale prohra 52:78 je pro nás možná až příliš krutá. Sportovně však musíme uznat, že všichni tři medailisté předvedli na ostravském šampionátu lepší výkony a po zásluze skončili na stupních vítězů. Nicméně pozice hned za nimi byla pro naše kluky skvělou vizitkou a rovněž motivací do další práce," uvedl Martin Šorf.

Velkého individuálního úspěchu dosáhl na národním finále nejlepší střelec družstva Tomáš Folta, který byl dokonce vybrán do All-star týmu turnaje.

„Tomášovi k tomuto zaslouženému ocenění blahopřejeme a ke čtvrtému místu a vynikající reprezentaci našeho klubu i města gratulujeme a děkujeme všem hráčům. Velké poděkování patří i rodičům, kteří s námi do Ostravy jeli a ve všech zápasech vytvořili klukům téměř domácí prostředí," dodal předseda BK Litomyšl. (mš, rh)

Úspěšní mladíci
Na skvělém výsledku se podíleli tito hráči: Adam Sabol, Matěj Hanuš, Ondra Vomáčka, Jonáš Brýdl, Fanda a Vojta Tupcovi, Adam Kubíček, Matěj Martiník, Dan Král, Matěj Beran, Šimon Vašek, Ríša Prokop, Adam Bielko a Tomáš Folta. Na šampionát nemohli odjet Tomáš Sedláček a Adam Švanda.