Na konci vyrovnané série play down a brzy po posledním zápase florbalové sezóny se chopil slova unavený, ale současně nesmírně šťastný LUKÁŠ BRÝDL. Ten se prakticky celou sezonu podílel na chodu a organizaci nejen prvoligového týmu, ale i celého klubu, a k tomu stihl nastoupit i jako hráč do většiny utkání. Spolu s ním odpověděl na stejné otázky také trenér ROMAN KALHAUS. Ten byl asi největším překvapením sezony, když dokázal po svém příchodu vtisknout týmu novou herní tvář a dodat mu potřebnou energii. I díky jeho přispění a vzedmutí hráčů z letargie do pohody se svitavští florbalisté udrželi v první lize i pro ročník 2015/16, když si v náročné sérii play down poradili ve čtyřech duelech s Opavou.

Porazili jste Opavu v sérii o záchranu v první lize 3:1 na zápasy. Jak složité to pro vás bylo?

R. K.: Ta série byla ohromně těžká. Oproti play off jsme nehráli o trofeje, ale o „přežití", a tím je to podle mě těžší a náročnější. Je to úplně jiná soutěž, jak se už tisíckrát řeklo, a body ze základní části jsou k ničemu. Jsem rád, že jsme to zvládli. Opava byla hodně houževnatý soupeř a každou naši chybu nebo zaváhání nemilosrdně trestala.

L. B.: Já osobně mám především pocit velké úlevy, že jsme zvládli hned první sérii a nenatahovali tak sezonu. Ta úleva ale nepramení z toho, že jsme porazili Opavu, ale z toho, že jsme si sami dokázali, jak silný náš tým ve skutečnosti je a jak se umí fantasticky semknout. Co se týče konkrétně série s Opavou, tak ta byla těžká, určitě těžší, než většina lidí čekala. Ukázala se znovu známá pravda, že play down je jiná soutěž a papírové předpoklady se v ní mažou.

Hodně diskutovaný byl zejména poslední venkovní zápas, který jste nakonec vyhráli po boji 5:4. Opravdu se hrálo „do kopce"?

R. K.: Jsou to zápasy o všechno a nikdo nechce prohrát. Opava se na nás dobře připravila. My jsme se ve třetím zápase za stavu 5:2 nechali strhnout ke hře nahoru – dolů a udělali jsme chyby, ze kterých nás soupeř potrestal. Pustili jsme ho zpět do utkání a on toho využil nejlépe, jak mohl. Video k vidění není, podle on-line přenosu to pískali pro nás. Já se běžně výkonem rozhodčích nezabývám a spíše se snažím uklidnit tým. Je to minulost a v té se hrabat nebudu. Vyhráli jsme poslední zápas sezony a já jsem spokojený s tím, co pro to všichni hráči udělali.

L. B.: Souhlasím s tím, že výsledkově byla série vyrovnaná, ovšem troufnu si tvrdit, že herně jsme byli po většinu hracího času lepší. Opavě se de facto povedlo pouze několik pasáží, z nichž ta nejpovedenější stačila na to, abychom ve třetím utkání prohráli. Co se týče výkonů rozhodčích, tak v celé sérii to bylo z mého pohledu dost slabé, což bohužel vyvrcholilo nedělním utkáním v Opavě. Unie by se měla zamyslet, jaký pár nasadí v takové fázi sezony. Podle mě to nezkušená dvojice Veselý – Kyjovský totálně nezvládla. Nedokázala nastavit měřítko odpovídající tempu a významu utkání, často nezvládla pohyb na hřišti, když překážela hře, ale také její komunikace směrem k hráčům byla neskutečně arogantní. Opravdu se to nedá srovnávat s tím, když nás pískají Černý – Janoušek nebo Sojkové. To pak hra baví každého víc, protože přítomnost rozhodčích vlastně ani nepostřehnete.

Zdálo se, že tým se v play down vnitřně hodně semkl a chtěl rozhodnout co nejdříve. Co podle vás stojí za tímto faktem?

R. K.: Sezona je dlouhá a nechtěli jsme se trápit ještě v květnu v baráži, to je pravda. Konečně přišly zápasy o něco, proto to možná vypadalo jinak, ale tým už byl semknutý dříve. Máme zkušené hráče, kteří se nebojí převzít zodpovědnost a strhnout také ostatní.

