Na 2. ročník Open Litomyšl, turnaje ze seriálu Czech Tour zahrnujícího šachová klání po celé republice, zavítalo dvaapadesát hráčů z osmi států: kromě Česka rovněž z Polska, Slovenska, Ruska, USA, Indie, Bulharska a Singapuru. Hrálo se švýcarským systémem na devět kol.

Nebývale vyrovnaný turnaj se nakonec změnil v napínavou českou-ruskou bitvu. Pět nejlepších šachistů bylo z těchto zemí a všichni se porovnali na shodném zisku 6,5 bodu z devíti sehraných partií. O pořadí tedy rozhodovala pomocná kritéria a ta poslala vítěznou trofej do rukou ruského hráče Chulapova, který do turnaje šel z pozice nasazené devítky. Z českých zástupců se vedlo nejlépe Filipu Rokosovi z Lípy na konečném třetím místě, nejlepší ženou byla Polka Marta Krzyzosiaková na celkovém 21. místě.

Pardubický krajský šachových svaz využil litomyšlského turnaje jako příležitosti k sehrání krajského přeboru jednotlivců. Sešlo se celkem dvanáct šachistů s klubovou příležitostí v našem kraji a roli favorita mezi nimi splnil podle předpokladů Marian Sabol (ŠK Vysoké Mýto). Ačkoli zřejmě pomýšlel na lepší než osmou pozici v turnaji Open Litomyšl, vždyť byl jeho nasazeným hráčem číslo 2, tak v rámci Pardubického kraje nenašel přemožitele a přidal ke krajskému titulu v bleskovém šachu, který získal o Vánocích v Ústí nad Orlicí, prvenství i v klasické hře.

Open Litomyšl 2019

KONEČNÉ POŘADÍ

1. Vjačeslav Chulapov (Rus.) 6,5/9
2. Alexej Tyutyunnikov (Rus.) 6,5/9
3. Filip Rokos (Šachový klub Lípa) 6,5/9
4. Ondřej Švanda (Moravská Slavia Brno) 6,5/9
5. Valerij Tereščenko (Rus.) 6,5/9

NEJLEPŠÍ HRÁČI Z PARDUBICKÉHO KRAJE

1. (8.) Marian Sabol (ŠK Vysoké Mýto) 6/9
2 (11.) Bronislav Houška (Štefanydes Polička) 5,5/9
3. (13.) Aleš Jedlička (ŠK Polabiny) 5,5/9
4. (14.) Adam Švanda (Štefanydes Polička) 5,5/9
5. (15.) Karel Brožka (ŠK Polabiny) 5,5/9