Více než šedesátiletou tradici má tento sport v Moravské Třebové. V padesátých letech se zde boxovala Moravskoslezská liga. Po roce 1968 se všech organizační záležitostí okolo boxu ujal František Helebrand.
Od 90. let stojí v čele jeden z jeho bývalých žáků Pavel Belej. Vsadil na mládí a vyplatilo se mu to. Mnozí z jeho svěřenců (Oravský, Labík, Žrout, Tuška, Belej ml. i jiní) už dosáhli úspěchů na mezinárodní scéně. V letech 1996, 1998, 2001 a 2007 přivedl do Moravské Třebové mistrovství ČR juniorů a kadetů, letos uspořádal 13. ročník turnaje juniorů nazvaný podle učitele a vzoru Františka Helebranda.
Mezinárodní účast


Návrat do prostředí muzejní haly sliboval i větší zájem boxerů z evropských zemí. Bohužel se omluvili očekávaní Němci, Holanďané a Italové, i tak je účast zdatné pětky borců z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Kosova dostatečným uznáním organizátorskému úsilí. „Zejména účast nejmladšího státu v Evropě, Kosova, je pro nás vyznamenáním. Je to další destinace, kde o nás vědí,“ uvedl ředitel memoriálu Pavel Belej.
Souboje sváděli boxeři v sedmi váhových kategorií po dva dny. ,,Protože právě došlo ke generační výměně, v soutěži chyběly některé tradiční tváře, nicméně mám za to, že sportovní úroveň nijak neutrpěla, spíše naopak,“ hodnotil Belej po skončení posledních utkání. Nejúspěšnějším týmem se stali jako tradičně boxeři z Česka, kteří proměnili sedm finálových účastí v pět vítězství, Maďarsko mělo při stejném počtu finálových duelů vítězství dvě. Polští, slovenští a kosovští sportovci skončili v semifinále.
„Každého z diváků muselo oslovit česko – maďarské klání ve třech nejtěžších váhových kategoriích, jež nabídlo vyrovnaný technický box, v němž se bodově vždy prosadili čeští borci,“ uzavřel P. Belej. Jako jediní dokázali po roce obhájit své primáty Šerban a Musil, kterému byl nucen pro naprostou převahu maďarský talent Faur do ringu ,,hodit ručník“ a udělal tak pomyslnou tečku za vydařeným ročníkem moravskotřebovského klání boxerů.