Ale nehraje se jen o to. Svitavy jsou ve hře o druhé místo za suverénním Libercem a pokud by jim vyšel finiš základní části, mohou si zajistit výhodnější pozici pro čtvrtfinále a dokonce možnost volit si soupeře.

FbK Svitavy – FBC Kanonýři Kladno 6:5 PP (1:1, 3:0, 1:4 – 1:0)

Branky: 9. Zach, 26. König, 31. Richter, 35. Brýdl, 51. Doseděl, 61. Pakosta – 41., 43. a 59. Klápa, 12. Nushart, 42. Pertlík. Rozhodčí: Černý – Janoušek. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 352.

Svitavy: Skácelík – Jedlička, König, Prudil, Kolena, Bečvář, Richter, Brýdl, Nonn, Zach, Šivák, Říha, Pakosta, Sauer, Čížek, Šmarda, Doseděl, Kalhaus.

Kladno má v týmu řadu výrazných individualit (Klápa z Chodova, Přívara či Nushart, kteří toho mají dost odehráno ve Střešovicích). Svitavy však vyloupily jeho hájemství už na podzim a věřily si i do odvety.

Byl to sice právě zmíněný Nushart, který v přesilové hře po vyloučení Doseděla (mimochodem zápas pískali nejlepší čeští rozhodčí, kteří mají za sebou dvě finále mistrovství světa) nedal Skácelíkovi šanci (0:1), ale ještě v úvodní části se o vyrovnání postaral svojí premiérovou trefou za Svitavy Zach, vánoční akvizice ze Šumperka.

Ve druhém dějství poté domácí navýšili obrátky a Kladno přehráli. Na 2:1 dal pohotově König, v polovině utkání to bylo 3:1, když Šmarda přiťukl na střed Richterovi a ten se nemýlil. Když se posléze ujala spolupráce Brýdla a Říhy, vypadalo svitavské nebe bez mráčku.

Jenže v nástupu do třetí dvacetiminutovky se zatáhlo černými mračny. Soupeři stačilo 135 sekund na tři góly (!) ve svitavské síti a rázem to bylo 4:4.

„Bylo to vynikající vyrovnané utkání, které se muselo divákům líbit. Koneckonců pro ně to hrajeme, a proto jsme se opět nevyvarovali kolapsu na začátku třetí třetiny a tím zápas zdramatizovali. Zbytečně, ale co bychom pro nejlepší fanoušky v republice neudělali," komentoval to s trochou nadsázky trenér Ladislav Štancl.

Co teď? Přišel time out a tým se otřepal. V 51. minutě houževnatý Bečvář vybojoval balonek pro Königa, ten nádherně našel nabíhajícího Doseděla, který si v takové situaci věděl rady.

Na tahu bylo Kladno a našlo odpověď. Při hře bez brankáře zkompletoval hattrick Klápa.

Prodloužení bylo bleskové. Vyhrané buly, König zatáhl míček do rohu a našel volného Pakostu. Ten se v posledních zápasech střelecky trápil, ale v nejdůležitější chvíli si parádně srovnal míček na forhend a střelou k tyči získal druhý bod!

„Ukázali jsem morálku a charakter. Dostali jsme se zpět do zápasu, když jsme se mohli položit. Jsou to zlaté dva body," vyjádřil se svitavský lodivod.

V sobotu 13. února zajíždějí Svitavy do Rožnova a mohou tam potvrdit svoji účast ve vyřazovacích bojích. Naopak pro domácí to bude bitva o poslední naději na top osmičku. Zbývající program 1. ligy pošle FbK do Prahy proti Black Angels a končí doma s Libercem.

Další výsledky:

19. kolo: Black Angels – Liberec 5:14, Rožnov – Hattrick Brno 4:6, Pelhřimov – FBC Start 98 2:8, Ostrava – Ústí nad Labem 5:9, Česká Lípa – Znojmo 7:8 (PP).

Pořadí:

1. Liberec (42), 2. Česká Lípa (34), 3. Znojmo (34), 4. Svitavy (34), 5. Kladno (33), 6. Ústí nad Labem (32), 7. FBC Start 98 (31), 8. Hattrick Brno (31), 9. Rožnov (27), 10. Black Angels (25), 11. Pelhřimov (14), 12. Ostrava (5). (lb, rh)