Poslední červencový víkend se v Lokti uskutečnil třináctý podnik seriálu mistrovství světa v motokrosu tříd MXGP, MX2 a WMX, jehož součástí byly rovněž evropské šampionáty v kubaturách EMX 150 a EMX 300.

V Lokti se sešli jezdci z pětadvaceti zemí a hodně kosmopolitní bylo i prostředí kolem trati. Divácká kulisa byla lepší než v posledních letech, závodu během dvou dnů přihlíželo za celkem větrného, ale jinak optimálního letního počasí přibližně 23 tisícovek fanoušků!

Těm se představili také dva zástupci Orionu Litomyšl – RS Petrol Teamu. Petr Bartoš ladil formu ve třídě EMX 300, Jonáš Nedvěd se odvážně pustil do souboje se špičkovou světovou konkurencí kategorie MX2.

Naštvaný Bartoš

V kubatuře dvoutaktních strojů EMX 300 si na trati nejlépe počínal britský závodník Anderson (Yamaha), který vyhrál obě jízdy, ale průběžně se do čela seriálu vyhoupl celkově druhý Ital Maddii na KTM. Zkušený český reprezentant Petr Bartoš z Orionu (KTM), pro kterého byl start v této třídě výjimečný, se prezentoval velice dobře a v první rozjížďce dokonce útočil na vedoucí pozici.

Diváci ho hnali dopředu, jenomže později v jednom rozbitém úseku ze sjezdu ho to „nakoplo" a Petr šel nekompromisně k zemi. Naštěstí to více odnesla technika než jezdec. Druhý den byl sice potlučený, ale i přesto dosáhl na třetí místo v cíli. Druhý domácí zástupce, jímž byl junior Dušan Drdaj, taktéž podal kvalitní výkon a na své evropské konto si připsal za šesté místo 28 bodů.

„Na závody jsem se hodně těšil, chtěl jsem fanouškům ukázat, že na to pořád mám. První jízda se vyvíjela skvěle, ale jen do pátého kola. Bez varování mě to v jednom rozbitém úseku nakoplo a bylo po nadějích. Byl jsem na sebe naštvaný. Jednak proto, že jsem útočil na první místo, a hlavně z toho důvodu, že jsem se snažil jet na jistotu a nakonec vyvedl tohle," zlobil se po dojezdu Petr Bartoš sám na sebe.

„Bolelo mě pak dost za krkem, druhou jízdu jsem tedy jel raději v klidu a třetí příčka byla super. Trať byla parádní, ale celkem zrádná, byly tam dvojité odrazy a člověk často nevěděl, kam ho to pošle. Ale jsem rád, že jsem v Lokti mohl reprezentovat Českou republiku," dodal motokrosař, který se chystá na pokračování mezinárodního mistrovství republiky a závěr evropského šampionátu kubatury EMX Open ve Slovinsku.

Zatím bez bodů

Oba čeští zástupci v závodu mistrovství světa třídy MX2 Martin Krč (KTM, SZA Racing Team) a Jonáš Nedvěd (KTM, Orion Litomyšl – RS Petrol Team), se rozhodně snažili po celý víkend, jenže na světové body to zatím nestačilo. Jsou ještě poměrně mladí a byla to pro ně především velká zkušenost zazávodit si poprvé v takové světové společnosti. „Pokud na sobě kluci budou dále pracovat a zúročí získané zkušenosti, tak příští rok by to mohlo být už zajímavé," věří manažer Petr Kovář.

Tuto třídu vyhrál Švýcar Guillod, který těžil z vyrovnanosti svých výkonů. Lídr šampionátu Nizozemec Herlings v kvalifikaci těžce havaroval a letošní sezona pro něho skončila. Boj o titul zde tím pádem bude ještě mimořádně dramatický.

Pro úplnost ještě k ostatním výsledkům v Lokti. V hlavní kategorii MX2 si suverénně počínal Francouz Febvre a potvrdil svoje vedení v klasifikaci MS. V obou rundách za sebou nechal Rusa Bobryševa a Belgičana Desalla. Neskutečné rozuzlení mělo mistrovství svět žen, pro které byl závod v Lokti finálovým. Před poslední jízdou byla totiž diskvalifikována vedoucí Francouzka Lancelotová kvůli nepovolené výměně motocyklu po zaváděcím kole a titul tedy obhájila se štěstím Italka Fontanesiová. Závod v Lokti vyhrála Nizozemka Van de Venová. Konečně v evropské kubatuře EMX 150 určené pro jezdce do 15 let byl nejrychlejší Švéd Larsen.

Světový motokros v České republice potvrdil, že zde má svoje místo. Spokojeni byli jezdci, diváci, organizátoři i promotéři seriálu. Dobrou zprávou je, že se na stejné trati pojede i za rok, a to přesně 24. července.  (kov, rh)