Dvě kola chybí do konce základní části Kooperativa NBL. Svitavští Dekstone Tuři se krčí na desátém místě tabulky se shodnou bilancí, jakou nyní mají předposlední Ostrava a poslední Brno. Přesto nevzdávají svůj cíl, kterým zůstává účast ve čtvrtfinále play off.

Nejlépe ze sedmého místa.

Což je pořád hratelné a Tuři to myslí vážně, proto v případě nutnosti neváhají sáhnout do kádru. Až tak často, že je to v porovnání s minulostí nevídané. Naposledy tento týden, kdy vedení klubu řešilo potíže na postu rozehrávače.

Zraněný Bannister je zřejmě mimo hru do konce sezony, verdikt omílané kauzy Marko je ve hvězdách, když nikdo netuší, kdy arbitráž rozhodne a už vůbec ne, v čí prospěch.

A tak do Svitav přichází jednatřicetiletý Američan Bryan Smithson, jenž se s týmem připravuje od pondělí a dnes naskočí do zápasu v Prostějově. Má zkušenosti z německé druhé bundesligy, poslední angažmá strávil v klubu MLP Academics Heidelberg, kde průměrně zapisoval dvanáct bodů, tři doskoky a pět asistencí na zápas.

„Všichni se mi snaží pomáhat, abych co nejrychleji zapadl do týmu, protože zápas se blíží velmi rychle. Hala je tady krásná a už se těším, až se představím před domácími fanoušky", řekl sympatický nový rozehrávač Turů, který chce družstvu pomoci do vyřazovací části.

„To by bylo skvělé, ale je to ještě dlouhá cesta. Doufám, že sobotní duel vítězně zvládneme a play off vybojujeme," dodala čerstvá svitavská posila.

Jak už bylo řečeno, Tuři moc chtějí do čtvrtfinále a ještě raději z jiného než z osmého místa, což by znamenalo opakování loňského souboje s Nymburkem.

ProstějovvsSvitavy(sobota, 18:00)

Jenže zatím musí vycházet z toho, že než začnou uvažovat o play off, musí nejprve opustit podpalubí, kde jsou usazeni společně s Brnem a Ostravou (všechny tři celky mají po dvaceti kolech pět výher). O dvě vítězství lépe (7) je na tom Jindřichův Hradec, o tři Prostějov a zbývajícím účastníkem spodní nadstavbové skupiny bude buď Ústí nad Labem (9), nebo USK Praha (10).

Z těchto čísel vyplývá, jaký význam mají pro Tury dvě zbývající kola základní části. Mohou si v nich hodně pomoci, ale také se jejich pozice může podstatně zhoršit.

„Prostějov je nyní nový tým. Od našeho posledního vzájemného zápasu se jeho hra naprosto změnila a momentálně se opírá o Američany. Musíme do utkání vstoupit s maximální koncentrací a toho se držet po celý zápas," uvědomuje si pivotman Jiří Jelínek.

„Zápas je pro nás velmi důležitý, chceme se dostat na vítěznou vlnu. Prostějov má hodně nových hráčů, takže zcela nevíme, co od něho očekávat. Musíme celých čtyřicet minut makat jak v obraně, tak i v útoku," říká jeho kolega Brett Roseboro.

Bez ohledu na nynější vztahy prostějovského a svitavského klubu nalézající se na bodu mrazu se bude rozhodovat jen a pouze na palubovce, kde musí Tuři předvést sílu.