Fotbalisté Sokola mají za sebou svůj premiérový podzim v I. B třídě. Nebyl úplně vydařený, protože se během něho pohybovali v závěru tabulky a dvanácté místo s dvanácti body na kontě je znamením, že na Čistou čeká perné jaro.

„S umístěním ani s bodovým ziskem nejsme spokojeni," potvrzuje zkušený trenér PAVEL ŠVEC, který se nováčka I. B třídy ujal v létě po svém příchodu ze Svitav. „Nepovedl se nám začátek soutěže a dlouho trvalo, než jsme se dokázali adaptovat na hru v I. B třídě. Mužstvo je mladé a nezkušené, na kvalitě hry se podepsala také velká marodka, která nás postihla. Tým bojoval, ale chybělo proměňování brankových příležitostí," ohlíží se Švec za podzimem.

Odhodlání přitom čisteckým fotbalistům rozhodně nechybělo a na krajskou soutěž byli pořádně nažhavení. „Byla to výzva a náš tým k tomu tak přistupoval. Letní přípravné období však bylo krátké a nedokázali jsme se připravit na náročnou soutěž, a to zejména po stránce taktiky a herní disciplíny. Několik zápasů jsme prohráli po osobních chybách jednotlivců a to se projevilo v konečné tabulce," přemítá Švec.

Čistecký kouč nemá rád porážky, to je o něm velmi dobře známo, tím spíše, jedná-li se o nezdar z kategorie zbytečných. „Za ty považuji utkání v Jablonném nad Orlicí, Janově, doma s celky Libchav a Kamenné," vypočítává Pavel Švec duely, ve kterých jeho svěřenci nebyli horší, jenže s výjimkou Horky z nich nevytěžili vůbec nic. „I přesto, že se nám herně nedařilo, tak jsme v rozhodujících domácích zápasech porazili okresní rivaly z Cerekvice a Sebranic a tím vylepšili svoji pozici," zdůraznil Švec význam vítězných střetnutí, díky nimž jeho tým oba dva zmíněné rivaly dostal v tabulce pod sebe.

Čistá vynikala tradičně bojovností a nasazením, za což si celý kolektiv vysloužil od trenéra pochvalu. Výkony jednotlivých hráčů ovšem byly dosti kolísavé a příliš často se střídaly lepšími se slabšími. „Výrazně se na tom podepsala zmíněná velká nemocnost. Zranění Háněla, Petra Čapka a Martina Severy zpomalila jejich výkonnostní růst a tím také úroveň hry celého mužstva. Velké zdravotní potíže měl i náš nejlepší střelec Petr Pavlák. Proto jsme byli vděční za pomoc neočekávané posily Jiřího Růžičky a z Rychnova nad Kněžnou dojíždějícího Petra Stříteského," poznamenal Pavel Švec.

Jak už bylo řečeno, tak přesun z okresní na krajskou úroveň nebyl pro Čistou snadný. „Pro mladé hráče je I. B třída svojí kvalitou o velký skok výše. Jak taktická vyzrálost týmů, tak hra tělem a výbušnost je o mnoho vyšší než na okresní úrovni," upozornil Švec, jenž také ocenil podzimní vystoupení vedoucího celku tabulky. „Kunčina vede soutěž právem. Dobře se posílila a svoji herní disciplinu dokázala udržet celou dobu. K hodnocení soutěže bych ještě dodal, že proti okresnímu přeboru se zlepšila úroveň rozhodčích," myslí si Švec.

Čistečtí se tedy nacházejí v pásmu ohrožení, nicméně v zimě jsou odhodláni udělat vše pro to, aby se na odvety dobře připravili a nebezpečí sestupu zažehnali. „Od zimní přípravy si slibuji značný výkonnostní růst mužstva. Máme připraveno 29 tréninkových jednotek a šest přípravných zápasů. Doufám, že se v přípravě vyhneme úrazům a nemocem. To je totiž hlavní předpoklad pro dosažení našeho konečného cíle, kterým bude záchrana. Pro hráče i fanoušky by to byla velká odměna," uzavřel trenér Švec.