Závodní areál Březovské stráně přivítal o uplynulém víkendu sajdkárkrosaře a quadisty, kteří zde tradičně bojovali o poslední body do klasifikace letošního českého šampionátu.

Nebyl to úplný konec sezony, o ten se postará teprve závod družstev v Ředhošti, ale pro jednotlivce znamenal březovský podnik letošní konečnou.

V nejsledovanější třídě side se na startu sešel pěkný počet 22 posádek. Mezi nimi ovšem chyběli ti, kteří měli už před závodem svůj další, v pořadí již desátý, titul jistý. Václav a Marek Rozehnalovi se kvůli svým přetrvávajícím zdravotním potížím rozhodli v Březové raději nestartovat a na snažení rivalů se jenom dívali.

A že se bylo na co koukat, jelikož o titulu bylo sice jasno, jenže o dalším obsazení celkových stupňů vítězů ani náhodou. Ve hře byly tři posádky, které si to mezi sebou rozdaly na Březovských stráních.

Kolize, pád a sádra

Svoje si do soubojů o přední příčky chtěla říci také posádka pořádajícího Automotoklubu v AČR Březová nad Svitavou Jaroslav Kříž a Zdeněk Ondráček. A zkraje první jízdy to také potvrzovala. Zkušený řidič Kříž totiž opět ukázal, že startovní kopec zná dokonale, a k nadšení početných diváků se na jeho vrcholu objevil na čele před Čermákem, Vejchodou, Diblíkem a dalšími favority.

Tomáš a Ondřej Čermákovi se rychle protlačili do vedení a podle předpokladů hned začali všem ujíždět, nicméně závod byl pro Kříže s Ondráčkem rozjet báječně. Jenže ze snů o výborném výsledku nezůstalo ve druhém kole nic, když se posádka Vejchoda – Vejchoda rozhodla na Kříže a Ondráčka zaútočit. Manévr ale nezvládla, následovala kolize a předčasný konec. Pro oba, protože zraněný Kříž nemohl pokračovat v žádném případě a Vejchoda o moc dále nedojel.

Zatímco spolujezdec Ondráček vyvázl z nehody „jenom“ s pohmožděninami, tak pro Jaroslava Kříže to dopadlo daleko hůře, když se z nemocnice ve Svitavách vrátil zpátky se sádrou na noze a s berlemi.

Bez domácích reprezentantů zajímavé klání pokračovalo. Za suverénními Čermákovými, jejichž náskok na cílové čáře narostl na celou minutu, dojeli v první jízdě překvapivě velmi dobře jedoucí Wanger s Gáborem a třetí Diblík se Šnevajsem. Plný počet okruhů zvládlo celkem šest posádek.

Druhá jízda nezměnila nic na obsazení první pozice. Čermákovi tentokrát vyhráli ještě výraznější a díky celkové výhře v Březové si zajistili bronz v mistrovství České republiky. Za normálních okolností by jim asi patřilo druhé místo, ale kvůli zranění z červnového podniku v Horním Újezdu museli část sezony vynechat.

Druhým místem si stříbro v klasifikaci MMČR pojistili Diblík se Šnevajsem, když nepopulární „brambory“ zbyly na Vejchodovy, kteří tak doplatili na kolizi z první jízdy. Body z ní jim nakonec velmi chyběly.

I přes smolný konec březovských borců se letošní závody motoristickým příznivcům líbily a byly důstojným zakončením prestižního seriálu.

Prvenství pro Lišku

Kromě „sajdů“ se ve Březové rozhodovalo s konečnou platností také o titulech mezi čtyřkolkáři. V seriálu mistrovství České republiky se čekal boj na ostří nože, protože Martina Lišku a Davida Tušla coby dva uchazeče o zlato dělil minimální bodový rozestup.

První jízdu quadů poznamenala hromadná kolize na vrcholu startovního kopce, naštěstí z ní však všichni aktéři vyšli bez větší újmy. Favorité se jí vyhnuli a byl to Martin Liška, který nasadil tempo, jemuž jeho rival nestačil a prakticky si zajistil titul, který si posléze ve druhé jízdě s jistotou pohlídal.

Vítězem seriálu Pohár ČR se stal Marián Klíč st. a nebyl z rodiny ne nejvyšším stupínku sám, protože jeho syn Marián Klíč ml. nenašel v sezoně přemožitele ve třídě Junior II. Mezi nejmladšími závodníky třídy Junior I byl králem Marek Fischer. Závod přeboru SMS Pardubice v motokrosu „hobbíků“ vyhrál Jan Jílek.

Výsledky MČR side

1. jízda: 1. T. Čermák – O. Čermák (Mefo Jawa, SMS Nepomuk), 2. Wanger – Gábor (VMC MTR, Rak., SMS Nepomuk), 3. Diblík – Šnévajs (VMC Zabel, AMK Mohelnice v AČR), 4. Pudlo – Hotový (Mefo Zabel, SMS Nepomuk), 5. Válek – Musil (Mefo, KRTZ IV v AČR).

2. jízda: 1. T. Čermák – O. Čermák, 2. Diblík – Šnévajs, 3. T. Vejchoda – J. Vejchoda (VMC Zabel, SMS Pardubice), 4. Pudlo – Hotový, 5. Wanger – Gábor.

Celkové pořadí závodu: 1. T. Čermák – O. Čermák (50 bodů), 2. Diblík – Šnévajs (42), 3. Wanger – Gábor (38), 4. Pudlo – Hotový (36), 5. Válek – Musil (31).

Klasifikace MČR: 1. V. Rozehnal – M. Rozehnal (VMC Zabel, STR Team Rozehnal) 313, 2. Diblík – Šnévajs 281, 3. T. Čermák – O. Čermák 277, 8. Kříž – Ondráček (WSP MTH, SMS Pardubice) 153.