L. B.: Podle mého názoru za tím stojí vnitřní síla týmu, kterou možná neumí prodat dlouhodobě v základní části, ale když šlo do tuhého, tak jsme zabrali a hráli soustředěně. Máme se rádi jako lidi a to je myslím v týmovém sportu základ kolektivního pojetí. Určitě nám také prospěla změna trenéra. Luboši Kocourkovi patří obrovský dík a velký respekt za to, kam nás jako tým dostal, ale ten vztah mužstvo – trenér z mého pohledu vyhořel a bylo to vidět na hřišti. Roman dokázal v krátkém čase přesvědčit skoro všechny hráče, že celoroční snažení má smysl, že florbal umíme hrát a je nutno v tom pokračovat. O roli našich úžasných fanoušků netřeba mluvit. V celé sérii nás hnali k maximálním výkonům a kabina si toho strašně váží. Už dva roky jezdíme hrát první ligu všude po republice a to, co máme ve Svitavách, to jsme ještě nikde nezažili. Díky!

V klíčovém zápase se prosadili hráči, kteří dostali v poslední třetině sezony a v play down důvěru. Vítek Sauer a Radek Bečvář vsítili dva góly. Jak byste hodnotili jejich přínos?

R. K.: Radek na sobě hodně zapracoval a v první lajně je velmi platným hráčem. Je dobře fyzicky vybavený, trénuje a pracuje na sobě. Navíc získal sebevědomí ve hře jeden na jednoho, jeho hra má myšlenku, dokáže dobře plnit pokyny. Víťa je na tom fyzicky taky velmi dobře. Je rychlý, hodně toho naběhá a tahle hra je o pohybu. Jeho velkou předností je hra na vlastní polovině hřiště. Zablokuje spousty střel, výborně brání, hraje oslabení. No a když k tomu přidá nějakou branku, tak je to super. Řekl bych, že oba v sezoně výkonnostně povyrostli. Rád bych ještě zmínil Ivana Šiváka, který v situaci, kdy se zranil Robin Kalhaus, naskočil do rozehrané série a odehrál svůj part velmi dobře. Honza Kolena taky zahrál solidní zápasy v play down. Jsem rád, že sebevědomě a jistě hrál Dominik Šmarda. Jde jen o to, aby se kluci chtěli posouvat dál a zlepšovat se. Mají to ve svých rukách. Lidi nedělají věci dobře proto, že musí, ale proto, že chtějí.

L. B.: Já bych k nim přidal ještě Ivana Šiváka, který odehrál celou sérii téměř bez zaváhání a byl opravdovým pilířem obrany. Dokázal unést tíhu okamžiku a naskočit místo zraněného Robina Kalhause. Ivan, Vítek i Radek neskutečně výkonnostně vyrostli, dostali minuty a dali do toho „FbK srdíčko". Věřím, že Radek pochopil, že v FbK je jeho místo a tady má budoucnost. Zapadl do party a myslím, že i pro něj je atmosféra na našich zápasech velkou odměnou za návrat k florbalu. No a vítězný gól Vítka Sauera je pro mě jako příběh z Hollywoodu. Trpělivost, s jakou odjezdil loňskou sezonu s minimálním počtem odehraných minut, a jeho přístup k tréninku i k florbalu jako sportu je ukázkový. Výkon v posledním zápase byl odměnou za to vše a Vítek ukázal nejvíce sám sobě, že na to má, a jak důležitý pro náš tým je.

Jak byste celkově zhodnotili uplynulou florbalovou sezonu?

R. K.: Jako úspěšnou, pokud bylo cílem udržení první ligy.

L. B.: Je potřeba vidět oba dva póly sezony. Na tom kladném určitě je rostoucí návštěvnost a popularita florbalu ve Svitavách, za kterou bezesporu stojí A tým a celý oddíl, ale řekl bych, že i florbal v regionu to táhne dál. Vedení FbK se opět podařilo zajistit pro hráče i realizační tým A družstva vynikající podmínky. To je první předpoklad, protože bez super zázemí by tady první liga prostě být nemohla. Pro sebevědomí klubu je podle mě důležité, že jako FbK jsme dokázali porazit velkokluby, jakými jsou Česká Lípa nebo Znojmo, ale také právě vyhrané play down s Opavou. Co se týče negativ, tak je to nesplnění cíle v podobě postupu do play off. Dalším zklamáním pro mě je, že jsme nedokázali lépe pracovat s trojicí hráčů Zelený, Hnát a Zvára, jejichž talentu je škoda.

