V obou dvou případech rozhodli o úspěchu zlepšenou hrou ve druhých poločasech. V tabulce tak nadále drží tříbodový odstup od Mladé Boleslavi, čtyři body ztrácejí Nymburk B a Jičín.

Poděbrady – Svitavy 65:79

Body Svitav: Teplý 26, Lepold 14, Havránek 11, Šindelář 10, Sobotka a Sedlák 5, Fröhde a Dvořák 4. Poločas: 38:39.

Zápas v Poděbradech se odvíjel podle tradičního scénáře. První půle byla v režii domácího Vašíčka, který byl téměř neomylný. Domácí celou první čtvrtinu vedli, hosté srovnali stav až v 9. minutě – 23:23.

Obdobný průběh mělo druhé hrací období, na jehož konci o jeden bod vedli hosté. Po přestávce převzali otěže utkání Svitavští a postupně navyšovali své vedení až na 62:47. Domácí se nevzdali a pokusili se průběh zvrátit, výsledkem bylo snížení na rozdíl pěti bodů čtyři minuty před koncem.

Hosté ovšem v závěru nepřipustili komplikace a trojkami nápor soupeře odrazili. Výhra o 14 bodů byla zasloužená a domácím přidělala další vrásky na čele při druholigových záchranářských manévrech.

Pavel Špaček, trenér: Velice cenné vítězství se nerodilo lehce. Do utkání jsme šli bez Hrníčka a tři zbývající pivoti měli zdravotní problémy. Naštěstí jsme měli střelecký den, šestnáct trojek při úspěšnosti 45 procent nahradilo výpadky v naší podkošové hře. Kuriozitou zápasu je jeden střílený trestný hod za 40 minut, který jsme proměnili. Všichni, kteří nastoupili, zaslouží za předvedený výkon pochvalu.

Chrudim – Svitavy 61:77

Body Svitav: Teplý 26, Lepold 15, Havránek 13, Šindelář 8, Sobotka 7, Dvořák a Sedlák 4. Poločas: 40:41.

Domácí tým povzbuzený sobotním vítězstvím nad Šumperkem vlétl do boje ve velkém stylu. Nežli se svitavská základní pětka na palubovce rozkoukala, prohrávala 0:10! Chrudimští v útoku vše dávali a jejich střelecká exhibice pokračovala i nadále. V 8. minutě tudíž na ukazateli svítil na Svitavy nevídaný stav 27:10.

Naštěstí se posléze konečně rozstříleli také hostující hráči a třemi trojkami zkorigovali po první čtvrtině na přijatelných 29:22. Svitavští výrazně zlepšili obranu a domácí pak již neměli tolik času na střelbu. Jejich procento úspěšnosti šlo prudce dolů a následně i jejich náskok. V poslední minutě první půlky si hosté dokonce vybojovali jednobodový náskok. Bylo to vůbec poprvé za celé utkání, kdy vedli.

Po pauze byla k vidění klasická basketbalová houpačka. První tři minuty 10:0 pro domácí, další tři minuty 0:10 pro Svitavy! To ale už hostům skvěle fungovala obrana. Jestliže domácí v úvodu působili jako zuby vyzbrojený predátor zabiják, tak v posledních sedmnácti minutách spíše připomínali bezzubého mazlíčka vegetariána. Svitavští jim totiž v tomto úseku povolili pouhých jedenáct bodů! S tím se nedá vyhrát ani proti vozíčkářům, a tak bylo vydřené vítězství Svitav rázem na světě.

Pavel Špaček, trenér: Výkon měl vzestupnou tendenci a konec byl téměř bezchybný. Hra Chrudimi v prvních šesti minutách byla neuvěřitelná, chvíli jsem přemýšlel, zda jsem vůbec na druholigovém basketbale. Naštěstí máme ve svém středu kapitána Martina Sobotku. Ten svým příchodem na palubovku celý kolektiv vyburcoval a probudil víru ve vlastní síly. Jsem velmi rád, že jsme dvakrát uspěli. Obě výhry jsou hlavně zásluhou Martina, který ihned po zápase v Chrudimi vezl Tomáše Teplého do Itálie na hory. Tento týmový přístup hráče k hráči jsem dosud nezažil a jsem vděčný za to, že se to vše odehrálo v mém družstvu.

Předposlední dvojzápas základní části odehrají Svitavy 6. a 7. března opět na hřištích soupeřů. Tentokrát zamíří do Pardubic a Rychnova, kde lze očekávat ještě těžší klání, než tomu bylo tentokrát.