V roce 1946 uspořádali v Moravské Třebové dva místní nadšenci – trenér Náhlík a aktivní borec Slatinský za pomoci místní vojenské posádky exhibiční utkání v boxu a dali tak vzniknout tradici tohoto sportu ve městě. Tato vstupní etapa nebyla moc dlouhá, po několika dobrých výsledcích došlo ke zrušení moravskotřebovské posádky a odchodu boxerů – vojáků z města.
Tradice byla ovšem už založena a nový výbor byl nucen výrazněji spoléhat na vlastní odchovance. V čele managementu stál tenkrát Václav Mačát (v Moravské Třebové dodnes znám jako organizátor mnoha sportovních odvětví např. tenis, plavání, lyžování), trenérem byl bývalý profesionální boxer Josef Loos, roli jednatele zastával Eda Jednický. Mužstvo ve složení Valach, Kadlec, Sekanina, Novotný, Pospíšil, Podlucký, Slatinský, Blažek se přihlásilo do Moravskoslezské ligy, ve které se brzy probojovalo na přední pozice a dokázalo tuto soutěž dokonce dvakrát vyhrát.
Další generace
Na úspěšné počiny svých předchůdců zdárně navazovali mladí odchovanci Smítal, Helebrand, Hacura, Foltýn, Ševčík nebo Filp , kteří je svými výkony mnohdy předčili. V polovině 50. let přišla celostátní reorganizace sportu, která zrušila pravidelné soutěže a sportovní oddíly převedla do jednotlivých fabrik. Tím bylo poněkud při〜bržděno úspěšné tažení moravskotřebovských boxerů, ale tamní nadšence to v žádném případě nezlomilo.
,,Pro Moravskou Třebovou býval box v té době opravdu velkou událostí, sportovní i společenskou,“ vzpomíná na staré časy Václav Mačát. „Když například přijeli do města olympijští vítězové Majdloch nebo známý Julius Torma, divácký zájem byl tak veliký, že jsme měli problém s výběrem místa, kam by se všichni diváci vešli. Pro naše borce bylo zase nezapomenutelným zážitkem, když boxovali v pražské Lucerně.“
Absolutním rekordem v návštěvnosti bylo přátelské utkání s československými reprezentanty, kteří poté odjížděli na Olympijské hry, v hledišti letního ringu se tehdy sešlo neuvěřitelných pět tisíc lidí!

Kolem roku 1968 byly podmínky pro rohování (jak se tenkrát box označoval) přetěžké. Box a podobné minoritní sporty strádaly kromě finančních problémů i nedostatkem mladých talentů v určitých regionech. V Moravské Třebové podařilo do pravidelných soutěží přihlásit družstvo dorostenců. Jiří Šikula se stal dokonce mistrem republiky v těžké váze. Organizační a trenérská činnost spočívala tenkrát na Františku Helebrandovi. Město zažilo opět několikrát bouřlivou atmosféru zápasů při utkáních v sále Na Písku nebo na místním koupališti. Narůstající potíže, jak s nedostatkem místa pro trénink, tak se složitě doplňovaným zázemím, vedly k utlumení činnosti klubu a mnozí boxeři této éry vyvíjeli svou sportovní aktivitu v jiných klubech v Pardubicích, Prostějově nebo Sokolově .
Blýskání na časy
,,Nedokázali jsme se coby kolektiv tak výrazně prosadit v celostátním měřítku jako předešlá generace, ale i my jsme měli svá úspěšná jména. Například Ladislav Hrubý se dostal až do širšího olympijského výběru, Šikula bohužel ke svému talentu nepřidal dostatek vůle, někteří dosáhli na mistrovské tituly a další zůstali boxu věrni jako rozhodčí, trenéři, organizátoři různých akcí a to je myslím také záslužné,“ zavzpomínal tehdejší boxer Pavel Belej.

Právě Pavel Belej se stal obnovitelem slavných tradic boxu v Moravské Třebové. Je členem STK České boxerské asociace a předsedou obdobného orgánu na okrese a zároveň trenérem a manažérem svého celku. Tuto etapu odstartoval v roce 1996 a za dvanáct let působení u týmu se může pochlubit úctyhodným výčtem úspěchů svých svěřenců. Do Mistrovství ČR připranuje juniory a kadety a cestuje s nimi po evropských mezinárodních turnajích (Polsko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Litva) . K tomu všemu si přidal i organizování turnajů boxu v Moravské Třebové. Mistrovství ČR juniorů se stalo druhou největší sportovní akcí roku 1998 ve městě. Na titul dosáhli Belejovi svěřenci Marek Oravský ve váze + 91 kg a Rostislav Tuška v kategorii kadetů.
V letošním roce lse moravskotřebovští boxeři zúčastní Severočeského poháru (Tuška, Kollár, Lábik) a Mistrovství ČR seniorů v Brně. Snahou do budoucna bude prosadit do Moravské Třebové Interligu, což je nejvyšší boxerská soutěž s mezinárodní účastí. Aby se moravskému boxu podařilo dostat se do podvědomí a na důstojné pozice v rámci České republiky byl ve městě založen nový oddíl – ASK STŠ MO.
Box v Moravské Třebové zakořenil hluboko a díky nadšení jeho nadšených organizátorů a příznivců má před sebou světlou budoucnost.

Miloslav Ovád