Hrají extraligu, pohárové turnaje, seniorské soutěže, zkrátka bojují o úspěšné výsledky na všech frontách a přemýšlí o dalších výzvách. A jak připomíná FRANTIŠEK BROKEŠ, jejich tým už není jen „seniorský“, nýbrž se začal věnovat také výchově další bowlingové generace z Vidlaté Seče, které má nést sportovní prapor této obce v budoucnu.

Začněme u vašeho minulého mezinárodního startu, kterým bylo mistrovství Evropy seniorů ve Vídni. Jak se vám dařilo?
Do Rakouska se sjelo přes devět stovek hráčů, Česká republika měla zastoupení kolem třiceti lidí a byla to velmi úspěšná reprezentace, získali jsme dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. Šampionát měl celkově vysokou úroveň, padaly tam i dobré výsledky. Já osobně jsem ze svých osmnácti her zahrál průměr přes 185, Anička skončila ve dvojicích na devátém místě, s kolegyní Alenou Endersovou jim chybělo 60 kuželek na medaili. To pro nás byly krásné výsledky, nadto dosažené na různých hernách, kde jsme neměli natrénováno. Takže spokojenost.

I v příštím roce by vás měly čekat nějaké reprezentační starty?
Kvalifikaci na mistrovství Evropy, které bude v Itálii, máme zajištěnou, protože jsme splnili limity z českých pohárů. Zároveň se rozjela kvalifikace o postup na mistrovství světa seniorů do Las Vegas, kde by měli startovat nejlepší čtyři hráči a čtyři hráčky z Česka. K tomu slouží deset turnajů Prestige. Jaké jsou šance, že bychom si tam zahráli? Stále jsou otevřené. Tento šampionát se hraje jednou za dva roky, kdyby se hrál letos, tak Anička byla v kvalifikaci čtvrtá. Mezi ženami je méně početná konkurence, naděje tam je veliká. Jde o to, nahrát dobrá čísla. U žen je požadovaný průměr 180, u mužů 190. Počítá se šest turnajů a z těch musíte udělat tyhle průměry, abyste měli vůbec šanci. Nedávno jsem odehrál v Brně český pohár, skončil jsem třetí a ve finále měl průměr 210. Ale jindy zase padají čísla horší. Je to jednak otázka štěstí, ale také dobré přípravy. Postup na mistrovství světa není snadná věc.

Nadále hrajete v nejvyšší české soutěži. Do extraligového týmu jste přibrali novou posilu Miroslava Koumara. Jak vidíte vaše možnosti v této sezoně?
Minulý ročník extraligy jsme po reorganizaci soutěží dohrávali ve skupině o udržení s moravskými soupeři a následně v baráži. Podařilo se nám extraligu pro Vidlatou Seč zachránit pro nový ročník a bojujeme dál. Je to pořád náročnější, přibyly týmy z Brna, kde je nová herna. Ideální by samozřejmě bylo, pokud bychom se probojovali v základní části do horní čtyřky, protože jakmile se hraje o padáka, jsou to vždycky nervy. Titul neuhrajeme, ale byli bychom v klidných vodách. Škoda, že jsme měli smůlu na prvním extraligovém turnaji, který jsme měli rozehraný tak, že jsme mohli hrát i o první místo. Čtyři pět bodů navíc jsme mohli lehce mít.

Ve výsledkových listinách juniorských soutěží se v poslední době začala objevovat jména vašich vnuček Viktorie a Annabel. O budoucnost bowlingu ve Vidlaté Seči je tak postaráno?
Určitě chceme udržet bowlingovou tradici i do dalších let. Potřebujeme, aby přišla mládež, abychom se mohli jezdit koukat na následovníky. Takže jsme do toho zapojily vnučky, které aktivně hrají druhou sezonu po vedením babičky, která má trenérské zkoušky. Postoupily na mistrovství republiky juniorek, které se hrálo v Olomouci, Annabel skončila druhá a Viktorie třetí. Dostaly se na pozici volných hráček pro juniorskou extraligu. Náš klub se domluvil s Bowlingzone Pardubice, kde je středisko mládeže, kam byla děvčata zařazena do společného týmu do extraligy. Učí se, baví je to, důležité je, že je držíme u sportu.

Extraliga ČBL skupina C po 2. kole:

1. Bowlingzone A (46)
2. Tacl Letohrad A (44,5)
3. Bowlingzone C (41)
4. Trim Pardubice (36)
5. ABB Vidlatá Seč (31)
6. Bowlingzone B (30)
7. Tacl Letohrad B (27,5)
8. Psí kusy (20)