Svitavy jsou šestým nejnavštěvovanějším celkem v konkurenci TOP 24 klubů v republice. Jak na to pohlížíte jako trenér a hráč?

R. K.: Je to skvělé. Několikrát nás diváci dotlačili o kousek dál, než kam bychom dokázali dojít sami. Hrát v takové atmosféře musí být pro hráče zážitek. Fanouškům patří dík za to, že na nás nezanevřeli ani v době, kdy jsme nepodávali nejlepší výkony. Věřím, že závěr sezony si užili stejně jako my – dramatické a vyrovnané zápasy, které měly náboj. Takové se musí líbit.

L. B.: Je to malý zázrak, že klub z provinčního města se takto zapsal na florbalovou mapu. Atmosféra, kterou naši fans umí udělat, je mrazivá. Díky za červeno-černou sílu!

Mají hráči a trenér chuť pokračovat rovněž v dalším ročníku?

R. K.: Na tuhle otázku zatím bohužel neznám odpověď.

L. B.: Teprve s týmem budeme sedět a řešit, co dál, teď je to ještě moc čerstvé. Pokud by se neudrželo jádro týmu, tak nevidím přihlášení první ligy v další sezoně jako reálné. Další věcí je, že soutěž musí chtít celý klub. Áčko to bez podpory celého klubu nezvládne.

Je překvapením, že Pelhřimov se zachránil společně s vámi?

R. K.: Z tohoto pohledu je asi dobře, že jsme je nepotkali v play down. Asi to prostě chtěl víc než Angels. Tyhle zápasy už se nehrají na parádičky a góly do prázdné branky. Je to o tom, jestli chcete více než soupeř. Je to o tom, že na hřišti necháte úplně všechno a přesto můžete prohrát. Na druhou stranu vítězství v rozhodujícím zápase, to je neskutečný zážitek!

L. B.: Absolutně ne. Já osobně jsem si třeba na Pelhřimov vůbec nevěřil a byl jsem rád za Opavu. Pelhřimov má podobné problémy jako Svitavy, což je způsobeno velikostí města, chybějící univerzitou i relativně delší vzdáleností k velkým florbalovým klubům, ze kterých bychom mohli těžit. Výsledkem je, že je problém udržet silný soustředěný kádr celou sezonu, ale v klíčových momentech se potom ukáže ten klubismus a semknutost a jádro týmu to prostě ubojuje.

Sledujete play off? V semifinále jsou nyní Litvínov, Česká Lípa, Kladno a FBC Start 98. Kdo podle vás postoupí do extraligy?

R. K.: Mimo toho, že se podívám na výsledky, to nijak zvlášť nesleduji. Podle mě by mělo vyhrát Kladno, protože sílu na to má. Řekl bych, že bylo z mého pohledu nejtěžším a nejkvalitnějším soupeřem.

L. B.: Nejvíce věřím Kladnu. To byl jediný soupeř, na kterého jsme si ani neškrtli.

Slovo závěrem…

R. K.: Chci poděkovat hráčům, za výkony které podávali v sezoně i v play down. Chci poděkovat malé radě starších, se kterou jsem diskutoval některé věci a dostalo se mi podpory. Byly okamžiky, kdy jsem možná věřil méně než hráči a jsem rád, že jsem se mýlil. Snad to na mě ale nepoznali.

(vom, rh)

FbK Svitavy v 1. lize 2014/2015

ZÁKLADNÍ ČÁST

Pelhřimov 9:4 a 3:4 PP
Česká Lípa 5:6 PP a 5:4 SN
Hattrick Brno 7:3 a 5:4 PP
Kladno 4:8 a 2:5
Ústí nad Labem 3:4 a 7:5
Litvínov 7:11 a 1:8
FBC Start 98 2:6 a 3:4 SN
Znojmo 7:5 a 5:8
Rožnov 8:7 PP a 3:6
Black Angels 5:6 a 5:3
Opava 9:7 a 9:12

PLAY DOWN

Opava 3:1, 4:3, 5:7 a 5:4